Kraków na jednodniową wycieczkę. Sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie mając do dyspozycji jeden dzień

Kraków na jednodniową wycieczkę
Kraków na jednodniową wycieczkę

Kraków to jedno z najważniejszych miast w Polsce nie tylko pod kątem historycznym, ale również niepowtarzalnego klimatu czy mnogość miejsc kulturalnych. Warto zatem odwiedzić je z wielu względów i każda osoba z pewnością znajdzie w Krakowie coś dla siebie. W tym tekście przedstawiamy propozycje co warto zobaczyć mając do dyspozycji jeden dzień.

Stare miasto

Pierwszym i obowiązkowym elementem każdej wycieczki po Krakowie, który zdecydowanie warto zobaczyć jest Stare Miasto. Jest to miejsce wyjątkowe, które ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Stare Miasto to jest stosunkowo duże, ale mając cały dzień do dyspozycji powinniśmy przejść jego uliczkami i dotrzeć aż na rynek gdzie znajdziemy Kościół Mariacki, Sukiennice czy wiele innych ciekawych lokacji. Zwiedzanie Starego Miasta, warto rozpocząć od strony Barbakanu i przejść Bramą Floriańską, ulicą Floriańską do rynku. Na Starym Mieście znajdziemy również wiele restauracji oraz klimatycznych knajpek w których będziemy mogli odpocząć delektując się pięknym otaczającej nas zabudowy. Udając się w dalszą podróż w kierunku Wawelu, warto przejść, choć kawałek ulicą Grodzką, czyli traktem królewskim po którym niegdyś król podróżował z zamku do katedry.

Planty

Miejscem które warto zwiedzić są również w Krakowie Planty biegnące dookoła starego miasta aż do Wawelu. Warto przejść nimi chociaż pewien fragment, gdyż są jedyne swego rodzaju. Ich piękno widać szczególnie latem i jesienią gdy drzewa zapewniają bajeczna ją atmosferę.

Kraków na jednodniową wycieczkę - Wawel
Kraków na jednodniową wycieczkę – Wawel

Wawel

Obowiązkowym elementem i miejscem które warto zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki po Krakowie jest zamek na Wawelu. Jest to niezwykle historyczne miejsce z wielu powodów na sam zamek robi wyjątkowe wrażenie. Wstęp na Wawel jest darmowy a korzystanie już z poszczególnych atrakcji turystycznych, zabytków wymaga wykupienia biletu. Będąc na Wawelu możemy zwiedzić kaplicę, apartamenty królewskie, skarbiec i zbrojownię czy ogrody królewskie i wiele innych ciekawych miejsc. Znajdziemy tam też restaurację, a także możliwość noclegu. Z Wawelu rozpościera się również przepiękna panorama na Wisłę i Kraków przy widokach której warto odpocząć przed dalszą drogą.

Kraków na jednodniową wycieczkę - Kazimierz
Kraków na jednodniową wycieczkę – Kazimierz

Kazimierz

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Krakowie będąc w nim jeden dzień i które zlokalizowane jest obok Starego Miasta, jest dzielnica Kazimierz. Niegdyś były to oddzielne miasta, ale obecnie przejście tam jest bardzo komfortowe i szybkie. W tej dzielnicy Krakowa znajdziemy wiele urokliwych zabytkowych starych kamienic, a także jeszcze większą ilość knajpek i restauracji niż na Starym Mieście. Duża liczba zabytków a także niepowtarzalny klimat nie bez przyczyny przyciągają wielu odwiedzających i turystów. Ta część miasta jest nieco spokojniejsza i cichsza niż Stare Miasto, dlatego nieco łatwiej delektować się panującą tam atmosferą. Choć na dokładne zwiedzanie Kazimierza moglibyśmy przeznaczyć nawet cały dzień lub więcej czasu, dwie – trzy godziny w zupełności powinny wystarczyć, aby poznać tę część Krakowa. Z Kazimierza możemy dosyć łatwo pokierować się do węzłów komunikacyjnych takich jak dworzec PKP czy PKS.

Muzea

Elementem o którym warto pomyśleć jeśli planujemy jednodniową wycieczkę do Krakowa są muzea i zabytki. W Krakowie znajdziemy ich niezliczoną ilość, a każde takie miejsce jest warte uwagi oraz odwiedzenia. Powinniśmy zatem przed przyjazdem do Krakowa ustalając trasę naszej wycieczki wziąć pod uwagę również muzea, które będziemy chcieli zobaczyć. Warto usytuować je na naszej trasie w taki sposób, aby nie musieć specjalnie do nich dojeżdżać zbaczając z trasy. Oprócz zabytków na Starym Mieście, powinniśmy zobaczyć również Muzeum Książąt Czartoryskich przy bramie Floriańskiej, które posiada wiele obrazów i historycznych przedmiotów. Mówiąc o zabytkowych kościołach, warto zobaczyć przy trakcie królewskim Kościół Św. Piotra i Pawła, a także usytuowany nieco niżej prawie 1000 letni kościółek Św. Andrzeja. Jednym z najważniejszych miejsc muzealnych na mapie Krakowa jest również inny oddział Muzeum Książąt Czartoryskich gdzie możemy zobaczyć “Damę z gronostajem”. Jest to światowej klasy dzieło Leonardo da Vinci którego poznanie osobiście z pewnością wzbogaci nas kulturowo.

Ciekawą podpowiedzią z której możemy skorzystać, chcąc odwiedzić wiele muzeów w Krakowie jest korzystanie z bezpłatnych dni. Przez cały tydzień Krakowskie muzea każdego dnia udostępniają kilka z nich to zwiedzania całkowicie za darmo. Są one otwarte dla zwiedzających i w konkretne dni możemy zwiedzać konkretne placówki muzealne bez kupowania biletów. Jest to bardzo ciekawa propozycja promująca Kraków, z której warto skorzystać. Jeśli zatem wiemy już którego dnia będziemy wybierali się do Krakowa, możemy sprawdzić, jakie w tym dniu muzea będą dostępne za darmo. Biorąc pod uwagę odwiedzenie dużej ilości muzeów lub liczną rodzinę, oszczędności mogą być bardzo spore.

Przydatne porady

Zwiedzając Kraków w ciągu jednego dnia, warto również skorzystać z kilku przydatnych porad, aby maksymalnie wykorzystać czas, który mamy na poznanie Krakowa. Przede wszystkim o ile to możliwe, warto zarezerwować sobie wcześniej bilety wstępu online, aby nie tracić czasu na oczekiwanie w kolejkach na ich zakup, a także mieć konkretnie zaplanowaną trasę wycieczki.

Co ważne, jeśli do Krakowa wybieramy się w zimie, warto wybierać wietrzne dni, aby nie musieć zmagać się ze smogiem, który jest wszechobecny o tej porze roku. Wybierając się do Krakowa na jeden dzień powinniśmy również zapoznać się z planem pociągów, a także ewentualnymi noclegami. Często nieprzewidziane sytuacje, mogą sprawić, iż będziemy musieli nocować w Krakowie lub zmienić plan dnia.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!