Podróże kształcą. Niby truizm, ale prawdziwość tych słów, trafia do Ciebie wraz z każdym kilometrem drogi. Co nie znaczy, że masz podróżować na żywioł. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, ale żeby Twoja podróż nie była zbyt bolesną nauką, powinieneś, przynajmniej trochę, się do niej przygotować. Dlatego warto już teraz poświęcić trochę czasu, na przemyślenie kolejnych wakacji i wymarzonych kierunków. Jeżeli więc postanowiłeś wybrać wakacje we Włoszech, to ten artykuł jest stworzony dla Ciebie.
Jakie dokumenty jeśli wybierasz się na wakacje we Włoszech?
Jak wiadomo, Polacy korzystają ze swobodnego przepływu ludzi na terenie UE, w ramach porozumienia z Schengen więc do przekroczenia granicy nie potrzebujesz paszportu. Co nie znaczy, że nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Potrzebujesz, szczególnie, że Włochy są objęte czwartym (w pięciostopniowej skali) stopniem zagrożenia terrorystycznego. W związku z tym, mogą Cię spotkać, dodatkowe kontrole. Dlatego wychodząc do miasta nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego albo paszportu.
Drugim, równie istotnym dokumentem jest karta EKUZ, czyli dowód na to, że jesteś ubezpieczony w NFZ. Dzięki temu, w razie jakieś nieprzyjemnej niespodzianki zdrowotnej, ominie Cię dodatkowe zamieszanie związane z udokumentowaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, na wypadek kradzieży czy wypadku, ale to już jest sprawa indywidualna. Natomiast EKUZ zawsze warto mieć aktualny. Odbieramy go, przed wyjazdem w NFZ. W zależności od tego, czy pracujesz, czy jesteś bezrobotny. Od 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące terminu ważności EKUZ. Warto w tym celu odwiedzić stronę NFZ. A tak w skrócie: do lat 5 przysługuje emerytom, dzieciom do 18 roku życia. Do lat 3 osobom zatrudnionym, bądź prowadzącym działalność gospodarczą, także rolniczą, natomiast do 18 miesięcy renciści, studenci, czy członkowie rodzin zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli postanowisz podróżować samochodem nie zapomnij o Zielonej Karcie. Jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy OC. Zielona Karta jest ważna od 15 dni do 12 miesięcy. Bez Zielonej Karty musisz, w każdym państwie, przez które przejeżdżasz, kupować ubezpieczenie OC. Dlatego warto się o nią postarać.
O czym warto pamiętać przed wyjazdem na wakacje do Włoch?
Przede wszystkim, jeśli chcesz zwiedzać, a nie tylko leniuchować na plaży, pomyśl o wygodnych butach. Bez nich trudno o dobry nastrój i radość poznawania. Jeszcze przed wyjazdem, na spokojnie, poczytaj przewodniki i stwórz własną listę miejsc, które chcesz odwiedzić. Potem, na miejscu, rozszerzysz ją o nieopisane nigdzie zaułki i tajemnicze zakamarki. Pamiętaj też o pilnowaniu dokumentów i portfela – wśród Włochów zawód kieszonkowiec jest wciąż bardzo popularny. A jeśli już plaża, to zdecydowanie, taka z dala od hoteli, mało uczęszczana i znacznie sympatyczniejsza.
Oczywiście, jeszcze przed rozpoczęciem wczasów we Włoszech, najlepiej na spokojnie, zrób listę potrzebnych na wyjazd rzeczy. Niby banał, ale w chwilach pośpiechu i pakowania, często najbardziej oczywiste rzeczy, mogą truchtem opuścić Twoją pamięć. Znam to z autopsji. Poza tym, warto pomyśleć o niezbyt dużej, ale mądrze skomponowanej apteczce. Wiadomo, że jadąc na wczasy we Włoszech, nie musisz dodatkowo się szczepić, ale już zwykły Penathen może uratować Twoją skórę, po zbyt intensywnej kąpieli słonecznej. Warto również, aby w Twojej walizce znalazły się rozmówki polsko-włoskie, które ułatwią Ci życie i być może uchronią przed wpadką, np. „penne” wymawiane z wyraźnym drugim „n” to popularna pasta, ale już „pene” przez jedno „n” to penis. Warto, żebyś wiedział takie drobiazgi. Poza tym, częścią pozawerbalnej rozmowy są gesty, a te uwielbiane są przez Włochów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu przed wyjazdem i poczytać co nieco o współczesnych włoskich zachowaniach, żebyś na miejscu nie doznał szoku kulturowego. A skoro już przy kulturze jesteśmy – jedzenie jest przez Włochów traktowane śmiertelnie poważnie i jest nieodłączną częścią ich kultury. Dlatego, pamiętaj, nigdy nie używaj łyżki podczas jedzenia makaronu i nie proś o ketchup do pizzy – to są grzechy główne, które łatwo wybaczone nie będą.
Ile to kosztuje?
I tu, właśnie, zaczynają się schody, z oceną kosztów. Dlaczego? Wiadomo, że wakacje mogą być tańsze lub droższe, w zależności od zasobności Twojego portfela, czy wymagań związanych z noclegiem i restauracjami. Jak wiadomo Włochy należą do systemu monetarnego UE, czyli płacisz w Euro. Jeżeli wykupisz wczasy albo wycieczkę, to koszty, przynajmniej części wydatków, masz za sobą jeszcze przed wyjazdem. Uśredniając, najlepiej żebyś przeznaczył na 1 osobę ok. 200 – 300 euro od osoby na tydzień, plus kartę, bo różnie bywa i warto żebyś się zabezpieczył.
