Dublin – „największa wieś w Europie”?

Dublin

Czy miejscowy pisarz Brendan Behan miał faktycznie rację nadając Dublinowi miano największej wsi na całym kontynencie? Stolica Irlandii w istocie jest nieco zaściankowa, spokojna i tradycjonalistyczna, jednakże ma również swoje drugie oblicze. Polakom kojarzy się jako miasto dobrych perspektyw, lepszej przyszłości, dobrobytu. Wszystko jest tu europejskie, a jednocześnie celtyckie: bary, restauracje, kluby, sklepy oraz światowej klasy muzea i galerie sztuki.

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od dublińskiego zamku, który wyznacza centrum historycznego miasta. Przez ponad 700 lat była to główna siedziba angielskiej władzy Irlandii. Zestawienie budowli o najróżniejszych stylach architektonicznych nie prezentuje się zbyt okazale, ale to właśnie brak jednolitości ściąga tutaj największą liczbę turystów. Zamek można poznać jedynie z przewodnikiem, który oprowadza po Salach Tronowej, Balowej, Apollina, Galerii Malarstwa oraz Apartamentach Stanu.

Drugim bardzo ważnym punktem Dublina jest Temple Bar – dzielnica kultury, sztuki współczesnej oraz modnej rozrywki (pełna klubów muzycznych, barów i tawern). Osiedle szczyci się nowatorskimi ośrodkami kultury, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują Temple Bar Gallery, Gallery of Photography, Irish Film Institute oraz The Ark – pierwsze w Europie centrum kultury dla dzieci, obejmujący m.in. plenerowy teatr. Do obowiązkowych miejsc kulturalnych, jakie trzeba zwiedzić w Dublinie należy również National Gallery of Ireland. Galeria ta ma w swoich zbiorach najlepszą kolekcję obrazów starych mistrzów kunsztu malarskiego.

Turyści którzy wolą nieco bardziej urozmaicone atrakcje powinni wybrać Muzeum Narodowe Irlandii, pomijając Narodową Galerię. Tu ekspozycja obejmuje tysiące eksponatów, a wśród nich: broń, biżuteria, stroje, naczynia ceramiczne, szklane zastawy i wiele innych.

Dla podróżujących z dziećmi nie lada atrakcją może być dublińskie zoo. Pięknie rozplanowany ogród zoologiczny jest miejscem życia prawie 750 gatunków zwierząt. Zoo bierze bowiem udział w globalnym programie mającym na celu zachowanie gatunków zagrożonych, m.in. panter śnieżnych, goryli oraz marmozet lwich.

Koneserów piękna architektonicznego koniecznie trzeba zaprosić do Custom House Visitor Centre, budowli uważanej za najpiękniejszą w całym Dublinie. Dziś budynek nad rzeką Liffey jest siedzibą izby celnej, jednak część wciąż jest udostępniana do zwiedzania. Z zewnątrz Custom House najlepiej prezentuje się z przeciwnego brzegu rzeki.

Nie wolno pominąć także Katedry św. Patryka – kościoła narodowego, największej świątyni w całej Irlandii. Najlepiej zwiedzać ją wczesnym rankiem (wtedy jest tu najspokojniej) lub w samo południe, kiedy to można usłyszeć kurant wygrywany przez największy w kraju zespół dzwonów.

Stolica Irlandii, płynąc na fali prosperity, coraz mocniej afiszuje się również ze swoją pozycją w świecie mody. Wizerunek miasta pełnego sklepików pamiątkarskich odszedł do przeszłości na rzecz opinii o jednym z najatrakcyjniejszych centrów mody na całym świecie. Idealnym miejscem na zakupy jest z pewnością centrum miasta skupiające ponad 3000 sklepów i butików. Warto szukać wyrobów sygnowanych nazwiskami Louiss Vuitton, Lainey Keogh, Lyn Mar czy Vivienne Walsh.

Irlandczycy słyną jednak nie tylko z mody, ale również, a może przede wszystkim z alkoholi. W Dublinie koniecznie należy kupić likier śmietankowy Baileys, Irish Mist oraz rzecz jasna rodzimego Guinnessa.

Dublin ze swym nowym wizerunkiem czeka na turystów z zupełnie nową ofertą turystyczną. Kieruje ją do najmłodszych, ciekawych świata studentów oraz dorosłych, poszukujących europejskich perełek.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!