Niejednokrotnie, gdy planujemy jakąś podróż nie bierzemy pod uwagę tego, co znajduje się najbliżej. Nasz kraj oferuje tak wiele wspaniałych miejsc, a my wciąż tego nie doceniamy. Powiedzenie „cudze chwalicie swego nie znacie” wpisuje się zatem doskonale w nasze wybory turystyczne. Jeśli jednak już bardzo zależy nam na tym, by przekroczyć granicę Polski i poznać nieco inną kulturę, po co od razu wyjeżdżać gdzieś daleko? Przecież sąsiadujące z nami państwa z pewnością nie zawiodą naszych oczekiwań, gdyż są naprawdę atrakcyjne i wyjątkowe!
Niemcy
Kraj naszych zachodnich sąsiadów, mimo iż przeważnie odwiedzany jest ze względu na wizyty u rodziny albo w celach zarobkowych, to jednak znajduje się tu wiele miejsc, które warto poznać. Na pewno ważnym punktem wycieczki do Niemiec jest Berlin. To stołeczne miasto oferuje nam chociażby kulturalną wyprawę po Wyspie Muzeów, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najsłynniejszych zabytków Berlina jest Brama Brandenburska, stylem nawiązująca do budynków ateńskich. Poza tym warto zobaczyć Reichstag, Katedrę Francuską czy Dom Koncertowy. Niemiecka stolica jest miejscem, gdzie cały czy coś się dzieje. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, z których jedną z najbardziej znanych jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Berlinale.
Oddalając się od stołecznego miasta warto udać się do Kolonii. Wizyta ta nie obędzie się bez zwiedzenia największego kościoła w kraju, a mianowicie Katedry pw. św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. Jeśli natomiast szukamy miejsca, w którym można się dobrze bawić powinniśmy wybrać się do Rust. Znajdziemy tu wielkie centrum rozrywki Europa-Park. Niesamowitych wrażeń na niemieckiej ziemi dostarczy także bajkowy zamek Neuschwanstein. Jest to niezwykle charakterystyczny obiekt, dzięki któremu nie ma wątpliwości, gdzie przebywamy. Inne interesujące atrakcje, którymi mogą pochwalić się Niemcy, to chociażby: skała Lorelei na Renie, masyw górski Czarny Las czy Zamek Heidelberg.
Czechy
Nie tylko Praga jest tu warta zobaczenia, choć to właśnie od niej należy zacząć. Jest ona bowiem określana, jako jedno z piękniejszych miast Europy. Niewątpliwie przyjeżdżając do Czech trzeba tu zawitać. Najpierw kierujemy się do królewskiej dzielnicy Hradczany, by tam podziwiać Zamek Królewski, bazylikę św. Jerzego, ogrody królewskie z Belwederem i katedrę św. Wita. Będąc w stolicy nie można oczywiście zlekceważyć wspaniałego Mostu Karola, Klasztoru na Strahovie oraz Rynku Starego Miasta z ratuszem i charakterystycznym zegarem.
Innym czeskim miastem, które warto docenić podczas wycieczki do tego kraju jest wyróżniony przez UNESCO Ceský Krumlov. Jest to mała miejscowość ze średniowieczną zabudową i wyjątkowym klimatem. Można tu trafić na liczne atrakcje i imprezy kulturalne. Jeżeli natomiast marzy nam się aktywny wypoczynek warto poznać malowniczy Frenštát pod Radhoštem. Poza częścią zabytkową można tu skorzystać z oferty aquaparku, toru dla gokartów czy kortów tenisowych.
Kolejne znane miejsce w Czechach to Ostrava. Znajdziemy tu m.in. kompleks dawnych kopalni, trzynastowieczny zamek oraz park miniatur. Wśród ciekawych dla turystów punktów na mapie czeskiej warto wskazać jeszcze: miasto Freuda – Pribor, serce Moraw – Prerov czy znajdujący się na granicy z Polską Náchod.