Najciekawsze miejsca we Włoszech
I tutaj zaczyna się prawdziwy festiwal cudów. Jedno jest pewne: Włochy to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ale od początku, albo od końca, jak kto woli.
Sycylia. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym oddzielona od Włoch Cieśniną Mesyńską. Sycylia kusi nie tylko najpiękniejszą, piaszczystą plażą w Europie, która znajduje się w San Vito lo Capo. To także Katania, Syrakuzy, czy jakby stworzona dla koneserów Trapania. Jest ona mało znana wśród Polaków, tymczasem znajduje się tam najpiękniejsze średniowieczne miasteczko Erice. Warto zobaczyć je przynajmniej raz w życiu. Dodatkowo targ rybny i doskonałe lokalne wino – wszystko to ma do zaproponowania Trapania.
Kalabria. To najniżej położony na południe region Włoch kontynentalnych. To również plaże niektóre zupełnie niezwykłe, np. Arcomagno, ale także góry i wodospady.
Apulia. Również leży w południowych Włoszech. Historycznie jesteśmy mocno związani z tym kawałkiem Włoch, bo to w Bari właśnie, w Bazylice św. Mikołaja pochowana jest królowa Bona. I to w Apulii właśnie znajdziesz Locorotondo, miasteczko pełne wąziutkich uliczek, białych domków, ale też starych kościołów.
Basilicata. Graniczy z Kalabrią i Apulią. To właśnie tam można znaleźć takie perełki, jak Guardia Petricara czy Matera. Matera jest jednym z najstarszych miast świata, a jej początki to epoka kamienia łupanego. Do teraz możesz tam podziwiać domy wykute w skałach. Dodam tylko, że nie jest to szczególnie licznie odwiedzany region, dzięki czemu ciągle możesz tam poznać prawdziwe Włochy.
Molise. To region w środkowych Włoszech, ostatnio przeżywający prawdziwy najazd turystów, a to dzięki książce z żartami, z których słynie Molise.
Abruzja. Leży w centralnych Włoszech i pomimo jej piękna jest mało znana. Znajdziesz tam góry, piaszczyste plaże i pełne spokoju doliny. Pełno tam zabytków: od wykopalisk archeologicznych, po kościoły, katedry, czy opactwa. Wąziutkie uliczki wciśnięte między domy z trawertynu – to właśnie atrakcje Abruzji.
Lacjum. Tutaj właśnie posadowiony jest Rzym. A jeśli Rzym to Koloseum, dzieła Berniniego, Watykan i Michał Anioł, i wszystkie te cuda, niestety oblegane przez tysiące turystów.
Marche. Zdecydowanie mniej znana od Toskanii, a szkoda. To region rolniczy, pomimo to, jest pełen pięknych jaskiń, lasów i klasztorów.
Umbria. Najlepiej znany jest Asyż, ale Umbria ma znacznie więcej do zaoferowania. Słynie z trufli, wina i przede wszystkim z pancetty. Jeśli masz ochotę na leniwe wakacje, to jest to właśnie ten region.
Toskania. Każdy ją zna, jeśli nie z odwiedzin, to przynajmniej z filmów. Jej stolicą jest Florencja, która sama w sobie Cię zachwyci. Dodatkowo bajkowe widoki, czy dzikie plaże Toskanii oglądane o zachodzie słońca, przy szklaneczce Chianti – dolce vita.
Emilia Romania. Tuż obok Toskanii, znane są przede wszystkim trzy miasta z listy zabytków UNESCO, które każdy powinien zobaczyć. To Modena, Rawenna i Ferrara.
Friuli – Wenecja Julijska. To autonomiczny region Włoch, który jeszcze 100 lat temu należał do Austrii. Z racji górzystego terenu znajdują się tam całoroczne kurorty, takie jak Lignano czy Grado.
Wenecja Euganejska, czyli ta, z którą większość kojarzy Wenecję. Stolicą regionu jest Wenecja właśnie, a tam Pałac Dożów i Plac Św. Marka, ale to także Werona, której nieśmiertelność zapewnił Szekspir. Kiedy będziesz w tym regionie, nie zapomnij, odwiedzić Burano, weneckiej wyspy, która porwie Cię feerią barw.
Trydent – Górna Adygato przede wszystkim góry, SPA i restauracje z gwiazdkami Michelin.
Lombardia. Stolica mody i najsłynniejszy Mediolan, do którego nie trzeba chyba nikogo zapraszać. Ale to także piękne jezioro Como i piękne stare miasto w Bergamo.
Liguria, zwana też włoską Riwierą, a w niej San Remo i Lazurowe Wybrzeże.
Piemont. Dla znawców wina to Mekka – Barolo, Barbaresco czy wina musujące, równie ciekawe jak szampan. To także góry i malownicze miasteczka, twierdze i rezydencje Lago Maggiore.
Tak więc, jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje we Włoszech, to na pewno znajdziesz coś dla siebie w tym fascynującym kraju.