Na skróty
Spacer po Warszawie to lekcja historii oraz wyjątkowa szansa na zobaczenie miejsc, które w dziejach naszego kraju odegrały (i wciąż odgrywają) rolę bardzo ważną. Gdzie warto się wybrać? Jednym z ciekawszych sposobów na odkrywanie piękna polskiej stolicy jest spacer Traktem Królewskim. Co warto zobaczyć na tej trasie? Oto kilka najważniejszych punktów, które znajdują się przy tym popularnym szlaku spacerowym.
Trakt Królewski, czyli…
Podobnie jak Kraków ma swą Drogę Królewską, tak i Warszawa ma swój trakt – drogę, którą polscy władcy przemieszczali się w drodze między swoimi rezydencjami. Trakt Królewski to trasa idealna dla tych, którzy w czasie wycieczki po stolicy chcą zobaczyć jej najsłynniejsze zabytki oraz nacieszyć się widokiem tych najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budowli. Potężne kościoły, okazałe pałace i kamienice, które wciąż zachwycają swoimi elewacjami – oto atrakcje, dzięki którym spacery tą trasą dla każdego z nas staną się wspaniałą przygodą.
Plac Zamkowy
Wędrówkę Traktem Królewskim można zacząć na Placu Zamkowym. Czeka tu wiele atrakcji, w tym słynna Kolumna Zygmunta, będąca najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce. Najważniejszą ozdobą placu jest jednak starannie odbudowany po wojennych zniszczeniach Zamek Królewski – dawna rezydencja polskich władców, a obecnie – siedziba jednej z najsłynniejszych placówek muzealnych w polskiej stolicy. Muzeum to może się pochwalić cennymi zbiorami sztuki, dzięki którym każdy z nas ma szansę nacieszyć się widokiem dawnej Warszawy oraz lepiej poznać jej dzieje.
Spacerkiem po Krakowskim Przedmieściu
Krakowskie Przedmieście jest najsłynniejszą ulicą Warszawy. To przy niej skupiły się najpiękniejsze budowle miasta, takie jak budynek Odwachu, słynna Dziekanka czy Pałac Kazanowskich. Doskonale znanym obiektem jest tu Pałac Prezydencki, nazywany też często Pałacem Namiestnikowski, oraz kościół św. Anny, będący jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na terenie polskiej stolicy. Przy Krakowskim Przedmieściu czeka też na gości hotel Bristol – najstarszy tego typu obiekt w Warszawie, który swą działalność rozpoczął pod koniec XIX wieku. Klasztor Wizytek, reprezentacyjny kompleks Uniwersytetu Warszawskiego, w którego składzie znajduje się m. in. okazały pałac Kazimierzowski – oto atrakcje, dzięki którym spacer po Trakcie Królewskim staje się ciekawą przygodą dla każdego miłośnika architektury.
Nowy Świat: co warto zobaczyć?
Ulica Nowy Świat, traktowana jako przedłużenie Krakowskiego Przedmieścia, również ma się czym pochwalić. W czasie spaceru po tej ulicy można zobaczyć m. in. neorenesansową kamienicę, którą w połowie XIX wieku zbudowano z myślą o rodzinie Zamoyskich. Rezydencja ta wspominana jest m. in. w wierszu Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Chopina”. Rezydencja ta przyciąga dziś uwagę nie tylko miłośników poezji, ale i tych, którzy urządzają sobie historyczne wycieczki po stolicy. Dla nich pałac ten jest przede wszystkim miejscem, w którym we wrześniu 1939 roku mieściło się Dowództwo Obrony Warszawy. Przy Nowym Świecie zachwyca też pałac Branickich, obecnie służący jako siedziba ambasadorów Wielkiej Brytanii.
Aleje Jerozolimskie: nie tylko muzea
Aleje Jerozolimskie stanowią ważną część Traktu Królewskiego. Dla wielu współczesnych turystów są one przede wszystkim ulicą, przy której czekają wspaniałe muzea: Muzeum Narodowe oraz Muzeum Wojska Polskiego. Ulica to może się również pochwalić takimi ciekawostkami, jak modernistyczny gmach Banku Gospodarstwa Krajowego oraz budynek Giełdy Warszawskiej, w której znajdują się najdłuższe w kraju ruchome schody. Najbardziej charakterystycznym punktem Alei Jerozolimskich jest jednak rondo de Gaulle’a, od 2002 roku ozdobione sztuczną palną. Rondo to ma przypominać o francuskim polityku, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, a w czasie jej trwania mieszkał w jednej z kamienic przy Nowym Świecie.