Słowacja
Choć ten graniczący z nami od południa kraj znany jest z zimowych wypraw na narty, to warto docenić także inne jego walory turystyczne. Na czele prezentuje nam się urocza Bratysława. W centrum zastaniemy ratusz z XV wieku, Pałac Prymasowski, Pałac Grassalkovicha oraz Bramę Michalską. Pozostałe godne uwagi zabytki to Zamek Bratysławski oraz Katedra Marcina. Słowacka stolica, nazywana Perłą Dunaju jest obiecującym celem dla turystów także z uwagi na jej położenie. Znajduje się bowiem przy granicy Węgier i Austrii.
Dla miłośników szlaków architektury drewnianej kolejnym celem na mapie Słowacji okaże się Vlkolinec. Jest to wieś z tradycyjną drewnianą zabudową, w skład której wchodzi ponad czterdzieści chałup, tworzących swoisty skansen. Miejsce znalazło się na liście UNESCO.
Szukając wyjątkowych punktów na słowackim terenie zbrodnią byłoby pominąć Słowacki Raj. Nazwa mówi tu sama za siebie. Jest to mianowicie jeden z najpiękniejszych europejskich parków narodowych. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych i cale mnóstwo atrakcji przyrodniczych.
Na piesze wędrówki natomiast idealnym celem będzie Mała Fatra – jedno z najwyższych pasm górskich Karpat Zachodnich. Obszar wyróżnia bogata roślinność, skaliste szczyty i wąskie doliny. Pośród słowackich miejsc, na których dodatkowo warto się skupić wymienić należy: Dolinę Demianowską, Zamek Spiski, oraz kąpieliska termalne: Podhájska, Tatralandia, Thermal Corvinus.
Ukraina
Państwo, które w ostatnich miesiącach było na ustach wszystkich. Fala dramatycznych wydarzeń zepchnęła na daleki plan tamtejszą turystykę. Niemniej, tym bardziej warto podkreślić wyjątkowość tego miejsca. Ukraina ma w sobie ogromne bogactwo zarówno naturalne, jak i zabytkowe. W Kijowie, stolicy i największym mieście w kraju można dostrzec niezwykłe kopuły tutejszych cerkwi. Na liście zabytków UNESCO znalazły się natomiast dwa wspaniałe obiekty: Ławra Peczerska i Sobór Mądrości Bożej. W mieście można obejrzeć także przykuwające uwagę budynki powstałe w latach pięćdziesiątych, ulokowane przy słynnej alei Chreszczatyk.
Drugim słynnym miastem za naszą wschodnią granicą jest oczywiście Lwów. Nie można nie odwiedzić tu starówki ze wzgórzem zamkowym. Z racji tego, że miejsce to jest wielokulturowe można tu spotkać świątynie różnych wyznań.
Wielką atrakcją Ukrainy jest powstała w czternastym wieku Twierdza w Kamieńcu Podolskim. W miejscowości tej można napotkać liczne kościoły, baszty oraz miejskie bramy. Dla miłośników nadmorskich kurortów pomysłem na wycieczkę stanie się z kolei Odessa. Znajduje się ona nad Morzem Czarnym. Poza pięknymi plażami, można tu podziwiać latarnię morską, pałace, budynek filharmonii i oczywiście świątynie.
Białoruś
Kraj raczej rzadko odwiedzany przez Polaków. Żeby się tam udać konieczne jest posiadanie wizy, co może być jednym z powodów takiej sytuacji. Poza tym, że stosunki białorusko-polskie nie należą do najlepszych warto wspomnieć o miejscach, które zasługują na dostrzeżenie ich przez turystów. Znajduje się tu kilka interesujących parków narodowych: Naroczański, Prypecki, Berezyński oraz część Białowieskiego. Udając się w ich okolice można liczyć na rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną.
