Na skróty
Weekendowa wycieczka do Krakowa to dobry pomysł niezależnie od pory roku. Wypad taki jednak w wakacje może pomóc nam naładować nasze baterie i przeżyć niezapomniany czas. 3 dni to wbrew pozorom mało czasu na zwiedzenie tak bogatego i obfitego w atrakcje Krakowa. W tym tekście przedstawiamy jednak subiektywnie te miejsca i atrakcje, które szczególnie warto zobaczyć i przeżyć.
Baza noclegowa
Weekendowy wypad do Krakowa przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od zorganizowania odpowiedniej bazy noclegowej. Będzie ona wręcz kluczowa, gdyż pozwoli komfortowo zwiedzać najważniejsze miejsca w Krakowie. Powinniśmy wybierać jedynie miejsca zlokalizowane blisko Starego Miasta i Plant, gdyż to właśnie tam będziemy głównie się obracali. Nie warto niepotrzebnie tracić czasu na dojazdy z odległych miejsc nawet kosztem nieco droższego noclegu. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy na dojazdy. W obrębie Starego Miasta jest dużo hoteli i tanich hosteli, w których każda osoba znajdzie odpowiednią ofertę noclegu dla siebie.
Stare Miasto
W pierwszym dniu po przyjeździe do Krakowa zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie zwiedzenie Starego Miasta. Pierwszy zachwyt oraz przechodzenie się urokliwymi uliczkami z pewnością wprowadzą nas w szampański nastrój. Stare Miasto to przede wszystkim Rynek, na którym znajduje się Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan czy wiele innych zabytków, które nie są w żadnej mierze przereklamowane. Na Rynku możemy również odpocząć, pijąc kawę lub jedząc obiad czy kolację.
Jednym z najlepszych możliwych pomysłów, na jakie możemy wpaść, jest po prostu przechadzanie się przepięknymi uliczkami Starego Miasta oraz chłonięcie atmosfery. Jeśli chcemy odwiedzić konkretne miejsce, warto wcześniej zaplanować trasę zwiedzania Starego Miasta w taki sposób, aby odwiedzić te wszystkie lokalizacje, na których nam zależy. Może być to zwiedzanie np. Uniwersytetu Jagiellońskiego, licznych kościołów, a także teatr Juliusza Słowackiego.
Na Starym Mieście warto również odwiedzić Muzeum Książąt Czartoryskich, przejść przez Bramę Floriańską, czy przespacerować się traktem królewskim, czyli ulicą Grodzką. Dla osób wierzących nie lada gratką będzie duża ilość kościołów, w których znajduje się wiele relikwii świętych. Kościoły są też już same w sobie dziełami sztuki z różnych epok. Kościoły przeważnie są otwarte i dostępne do zwiedzania za darmo. Znajdziemy tam wiele dzieł sztuki, począwszy od obrazów poprzez rzeźby, a na konstrukcjach całych kościołów skończywszy.
Kazimierz w drugi dzień
Drugi dzień pobytu w Krakowie warto rozpocząć bardzo wcześnie. Jeśli będziemy mieli możliwość, warto udać się na Rynek i przejść się po starym mieście w godzinach porannych. Rynek jest wtedy wyludniony, a Stare Miasto ma znacznie inny charakter, niż w ciągu dnia. Magiczna atmosfera połączona ze zjedzeniem śniadania w jednej z pobliskich kafejek z pewnością będą niezapomnianym przeżyciem.
Drugi dzień możemy w całości przeznaczyć na zwiedzanie Krakowa. Warto wykorzystać go na odwiedzenie Kazimierza. Jest to dzielnica przyległa do Starego Miasta, która kiedyś była oddzielnym miastem. Kazimierz przede wszystkim wyróżnia się dużą liczbą starych zabytkowych kamienic i posiada swój unikalny urok. Na Kazimierzu znajdziemy też – w co trudno uwierzyć jeszcze większą liczbę kawiarni, czy restauracji i lokali.
Kazimierz jest obecnie oparty o Stare Miasto i spory, więc warto poświęcić na jego zwiedzanie przynajmniej kilka godzin. Możemy również po drodze zwiedzić Bulwary Wiślane, a także Planty, zahaczając o nie w drodze na Kazimierz i z powrotem.
Wracając z Kazimierza powinniśmy wejść na Wawel. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie — stolica królów Polski, która ma zarówno dużo walorów historycznych, jak i po prostu jest inspirującym miejscem. Samo wzgórze wawelskie jest otwarte za darmo dla zwiedzających. Jeśli jednak chcemy zwiedzać poszczególne miejsca na Wawelu, takie jak ogrody królewskie, komnaty królewskie, zbrojownię czy kościół będziemy musieli zapłacić za wstęp. Ze wzgórza Wawelskiego rozpościera się również przepiękna panorama na wijącą się Wisłę i Kraków, której warto poświęcić przynajmniej kilka minut.
Idź nad Wisłę i ponownie Stare Miasto
Trzeci ostatni dzień pobytu w Krakowie warto spędzić na nieśpiesznym zwiedzaniu najlepszych zakątków, które przypadły nam najbardziej do gustu. Dzień ten warto zatem poświęcić na podsumowanie naszego pobytu w Krakowie i nie wykonywać kolejnych punktów sztywno zaplanowanej wycieczki. Warto wrócić w te miejsca, które polubiliśmy. Możemy również udać się nad Wisłę, aby poopalać się lub odpocząć. Często w Krakowie na Rynku, na Małym Rynku, czy na Bulwarach Wiślanych odbywają się różnorodne eventy, koncerty czy inne wydarzenia kulturalne, w których możemy również wziąć udział. W ostatni dzień pobytu w Krakowie możemy przespacerować się Plantami dookoła Starego Miasta, spróbować obwarzanek krakowskich, czy spróbować zapuścić się na drugą stronę Plant, poznając nieco bardziej codzienne miasto, które jest nie mniej urokliwe, niż stare miasto w Krakowie.
Inne inspiracje
Kraków ze swoim historycznym niepodważalnym duchem oferuje również wiele innych atrakcji, które mogą być związane z naszym hobby czy upodobaniami. Warto również wykorzystać je, jeśli jesteśmy już w Krakowie, aby miło spędzić czas. Jeśli jesteśmy fanami lotnictwa, z pewnością do gustu przypadnie nam muzeum lotnictwa, w którym będziemy mogli z bliska dotknąć wiele prawdziwych samolotów. Możemy również skorzystać z bogatej sieci hoteli i spa, aby poddać się odnowie biologicznej i naładować akumulatory przed nowym tygodniem. Możemy również zwiedzić na Rynku podziemia, jeśli interesujemy się archeologią lub liczne muzea tematyczne. Jeśli z kolei jesteśmy fanami jedzenia, w Krakowie jest spora ilość restauracji z gwiazdką Michelin, które z pewnością spełnią nasze nawet najwyższe wymagania kulinarne i pozwolą skosztować przepysznych dań. Kraków to też idealne miejsce na spędzenie spokojnych chwil w kameralnych kawiarenkach lub wręcz przeciwnie galerie handlowe, w których znajdziemy wszystko, czego szukamy.