Aleje Ujazdowskie: ulica dyplomatów
Aleje te są ciekawą pamiątką z czasów króla Augusta II Sasa, dzięki któremu wytyczono je w latach 1724-1731. W XIX wieku ulica ta stała się jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów na mapie Warszawy. Zaczęły przy niej powstawał okazałe wille i pałace, które obecnie świetnie sprawdzają się jako ambasady. Dzięki temu współczesne Aleje Ujazdowskie są ciekawą dzielnicą dyplomatów, choć i innych atrakcji tu nie brakuje. Jakich? Z pewnością w czasie wędrówki po tej ulicy warto poświęcić nieco czasu na wypoczynek w tak pięknym miejscu, jakim jest Park Ujazdowski. Zajmuje on powierzchnię 5 ha, a na jego terenie można się nacieszyć widokiem pięknych drzew, spacerowych alejek oraz sztucznego stawu.
Zamek Ujazdowski
Ta późnobarokowa rezydencja powstała w miejscu, w którym już w XIII wieku mieściła się rezydencja należąca do mazowieckich książąt. Pierwszy murowany obiekt w tym miejscu powstał w czasach królowej Bony, choć wielkie zasługi dla tego obiektu miał też inicjator jego XVII-wiecznej rozbudowy – król Zygmunt III Waza. Od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ta podmiejska rezydencja służyła medykom. Mieściły się tu m. in. takie instytucje, jak Szpital Wojskowy czy Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. W czasie II wojny światowej w murach Zamku Ujazdowskiego funkcjonował z kolei Szpital Rehabilitacyjny dla Inwalidów Wojennych. Nową rolę zamek ten zaczął pełnić w latach 80-tych XX wieku, kiedy to w jego murach zaczęło funkcjonować Centrum Sztuki Współczesnej.
Park Łazienkowski
Kolejną atrakcją Traktu Królewskiego jest Park Łazienkowski, uznawany za jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce. Park krajobrazowy oraz królewska rezydencja przyciągają tu tłumy turystów z całej Europy. Pałac na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, Dom Narutowicza oraz Dawne Stajnie i Wozownie – oto wybrane atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas spaceru po tym parku. Warto też zatrzymać się przy Belwederze i pomniku Piłsudskiego, warto zajrzeć pod pomnik Henryka Sienkiewicza. Dumą tego parku pozostaje jednak pomnik Fryderyka Chopina, przy którym organizowane są plenerowe koncerty.
Wilanów i jego skarby
Ostatnim puntem na Trakcie Królewskim jest imponujący zespół pałacowy w Wilanowie. Sam Wilanów, jako jedna z najstarszych osad na terenie dzisiejszej Warszawy, wspominany jest już w dokumentach z XIV wieku. Ważnym okresem w jego dziejach stał się wiek XVIII, kiedy to podwarszawska wieś stała się własnością Bogusława Leszczyńskiego – dziadka późniejszego króla, Stanisława Leszczyńskiego. Dziś dumą Wilanowa jest okazały pałac, który do dziś zachwyca zarówno swoimi wnętrzami, jak i architektoniczną formą. Warto podkreślić, że w jego murach powstała jedna z pierwszych w Polsce placówek muzealnych. Inicjatorem jej utworzenia był w 1805 roku Stanisław Kostka Potocki. Dziś również mieści tu muzeum, którego główną atrakcją są imponujące wnętrza. Warto też zajrzeć do ujeżdżalni oraz wozowni. To miejsca wyjątkowo ważne dla miłośników plakatu, które prezentowane są właśnie w tych obiektach.
Warszawa jest miastem pełnym kontrastów i cennych pamiątek z różnych okresów historycznych. Kto zaplanuje dłuższy pobyt w tym mieście, ten będzie mógł lepiej poznać nie tylko zabytki czekające przy Takcie Królewskim, ale i te obiekty, które znajdują się w jego pobliżu.