Szwajcaria właściwie nie ma stolicy, jednak głównym jej miastem oraz siedzibą rządu jest właśnie Berno w regionie Mittelland. Kraina ta rozciąga się pomiędzy Jurą a Alpami, a na jej krajobraz składają się małe miasteczka, malownicze wzgórza i samo Berno. Przebywając w mieście trudno nie zetknąć się z wszechobecną tutaj nazwą UNESCO, bowiem całe średniowieczne śródmieści „stolicy” Szwajcarii figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Zwiedzanie zatem należy zacząć właśnie z tego miejsca.
Bardzo łatwo ulec czarowi berneńskiej starówki, którą po tragicznym pożarze w XV wieku poddano rekonstrukcji. Dziś na ulicach powiewają flagi kantonu, a chodniki zapełnione są ogródkami kawiarnianymi oraz małymi straganami. Po drodze z centrum do dworca kolejowego można podziwiać kolorowe fontanny, wśród których szczególną jest Kindlifresserbrunnen (czyli fontanna Ludojada), postawiona tu już prawie 500 lat temu!
Przy pobliskiej Kramgasse wznosi się słynna Zeitglockenturm (wieża zegarowa), przypominająca nieco tę z praskiego Starego Rynku. Wnętrze wieży udostępnia się do zwiedzania w sezonie turystycznym (od maja do października), a wstęp kosztuje symboliczne grosze.
Dalej nad rzeką Aare zwiedzać można wielkie Niedźwiedzie Jamy, wiążące się z historią Szwajcarii. Jeśli jednak szukamy atrakcji o innym charakterze, warto wybrać się do ogrodu różanego, w którym cieszy oczy wspaniała panorama miasta (dużo atrakcyjniejsza niż same róże).
Będąc w Bernie obowiązkowo trzeba wejść do XV-wiecznej gotyckiej katedry Munster, z najwyższą wieżą w całym kraju (wysokość ok. 100 metrów). Na szczyt prowadzą bardzo strome, kręte schody.
Koniecznie trzeba też udać się do Bundeshauser, czyli siedziby Zgromadzenia Federalnego. Ogromnej, bogato zdobionej budowli nakrytej szklaną kopułą strzegą monumentalne posągi założycieli państwa. Z wyjątkiem dni, w których toczą się obrady rządu, organizowane są tu godzinne bezpłatne wycieczki z przewodnikiem (uwaga: również po polsku!).
Dla miłośników muzeum Berno ma całkiem duże Muzeum Sztuki z dziełami takich sław malarstwa, jak Picasso czy Dali! W skład ekspozycji wchodzi ponad 2 tysiące prac, jednak nie są one rzecz jasna wystawiane jednocześnie. Warto również zwiedzić Berneńskie Muzeum Historyczne oraz Dom Alberta Einsteina z oryginalnymi przedmiotami, należącymi do twórcy teorii względności.
Turystów preferujących aktywny wypoczynek Berno zaprasza na wzgórze Gurten oraz na otwarte baseny Marzili nad rzeką Aare.
Prawdziwą gratką dla odwiedzających Berno jesienią jest Zwibelemarit (targ cebulowy). Tradycje jarmarku sięgają podobno 1405 roku, kiedy po tragicznym pożarze farmerzy z pobliskich wiosek dzielili się płodami rolnymi z poszkodowanymi mieszczanami. Dziś podczas imprezy ludzie uczestniczą w licznych degustacjach oraz biorą udział w wydarzeniach kulturalnych. W letniej ofercie turystycznej zaś znaleźć można wycieczkę tratwą po Aare, jednak informacji na temat tej atrakcji należy szukać w berneńskim centrum informacji turystycznej.
Berno jest ośrodkiem całego życia spokojnego, kameralnego regionu Mittelland, jednak mimo swojej funkcji, jako miasta stołecznego, nigdy nie straciło przyciągającego uwagę prowincjonalnego uroku i czaru.