Stolica mody, stolica nauki, stolica piękna i wreszcie stolica całej cywilizacji europejskiej. Paryż to miasto o najwyższym światowym poziomie, można znaleźć w nim wszystko, czego dusza zapragnie. Stolica Francji kusi luksusem, dostojnością, pięknem i miłością.
Są miejsca, które w Paryżu można pominąć, ale jest jedno, którego ominięcie jest prawdziwym grzechem. Wieża Eiffla, bo o niej mowa to prawdziwy, niezaprzeczalny symbol całego państwa. Tę najwyższej klasy atrakcję zbudowano w 1889 roku w samym centrum Paryża, nieopodal Sekwany, na potrzeby Wystawy Światowej w 100 rocznicę rewolucji Francuskiej i zburzenia Bastylii. Wieża, wówczas najwyższa budowla świata, stanowiła bramę na tereny wystawowe. Pomysłodawcą konstrukcji ponad 320 m wieży był Gustaw Eiffel. Wewnątrz wieży kursują windy, umożliwiające wygodny dostęp do trzech platform widokowych na wysokości 58 m, 116 m i 273 m. Największa część turystów korzysta z dwóch pierwszych poziomów, najwyższy taras widokowy z pewnością nie jest dla osób cierpiących na lęk wysokości.
W drugiej kolejności należy udać się to cudownej, gotyckiej katedry Notre – Dame. Ta niezwykła świątynia, zbudowana na przełomie XII i XIII wieku jest bez wątpienia szczytowym osiągnięciem francuskiego gotyku. 7 lat temu plac przed katedrą, zaprojektowany w czasach Napoleona III, poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul II tj. Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II.
Szczególnym miejscem w Paryżu jest Luwr – dawny pałac królewski w obecnie jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. W latach 80. ubiegłego wieku na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal z ekspozycjami. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej prawie 61 m² znajdują się zbiory liczące około 35 tys. dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie. Wśród nich najcenniejsze są: kodeks Hammurabiego, Nike z Samotraki i Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.
Nieopodal muzeum można podziwiać ogromny Pałac Królewski – dawną rezydencję władców Francji. Obecnie mieści się tu siedziba Rady Stanu oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pałac przyozdabiają przepiękne ogrody, dostępne publicznie, w których podziwiać można nowoczesne rzeźby, obeliski i fontanny.
Turyści chętnie spacerują także pod Łuk Triumfalny i dalej na Pola Elizejskie – najbardziej reprezentatywną ulicę miasta. Obecnie znajdują się tam ekskluzywne hotele, restauracje, teatry, kawiarnie oraz sklepy i butiki. Na wschodnim krańcu Champs Élysées, w osi ogrodów Tuileries znajduje się ważny dla wszystkich Francuzów Plac Zgody, który był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Pośrodku placu wznosi się obelisk z czerwonego granitu pochodzący z jednej ze świątyń Luksoru. Jest to autentyczny obelisk staroegipski, wykute na nim hieroglify sławią czyny Ramzesa II.
Paryż to także miasto zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, wąskim uliczkom, kafejkom wprost na ulicy i muzyce. Pary znajdą tu wiele romantycznych miejsc i przeżyją same niezapomniane chwile.