Narty stają się wśród Polaków coraz bardziej popularne, a ponieważ od kilkunastu lat mają oni także nieograniczone mozliwości podróżowania po Europie bez starania się o zezwolenia i paszporty, dziś wystarczy jedynie odpowiednia suma gotówki a można po prostu wsiąść w samochód i spędzić upojny tydzień na realizowaniu białego szaleństwa. Uprawianie narciarstwa nie należy do najtańszych, ale też i nie jest poza granicami możliwości wielu rodaków, a prawdziwi pasjonaci potrafią oszczędzać przez cały rok, aby spędzić dwa tygodnie na tej formie aktywności.
Na narty do Tyrolu
Do najlepszych i najbardziej docenianych rejonów narciarskich zaliczane są te w austriackim Tyrolu. Rozciągające się w tym regionie geograficznym pasma Alp kryją w sobie niepowtarzalne widoki, na które składają się ośnieżone szczyty, spływające lodowce i malownicze doliny kryjące urokliwe tyrolskie miasteczka. Region znany jest także z wielu narciarskich ośrodków, które cieszą się dużym powodzeniem z uwagi na liczne sportowe możliwości, krajobrazy i infrastrukturę turystyczną. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć: Hintertuxer Gletscher, Sölden, Stubaier Gletscher, Ischgl, Mayrhofen – Zillertal, Serfaus – Fiss – Ladis, Pitztaler Gletscher – Rifflsee, a także kilka innych nieco mniej znanych, ale również zapewniających zimowe atrakcje ośrodków, jak: Kitzbühel – Kirchberg, St. Anton am Arlberg, Obergurgl – Hochgurgl, Kaunertaler Gletscher, Ellmau – SkiWelt, Zell am Ziller – Zillertal Arena, St. Johann in Tirol.
Hintertuxer Gletscher
Niewielka miejscowość Hintertux położona jest u stóp lodowca o tej samej nazwie na wysokości 1500 m n.p.m. w przepięknej, otoczonej innymi lodowcami okolicy idealnej do uprawiania narciarstwa. W jej sąsiedztwie znajduje się 86 km tras o różnym stopniu trudności, w tym 23 km tras łatwych, 47 km średnio-trudnych i 16 km trudnych. Zaletą tego ośrodka jest możliwość uprawiania narciarstwa przez cały rok, bowiem lodowiec nigdy nie topnieje zapewniając dobrą zabawę nawet w środku lata. Zjazdy narciarskie to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Są tu także najwyżej położone w Europie źródła lecznicze, jaskinia Spannagel o długości około 10 km oraz bogata baza hoteli i schronisk narciarskich. Ośrodek dysponuje też licznymi wyciągami wjeżdżającymi do wysokości 3250 m. Hintertuxer Gletscher zajmuje pierwsze miejsce wśród kilkudziesięciu zimowych ośrodków narciarskich Austrii, jako najlepiej przygotowany i najciekawszy sportowy kurort.
Sölden i Stubaier Gletscher
Właściwością tego miejsca jest przede wszystkim ilość przyjeżdżających tu rocznie turystów, których liczba przekracza 2 miliony. Z pewnością jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, ale też nieodpowiednie dla tych, którzy szukają spokoju. Pod względem liczby gości Sölden przebija jedynie Wiedeń i Salzburg ze swoimi pałacami cesarskimi. Wioska jest ulokowana u podnóży lodowca Rettenbach i w sezonie jednorazowo przyjmuje około 15 tys. turystów. Jest to też największy ośrodek turystyczny w Austrii o długości tras narciarskich 146 km, w tym także 6 km tras biegowych. Jest tu 35 wyciągów różnego rodzaju. Konkurencję dla Sölden stanowi gigantyczny lodowiec Stubai, na którym znajduje się teren narciarski o powierzchni 700 hektarów, dostępny w miesiącach zalegania śniegu, czyli od października do czerwca. Stubai jest największym lodowcem w Austrii leżącym na wysokości 1750-3210 metrów. Funkcjonuje tu baza turystyczna, oraz 27 wyciągów, a wśród tras można znaleźć również biegowe i miejsca do wspinaczki.
Inne regiony narciarskie w Austrii
Tyrol nie jest jednak jedynym regionem narciarskim w Austrii. Interesujące i uczęszczane miejsca można też znaleźć w Karyntii gdzie ulokował się znany ośrodek narciarski Mölltaler Gletscher usytuowany na lodowcu, dostępny przez cały rok. Jest tu około 50 km tras zjazdowych o zmiennym stopniu trudności, podziemna kolej torowo-linowa o długości 4800 m, oraz przepiękne widoki. Ośrodek należy do młodych, dopiero rozwijających się. Na narty zaprasza też Ziemia Salzburska, w której można skorzystać z oferty takich ośrodków, jak Kitzsteinhorn – Kaprun czy Saalbach Hinterglemm Leogang. Pierwszy z nich w malowniczym miasteczku Kapurn ulokowanym u stóp pasma Wielkich Taurów i lodowca Kitzsteinhorn to całoroczny raj nie tylko dla narciarzy, ale również dla snowboardzistów. Trasy na lodowcu nie są długie, ale za to oferują niepowtarzalne widoki. W sumie jest tu około 41 km tras czerwonych i niebieskich. Saalbach Hinterglemm Leogang natomiast leży zaledwie 2,5 km od Monachium w Dolinie Gelmmtal. Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest największa na świecie kolejka linowa z gondolami mieszczącymi po 100 osób. Ośrodek posiada aż 200 km tras zjazdowych i 150 km biegowych.