Co roku stolicę Węgier odwiedzają miliony turystów. Nie zraża ich ani kulejąca komunikacja miejska, ani tytułowe znaczki, czyli kosmicznie trudny język Węgrów. To dobrze, bo Budapeszt jest prawdziwą perłą Złotego Trójkąta, obok równie dostojnych Wiednia i Pragi.
[divider]
Znakiem rozpoznawczym stolicy Węgier jest zdecydowanie Dunaj i znad jego brzegu warto rozpocząć wizytę w Budapeszcie. Do 1872 roku ta najdłuższa rzeka Europy rozdzielała dwa miasta: Budę i Peszt. Po połączeniu miast, złączono również ich nazwy i historia ta stanowi główną genezę powstania Budapesztu. Nad rzeką górują dwa wzgórza: Wzgórze Zamkowe oraz Wzgórza Gellérta.
U stóp pierwszego z nich funkcjonuje stacja kolejki zębatej. Podczas podróż wagonikami można podziwiać piękny Dunaj oraz fotografować najbliższą okolicę. Na szczycie oprócz zamku, są także Biblioteka Narodowa, Teatr Zamkowy, Galeria Narodowa oraz baśniowa Baszta Rybacka. Warto zobaczyć też stary schron przeciwatomowy z czasów komunizmu.
Na Wzgórzu Zamkowym można spędzić całe godziny a atrakcji i tak będzie wystarczająca ilość nawet dla najbardziej wymagających. Przed odejściem z tego pięknego miejsca warto spojrzeć na oczarowującą panoramę stolicy Węgier, zrobić kilka zdjęć czy kupić małą pamiątkę. Drugim wspomnianym wzniesieniem jest Wzgórze Gellérta z zabytkowym pomnikiem wolności.
W bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza znajdują się liczne restauracje i winiarnie, serwujące potrawy oraz trunki niemal wyłącznie kuchni regionalnej, m.in. gulasz, zupę węgierską, langosz oraz tokaj.
Po sytym węgierskim posiłku warto udać się na Wyspę Małgorzaty, jedną z najsłynniejszych wysp w całej Europie. Najważniejszym jej punktem jest ośmiokątna wieża ciśnień zbudowana przed stu laty, która dziś pełni wyłącznie funkcję punktu widokowego.
Będąc w Budapeszcie nie wolno zapomnieć o jego centrum – placu Bohaterów. Oczom turystów ukazuje się tu 36 – metrowa kolumna z posągiem archanioła Gabriela, na którego cokole zatrzymali się książę Arpad i jego wojownicy. Dalej widać ogromny neoklasycystyczny budynek, niewątpliwie wartego uwagi, Muzeum Sztuk Pięknych. Z tego miejsca można szybko trafić do kolejnego ważnego punktu Budapesztu, jakim jest aleja Andrássy pełna eleganckich sklepów i restauracji. Miejsce to nazywane jest nawet przez niektórych peszteńskim Broadwayem. Znajdują się tu najznamienitsze instytucje kulturalne, m.in. Opera, Operetka, Akademia Muzyczna, a także prężnie działający Instytut Polski.
Jeśli mamy okazję zwiedzać Budapeszt w ciepłych, letnich miesiącach warto wieczorem wybrać się na reprezentacyjną promenadę Váci Utca. Pełno tu sklepów z pamiątkami i restauracji, przed którymi roi się od zapraszających do środka kelnerów. Od północy Váci zamyka wielka hala targowa Vásárcsarnok, która na co dzień jest ogromnym, tradycyjnym, węgierskim targiem. Każdy turysta kupi tu regionalne przysmaki, a wśród nich najostrzejsze z ostrych papryczki! Węgry bowiem słyną z kuchni pikantnej, która nie zawsze odpowiada turystom.
Budapeszt od lat pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich, nie tylko przez Polaków, ale także turystów z krajów całego świata. Składając w nim wizytę warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, których znajomość pozwoli w pełni docenić niezwykły urok tego miejsca i jego niepowtarzalną, zabytkowo – prestiżową atmosferę.