Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?
Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

Warszawa to wiele malowniczych zakątków oraz cennych zabytków. Kto chce poczuć klimat tego miasta, ten koniecznie powinien w czasie wycieczki po stolicy znaleźć czas na spacer po Starym Mieście. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto 10 propozycji dla tych, którzy chcą się tu wybrać w najbliższym czasie.

TOP 10: Trasa W-Z

Przebiegająca u stóp Zamku Królewskiego Trasa W-Z jest wprawdzie powojennym tworem, niemniej jednak towarzyszące jej rozwiązania mogą stać się nie lada gratką dla każdego, to odwiedza warszawską starówkę. Największym zainteresowaniem cieszą się tu ruchome schody między Trasą W-Z a Placem Zamkowym, oddane do użytku tuż po zakończeniu II wojny światowej. To pierwsze tego typu rozwiązanie tego typu w Polsce, które urzeka dodatkowo socrealistycznym wystrojem i wyjątkową atmosferą – typową dla powojennej warszawy.

TOP 9: Kościół Jezuitów

Kościół Jezuitów, ze względu na swą wysoką renesansową wieżę, stanowi jeden z najważniejszych elementów w panoramie Starego Miasta. Historia tego miejsca zaczyna się w wieku XVII i ma ścisły związek z działalnością Jezuitów oraz księdza Piotra Skargi. Wznoszona w latach 1609-1626 świątynia jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych Warszawy. W czasie wycieczki po stolicy warto tu zajrzeć m. in. ze względu na piękny obraz Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy.

TOP 8: Kamienica pod Świętą Anną

To jedna z najpiękniejszych kamienic na Starym Mieście oraz wspaniała ozdoba warszawskiego rynku. Jej nazwa nawiązuje do figury św. Anny Samotrzeciej, która powstała w XVI wieku, a sama kamienica jest jednym z najciekawszych przykładów architektury późnego renesansu, z jakimi można się spotkać w polskiej stolicy.

TOP 7: Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy

Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy jest jedną z najważniejszych placówek muzealnych w polskiej stolicy. Dla miłośników architektury, pragnących zapoznać się nie tylko z ciekawymi eksponatami, ale i wnętrzami najpiękniejszych kamienic Starego Miasta, muzeum to jest bardzo ważnym punktem w programie wycieczki. Piękne wnętrza, przedmioty pochodzące ze stanowisk archeologicznych, zdjęcia i obrazy przedstawiające dawną Warszawę – oto najważniejsze atrakcje, które czekają w tym muzeum na zwiedzających.

TOP 6: Ulica Nowomiejska

Jest to jedna z najciekawszych i najchętniej uczęszczanych uliczek, jakimi może się pochwalić Warszawa. Ulica ta łączyła Rynek Starego Miasta z Bramą Nowomiejską. Do dziś można przy niej zobaczyć kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich jest kamienica, w której mieszkał prezydent Warszaw, Jan Dekert, znany m. in. jako zaradny kupie coraz jeden z organizatorów czarnej procesji – manifestacji przedstawicieli królewskich miast, do której doszło w grudniu 1789 roku w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego. Pięknie prezentują się tu również kamienice: pod Figurą oraz Paulińska, na które również warto zwrócić uwagę.

TOP 5: Pomnik Syrenki

Pomnik ten jest jedną z turystycznych wizytówek Warszawy oraz pomnikiem, którego podczas wycieczki po Starym Mieście nie można pominąć. Po raz pierwszy syrenka pojawiła się na Rynku Starego Miasta w połowie XIX wieku. Od 1928 roku pomnik ten często zmieniał swe lokalizacje, zdobiąc m. in. mury miejskie. Na swe pierwotne miejsce powrócił w 1999 roku, stając się szybko jednym z najważniejszych punktów w programie zwiedzania polskiej stolicy.

Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?
Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

TOP 4: Katedra św. Jana

Katedra św. Jana to zabytek wyjątkowy – szczególnie dla miłośników architektury sakralnej. Wznoszona od XIII wieku, konsekwentnie powiększana, a po wojnie – starannie rekonstruowana, do dziś wzbudza zachwyt swą elewacją oraz pełnym skarbów wnętrzem. Chrzcielnica z XVI wieku, piękne stalle oraz nagrobek książąt mazowieckich – oto dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć uważniej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu jednak kaplica Baryczków, w której znajduje się Czarny Krucyfiks. To jeden z nielicznych elementów przedwojennego wyposażenia świątyni, który przetrwał II wojną światową. Ten krzyż powstał w XVI wieku, a do Warszawy trafił ze Śląska. Przywiózł go tu kupiec, Jurgo Baryczka, który w ten sposób ocalił krucyfiks przed zwolennikami reformacji.

TOP 3: Kolumna Zygmunta

Ten pomnik zasługuje na uwagę z kilku względów. Po pierwsze jest to pierwszy świecki pomnik, jaki powstał na ziemiach polskich. Po drugie to cenna pamiątka z czasów króla Władysława IV, który w ten właśnie sposób postanowił uczcić pamięć swego ojca – Zygmunta III Wazy. Pomnik liczy sobie 30 metrów wysokości. Na wysokim cokole można zobaczyć trzymetrową figurę króla Zygmunta, z krzyżem oraz szablą w ręku.

TOP 2: Mury miejskie

W początkach XIV wieku warszawska starówka została otoczona murami miejskimi. W XVI wieku gliniane wały zastąpiono ceglanymi murami oraz basztami, które wzniesiono według projektu Jana Baptysty z Wenecji. Dziełem tego architektka był też Barbakan, który wraz z pobliskimi Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. Budowla ta do dziś cieszy oczy turystów, którzy w drodze między Starym i Nowym Miastem przechodzą właśnie obok tej fortyfikacji.

Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?
Warszawskie TOP 10: co warto zobaczyć na Starym Mieście?

TOP 1: Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najsłynniejszych rezydencji w Polsce. Zrekonstruowany w latach 1971 – 1984 obiekt jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po stolicy. W jego murach mieści się obecnie Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej, które może się pochwalić wspaniałymi zbiorami. Można tu zobaczyć piękne wnętrza, w tym sale sejmowe, oraz cenne dzieła sztuki. Dodatkową atrakcją są piękne ogrody, znajdujące się pomiędzy zamkiem a doliną Wisły. Spacer po nich będzie dla każdego wspaniałym doświadczeniem oraz szansą na chwilę relaksu w samym sercu wielkiego miasta.

Stare Miasto ma wiele uroku, a obok jego zabytków nie można przejść obojętnie. To wyjątkowy skrawek Warszawy, któremu nie bez powodu tak wiele miejsca poświęca każdy przewodnik po tym mieście. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz infrastruktura sprawiają, że zaplanowanie dłuższego pobytu w tej części miasta nie sprawia większych problemów. Kto postawi na takie rozwiązanie, ten będzie mógł dokładnie poznać wszystkie skarby warszawskiej starówki oraz fascynującą historię tej części miasta.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!