Stolica Czech, Praga, to miejsce niezwykłe, magiczne. To tu przenikają się kultury, charaktery i mody. Współczesność miesza się z historią. Praga olśniewa swoim blaskiem wszystkich turystów, a w ciągu ostatnich 20 lat przeżyła prawdziwy renesans.
Wybierając się na zwiedzanie czeskiej perły, nie wolno pominąć kilku kluczowych miejsc, których atrakcyjność turystyczna decyduje o atrakcyjności tego miasta w ogóle. Poznawanie Pragi można zacząć od historycznego Placu Wacława, położonego w samym centrum miasta. Miejsce to pamięta wydarzenia I wojny światowej, antynazistowskie manifestacje w 1938 r., samospalenie Jana Palacha w proteście przeciw represjom Praskiej Wiosny oraz Aksamitną Rewolucję w 1989 r., gdy na placu gromadziły się setki tysięcy demonstrantów, żądających demokratyzacji Czechosłowacji. Dziś, prócz eleganckich sklepów i restauracji, na każdym rogu wabi zapachem czerwony kiosk z chrupiącymi parkami (do wyboru kilkanaście rodzajów parówek – ok. 4,50 zł z dodatkami i bułką), idealnymi na prawdziwe praskie śniadanie.
Kolejną niekwestionowaną atrakcją turystyczną jest zegar słoneczny w zabytkowym ratuszu na Staroměstskim náměstí. O każdej pełnej godzinie nad zegarem wędrują figurki apostołów. Turyści robią im zdjęcia i chętnie wracają po 50 minutach, by znów napawać się niecodziennym widokiem. Nieopodal ratusza warto zwiedzić barokowy kościół św. Michała. Wieczorami, tak jak w większości innych świątyń stolicy, odbywają się tu koncerty muzyki poważnej (bilet normalny kosztuje ok. 60 zł – w repertuarze utwory Mozarta i Haendla). Nieco tańsza (30 zł) jest wizyta w Muzeum Komunizmu. Największe wrażenie robi pokój przesłuchań z pejczem na biurku i telefonem, którego ostry dźwięk przyprawia o niemiłe dreszcze. Turyści poznają tu historię największego, 30- metrowego pomnika Stalina. To pechowa budowla: władze lokalne tak długo szukały odpowiedniego miejsca dla monumentu, że wystawiły go dopiero w 1955 r., dwa lata po śmierci Stalina i rok przed XX Zjazdem KPZR, na którym Chruszczow zdemaskował zbrodnie poprzednika.
Warto udać się również na wały Wyszehradu. U podnóża murów, pamiętających fragmentami czasy IX w., płynie leniwie Wełtawa. To idealne miejsce na piknik, dzięki dużym zielonym murawom, dużej ilości kwiatów i drzew. Polakom z pewnością miejsce to przypomina bulwary wiślane nieopodal krakowskiego Wawelu. A jeśli już mowa o podobieństwach Pragi do historycznego grodu Kraka, to koniecznie należy udać się do żydowskiej dzielnicy Josefov, w której nie raz poczuć się można jak na krakowskim Kazimierzu. Stary cmentarz z tysiącami macew, ponure synagogi, wąskie i ciemne uliczki – to wszystko buduje niesamowitą atmosferę i sprawia, że historia pozostaje tu wiecznie żywa. Stąd już bardzo blisko na Most Karola, który łączy Malą Stranę i stare miasto. Dzięki obfitości zdobień, most ten należy do najpiękniejszych i najokazalszych w całej Europie.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Pragi jest też Zamek na Hradčanach, siedziba władz po dziś dzień. Z murów zamku podziwiać można wspaniały widok na sześć tarasowych, przypałacowych ogrodów rozciągających się pod murami zamku (można je zwiedzać – np. Vrtbov przy ul. Karmelitskiej – 6 zł) oraz na całą Pragę. Wśród miejsc wartych polecenia znajdują się jeszcze Týnský Chrám, Teatr Narodowy, ogród zoologiczny, Loreta i inne. Praga urzeka o każdej porze roku i niezależnie od upodobań, każdy znajdzie w niej coś zachwycającego.