Będąc na Białorusi warto odwiedzić Mirę. W mieście tym zobaczymy wspaniały zamek, który został doceniony przez UNESCO. W Grodnie natomiast napotkamy dwa zamki, cerkiew Borysa czy dworek Elizy Orzeszkowej. Innym wartym poznania zabytkiem, znajdującym się tym razem w obwodzie brzeskim jest Twierdza Brzeska. Na koniec warto wspomnieć oczywiście o stołecznym Mińsku. Słynne zabytki, jakie uda się tu zauważyć to Sobór św. Ducha, Stary Ratusz, Dom Wańkowicza oraz Czerwony Kościół.
Litwa
Piękna i niedoceniona. Na początek warto zwrócić się w stronę Wilna. Trzeba udać się tu na wspaniałą starówkę, która należy do największych na naszym kontynencie. Charakterystycznymi zabytkami w mieście są: Zamek Giedymina, Góra Trzech Krzyży oraz Pałac Prezydencki, Pałac Chodkiewiczów i Pałac w Werkach. Nie można też zlekceważyć wyjątkowych świątyń wileńskich, do których należą: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława, gotycki kościół św. Franciszka i Bernarda czy kościół św. Mikołaja.
Niedaleko Wilna prezentuje się miejsce, które bezwzględnie robi wrażenie. Jest to Zamek w Trokach, położony na wyspie. Stanowi on przede wszystkim rekonstrukcję dawnego zamku, wzniesionego przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta w XIV-XV w.
Poza stolicą turyści nie rozczarują się także po odwiedzeniu Kowna. Jest to drugie co do wielkości miasto litewskie. Tutejsza starówka znajduje się pomiędzy dwoma rzekami Niemnem i Wilią. Na rynku można zobaczyć szesnastowieczny ratusz, gotycki kościół św. Piotra i Pawła oraz ruiny zamku. Będąc w Kownie nie można zignorować Doliny Mickiewicza, będącej niegdyś ulubionym miejscem spacerów naszego wieszcza.
Litwa to bez wątpienia wspaniały cel podróży, dlatego nie powinniśmy omijać jej podczas planowania wypoczynku. Pozostałymi miejscowościami, do których warto tu zajrzeć są: Mariampol z pięknymi parkami miejskimi, nadbałtycka Kłajpeda, słynąca z licznych festiwali i koncertów oraz klimatyczny Poniewież.
Rosja – obwód kaliningradzki
Największym miastem i stolicą obwodu jest Kaliningrad – dawne miasto krzyżackie, znane jako Królewiec. Do atrakcji turystycznych zalicza się: Katedrę św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny na Knipawie, barokowy pałac Gross Holstein, dawny kościół Królowej Luizy, a obecnie teatr lalek, oceanarium oraz zoo.
Kolejnym miastem, do którego można zawitać, będąc w „Małej Rosji” jest Sowieck – po polsku określany, jako Tylża. Można tu podziwiać Most Królowej Luizy, Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów oraz przedwojenne kamienice. Do kolejnych ciekawych miejsc w obwodzie kaliningradzkim należy kopalnia bursztynu w Jantarnym. Znajduje się tu także Muzeum Bursztynu oraz wielka piaskownica, gdzie samemu można wyszukać sobie ten drogocenny kamień. Dla miłośników, a raczej miłośniczek biżuterii z bursztynu jest to zatem wymarzony cel wycieczki.
Z kolei dla pasjonatów dzikiej przyrody wspaniałym doświadczeniem okaże się wyprawa na Mierzeję Kurońską, gdzie można spotkać wyjątkowe wydmy Efa. Zarówno tam, jak i na Mierzei Wiślanej panuje doskonały klimat dla nadmorskiego wypoczynku. Co więcej lecznicze błota i wody mineralne stały się powodem licznych przyjazdów osób, które chcą połączyć relaks z dbaniem o zdrowie.
Wszystkie powyższe przykłady powinny skłonić nas do refleksji na temat naszych wyborów urlopowych. Za każdą z granic znajdujących się dookoła naszego kraju prezentuje się całe mnóstwo wspaniałych atrakcji, o których często nie mamy pojęcia. Warto więc zgłębić ten temat i poznać turystyczne walory u naszych sąsiadów! Może uda się to jeszcze w te wakacje?