Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne położone w Sudetach Środkowych w Czechach. Ten masyw górski jest częścią Gór Stołowych. Jest to bardzo popularna i znana atrakcja turystyczna. Ponieważ leży tuż za polską granicą, jest bardzo popularna wśród polskich turystów.
Adršpašské skály i Teplické skály
To są nazwy dwóch dużych skupisk skał, które położone są w odległości kilku kilometrów od siebie. Oba zbiorowiska łączy szlak turystyczny i oba warte są zobaczenia. Skalny labirynt został stworzony przez naturę. W większości są to skały piaskowe, które w ciągu milionów lat pod wpływem działania wiatru, wody i innych warunków atmosferycznych, zostały ukształtowane w formy o niesamowitych kształtach. Bloki skalne są poprzecinane licznymi kanionami, dolinami i wąskimi przesmykami.
Ta niesamowita sceneria została dostrzeżona i doceniona przez Hollywood. Tutejszy krajobraz posłużył za plan filmowy „Opowieści z Narnii” w reżyserii C.S. Lewisa. Tereny Skalnego Miasta jest częścią rezerwatu przyrody. Jest to obszar cenny ze względów geologicznych i geomorfologicznych oraz ze względu na bogactwo fauny i flory. Możesz tu spotkać wiele gatunków roślinności górskiej jak np. podbiałek alpejski, rojownik bagnisty, fiołek dwukwiatowy. Wśród ciekawych gatunków zwierząt możesz tu spotkać czaple, borsuki i żmiję zygzakowatą.
Zwiedzanie ADRŠPACH
To najpopularniejsza i najczęściej odwiedzana część Skalnego Miasta. Turyści odwiedzali ją już w XVIII wieku. I od początku duże grono zwiedzających to Polacy. Na wielu skałach można znaleźć podpisy odwiedzających, z których pierwsze pochodzą z 1704 roku. Wejście na trasę znajduje się przy stacji kolejowej Adršpach, naprzeciwko dużego parkingu. Tutaj znajdziesz też kasy biletowe.
Na początku zobaczysz piękne jezioro, które jest pozostałością po kopalni. Jeziorko można obejść dookoła. Trasa ta mierzy około 1,5 km. Właściwy szlak ma kolor zielony. Jego przejście zajmuje 3-4 godz. Na trasie będziesz podziwiać wiele formacji skalnych, z których wiele ma swoje nazwy. Najbardziej znane to Orle Gniazdo, Głowa Cukru, Kochankowie, Wielbłąd. Zwiedzając, nie można pominąć Wielkiej Panoramy, czyli najpopularniejszego punktu widokowego, gdzie można podziwiać Skalne Miasto. Kolejnym punktem wartym uwagi jest słynna Gotycka Brama, która symbolizuje przejście między naszym światem i baśniowym. Poza skalnymi formacjami znajdziesz tu dwa jeziorka górskie i wodospady Malý i Velký Adršpašský.
W sezonie letnim, za dodatkową opłatą, można przepłynąć się łodzią flisacką po Adrszpaskim jeziorku. Flisacy umilają turystom rejs opowiadając dowcipy i różne anegdoty. Od Małego Wodospadu zaczyna się szlak żółty, który prowadzi do Teplickich Skał.
Teplickie Skały
Ta część Skalnego Miasta jest mniej popularna. Wejście znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. Tę część będziesz zwiedzał niebieskim szlakiem. Teplice odznaczają się innym ukształtowaniem formacji skalnych. Są one bardzo wysokie, wąwozy często są porośnięte mchem, przez co teren jest bardziej dziki. Podczas wędrówki można zobaczyć zamek Strzemię, do którego prowadzi kilkaset metalowych schodów. Jednak nie wszyscy decydują się na tę wspinaczkę.
Najbardziej znane i charakterystyczne punkty w Teplicach to m.in. Skalna Brama, przy której jest umieszczona tablica upamiętniającą wizytę Johanna Wolfganga Goethego w 1790 roku oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. W tym miejscu zaczyna się pętla szlaku, która prowadzi przez najciekawsze i najpiękniejsze skały. Zobaczysz tu Psa, Sfinksa, Niedźwiedzia Polarnego. Duże wrażenie robi także Skalna Świątynia, Wielki i Mały Plac Świątynny.
Bardzo ciekawy i stwarzający niesamowitą atmosferę jest odcinek nazywany Sybir. Jest to wąski wąwóz, który otaczają wysokie skały porośnięte mchem. Wszystko to sprawia mroczne i zarazem magiczne wrażenie.
