Warszawa TOP 10. Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa TOP10 - co warto zobaczyć w Warszawie?
Warszawa TOP10 - co warto zobaczyć w Warszawie?

Stolica Polski to piękne budowle, które mogą oczarować każdego. Nie brak tu cennych zabytków oraz gmachów, które urzekają swym wyjątkowym charakterem. Czym zachwyca Warszawa? Oto 10 atrakcji, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

TOP 10: Katedra św. Jana

W gronie warszawskich zabytków sakralnych, katedra św. Jana zajmuje miejsce szczególne. Wiadomo, że świątynia ta była wizytówką przedwojennej Warszawy, wiadomo też, że w czasie Powstania Warszawskiego została w znacznym stopniu zniszczona. Obiekt, który możemy oglądać obecnie, to powojenna rekonstrukcja, która zachwyca nie tylko swymi rozmiarami, ale i pięknym wystrojem. Miejsce koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz spoczynku tak znanych osób, jak Gabriel Narutowicz czy Henryk Sienkiewicz, nie bez powodu jest jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Starym Mieście.

TOP 9: Rynek Starego Miasta

Ten piękny plac może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku oraz zabudową, która wciąż wzbudza zachwyt wśród turystów zwiedzających warszawską starówkę. Rynek Starego Miasta kusi wyjątkowym klimatem. Kolorowe ogródki przy kawiarenkach, uliczni artyści oraz goście z całego świata, którzy właśnie w tym miejscu się ze sobą spotykają – oto czynniki, dzięki którym to miejsce ma wyjątkową moc przyciągania. Rynek może się też pochwalić charakterystycznym pomnikiem syrenki, będącej jednym z symboli miasta, oraz wspaniałym kamienicami, których portale zachwycają dekoracjami. Kamienica pod Murzynkiem, kamienica pod Bazyliszkiem oraz kamienica Złocista – oto wybrane obiekty, na które w tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę.

TOP 8: Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki stał się jednym z warszawskich symboli. Wzniesiony w latach 50-tych XX wieku, jako symbol przyjaźni pomiędzy Polską a Związkiem Radzieckim, wzbudza dziś sporo kontrowersji. Warto jednak odłożyć na bok politykę i skupić się na architekturze pałacu. Jest to ciekawy przykład socrealizmu, mogący się pochwalić wspaniałymi dekoracjami oraz pięknymi wnętrzami. PKiN intryguje też swą historią oraz takimi obiektami, jak słynna Sala Kongresowa. W czasie wycieczki po polskiej stolicy z pewnością warto wjechać na taras widokowy, z którego można podziwiać wyjątkową panoramę Warszawy.

TOP 7: Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej stolicy. By poznać jego dzieje oraz jego losy bohaterów, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się na terenie dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. Powstańcze biogramy, rzeź Woli, kalendarium, kanały – oto wybrane elementy ekspozycji, które mogą zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Osiedle Mariensztat
Co warto zobaczyć w Warszawie? Osiedle Mariensztat

TOP 6: Osiedle Mariensztat

Mariensztat, czyli miasto Marii (na cześć jego założycielki, Marii Potockiej) to jedno z ciekawszych osiedli w Warszawie, które stało się znane za sprawą filmu „Przygoda na Mariensztacie”. Swą obecną formę osiedle to zyskało w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku, w okresie, gdy budowano Trasę W-Z. Ciekawa forma architektoniczna oraz filmowa sława sprawiają, że turyści chętnie zaglądają na teren tego osiedla, poznając jego najciekawsze budynki oraz historię.

TOP 5: Aleje Ujazdowskie

Spacer Alejami Ujazdowskimi może być ciekawym doświadczeniem dla miłośników historii i architektury. Aleje, wytyczone z woli Augusta II Sasa, od XIX wieku zaczęły się przemieniać w jedną z najbardziej eleganckich ulic miasta. To tu powstawały najpiękniejsze wille, pałacyki oraz kamienice. Dziś ulica ta znana jest przede wszystkim z licznych ambasad (m. in. Litwy, Serbii oraz Wielkiej Brytanii).