Wspinaczka skałkowa
Skalne Miasto jest bardzo popularne wśród wspinaczy skałkowych. Jeżeli także chciałbyś się tu wspinać musisz pamiętać o przestrzeganiu zasad, które panują w tym rezerwacie przyrody. Na wspinaczkę trzeba mieć pozwolenie władz rezerwatu. Jest to idealne miejsce, aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką skałkową. W tym celu można skorzystać z kursów oferowanych przez doświadczonych wspinaczy instruktorów. Na chętnych czeka wiele wyzwań o różnym stopniu trudności.
Ile to kosztuje?
Przed wejściem do Skalnego Miasta musisz kupić bilet wstępu. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 120 CZK, dla dziecka 70 CZK. Jest również możliwość zakupu biletu rodzinnego (2+2), który kosztuje 320 CZK. Do rezerwatu można także zabrać czworonoga, dla którego bilet kosztuje 10 CZK. Płacić możesz w gotówce zarówno w koronach czeskich, złotówkach jak i w euro. Przelicznik jednak nie jest korzystny, więc warto zawczasu wymienić pieniądze w kantorze. Jeżeli nie lubisz nosić przy sobie gotówki, może także zapłacić kartą. Na jednym bilecie możesz zwiedzić tego samego dnia oba skalne miasta, ale tylko jeżeli przejdziesz trasa przez Wilczy Wąwóz, która łączy oba miasta.
Jeżeli wybierasz się autem, to będziesz musiał opłacić parking. To dodatkowe 100 CZK.
Dodatkowa atrakcja, czyli rejs łodzią po jeziorku to koszt 50 CZK. Musisz jednak pamiętać, że to atrakcja dostępna tylko w sezonie wiosenno-letni, od kwietnia do października.
Obiekt jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. W zimie jednak przejście niektórych tras może być utrudnione przez opady śniegu i oblodzenie. Główne trasy są jednak odśnieżane przez pracowników rezerwatu na bieżąco.
Jak tu dojechać?
Najłatwiej do Skalnego Miasta jest dojechać samochodem. Droga wiedzie przez Wrocław i Wałbrzych. Granice z Czechami należy przejść za Mieroszowem, minąć miejscowość Zdoňov i skręcić w lewo. Potem droga wiedzie cały czas prosto. Parkingi znajdują się zarówno przy Teplickich Skałach, jak i przy Adršpašske skály. Możesz zdecydować, od którego miasta chcesz zacząć swoje zwiedzanie.
Jeżeli nie jesteś zmotoryzowany, to nic straconego. Z Kudowy-Zdrój odjeżdżają busy i czeskie autobusy do czeskiego miasta Nachod. Tu najlepiej przesiąść się na pociąg, który zawiezie cię do stacji Teplice nad Metuji Skály oraz Adršpach. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić połączenie. Niektóre wymagają przesiadki. Między Teplickie Skałami i Adršpach także można się przemieszczać koleją.
Gdzie się zatrzymać?
Bazą do zwiedzania Skalnego Miasta może być Kudowa-Zdrój. Znajdziesz tu wiele obiektów noclegowych na każdą kieszeń.
Jeżeli chciałbyś zatrzymać się po czeskiej stronie, to także tutaj znajdziesz kilka obiektów wartych uwagi. W okolicach Adršpach znajdziesz liczne pensjonaty, apartamenty i hotele.
Popularnym obiektem jest czterogwiazdkowy hotel Skalní Mlýn Adršpach, który znajduje się w połowie drogi między oba skalnymi miastami. Wejście do rezerwatu znajduje się 2,5 km od hotelu.
Jeżeli podróżujesz pociągiem możesz wybrać Hotel Javor, który znajduje się w odległości tylko 400 m od stacji kolejowej.
Wybierając się do Czech autem, noclegu można poszukać w większych miejscowościach, które są w większej odległości od Adršpach. Hotel Zámeček Janovičky w miejscowości Broumov oddalony jest od Adršpašské skály o 20 km. Hotel znajduje się w odrestaurowanej gospodzie pochodzącej z XX wieku i zlokalizowany jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. O rezerwacji noclegu warto pomyśleć wcześniej, zwłaszcza jeżeli wybierasz się w wysokim sezonie.
Kiedy najlepiej się wybrać?
Rezerwat jest otwarty przez cały rok. Latem często są tłumy turystów, przez co zwiedzanie może się wydłużyć. Oczekiwanie na rejs łodzią po Skalnym Jeziorku może wydłużyć się nawet do 2 godzin. Może to sprawić, że cała wycieczka nie będzie tak przyjemna.
Jeżeli nie lubisz tłumów i chcesz w spokoju podziwiać Skalne Miasta, wyprawę zaplanuj na okres jesienno-wiosenny. Wycieczka w weekend i inne wolne od pracy dni to także ryzyko spotkania tłumu turystów.