Warszawa TOP10 - co warto zobaczyć w Warszawie?
Warszawa TOP10 – co warto zobaczyć w Warszawie?

TOP 4: Pałac Prezydencki

To jedna z najważniejszych budowli na Krakowskim Przedmieściu. Dawniej służyła tak znanym rodom, jak Koniecpolscy i Lubomirscy. W XIX wieku pałac ten stał się siedzibą namiestnika Królestwa Polskiego, i choć tylko generał Zajączek zdecydował się w nim zamieszkać, nazwa Pałac Namiestnikowski jest w odniesieniu do tej budowli powszechnie używana do dziś. Druga, bardziej aktualna nazwa, brzmi: Pałac Prezydencki.

Warszawa TOP10 - co warto zobaczyć w Warszawie?
Warszawa TOP10 – co warto zobaczyć w Warszawie?

TOP 3: Zamek Królewski z kolumną Zygmunta

Kolumna Zygmunta, jako pierwszy świecki pomnik w Polsce, od samego początku swego istnienia wzbudzała sporo emocji. Dziś jest to jeden z symboli warszawskiej starówki, który przypominać ma o czasach króla Zygmunta III Wazy – władcy, który uczynił z Warszawy stolicę kraju. Pomnik ten wznosi się przy Zamku Królewskim – obiekcie, którego początków można szukać w XIV wieku oraz wzniesionej wtedy rezydencji książąt mazowieckich. W swych dziejach zamek ten był wielokrotnie niszczony, remontowany i powiększany. Jego obecna forma to zasługa odbudowy, przeprowadzonej w latach 70-tych XX wieku. Dzięki niej zamek stał się ozdobą Starego Miasta oraz siedzibą jednej z najważniejszych placówek muzealnych na terenie polskiej stolicy.

TOP 2: Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Symboliczny grób ma przypominać o wszystkich tych, którzy zginęli za Polskę. Inicjatywa stworzenia miejsca, w którym będzie można oddawać hołd Bohaterom, narodziła się w 1921 roku. Pomnik-grób, który dziś jest symbolem największego poświęcenia, został uroczyście odsłonięty w 1925 roku. W grobie tym spoczął nieznany polski żołnierz, którego zwłoki sprowadzono tutaj z odległego Lwowa. O znaczeniu tego miejsca najlepiej świadczy fakt, iż przez całą dobę pełnią przy nim żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Kto chce zobaczyć uroczystą zmianę warty, ten powinien zajrzeć na Plac Piłsudskiego w niedzielę, o godzinie 12:00.

TOP 1: Centrum Nauki Kopernik

To jedna z najnowszych atrakcji ma mapie Warszawy oraz jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki szkolnej po stolicy. Oddane do użytku w 2010 roku, może się pochwalić nowoczesnym Planetarium, laboratoriami oraz strefami tematycznymi, w których można zdobywać wiele ciekawych wiadomości podczas eksperymentów. W tym miejscu można połączyć naukę i zabawę, dzięki czemu młodzież tak chętnie spędza w tym miejscu wolny czas. Teatr Robotyczny, Teatr wysokich napięć oraz Majsternia- oto kolejne atrakcje, które czekają w tym miejscu na młodych naukowców oraz na tych nieco starszych miłośników nauki.

Warszawa to nie tylko ciekawe zabytki i muzea, ale i nowoczesne placówki, w których można w przyjemny sposób zdobywać wiele informacji i poszerzać swą wiedzę o świecie. Doskonale rozwinięta baza noclegowa daje każdemu z nas szansę zaplanowania dłuższego pobytu w tym mieście, a tym samym dokładnego zapoznania się z jego najważniejszymi atrakcjami.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!