Austria to miejsce idealne na zimowe wyprawy narciarskie i snowboardowe. Do głównych atutów tego kraju zalicza się przede wszystkim pasma górskie bogate w lodowce, oraz ilość dostępnych ośrodków narciarskich, oferujących komplet usług związanych z obsługą ruchu turystycznego. W przerwie pomiędzy jednym a drugim dniem zjazdowym można też skorzystać z oferty zwiedzania zabytków, których w tym kraju nie brakuje począwszy od pięknych cesarskich pałaców po malownicze tyrolskie miasteczka.
Warunki geograficzno-klimatyczne
Pasma górskie zajmują w Austrii około 2/3 powierzchni i w zdecydowanej większości zaliczają się do Alp Wschodnich podzielonych na trzy różne pod względem budowy pasma. Najwyższe z nich pasmo Alp Centralnych obejmuje Wysokie Taury, w których znajduje się też najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (3797 m n.p.m.). Pasmo to zdominowane jest w górnych partiach przez lodowce z najbardziej znanym lodowcem Pasterze. W północnej części kraju rozciąga się Przedgórze Alpejskie i dalej Masyw Czeski z pasmem górskim Szumawy. W tym obszarze góry osiągają wysokość 1378 m n.p.m. Ciekawym turystycznie rejonem są północno-wschodnie wulkaniczne szczyty Przedpola Karpackiego, znane przede wszystkim z cieplicowych źródeł mineralnych. Większość wymienionych obszarów oferuje doskonałe warunki narciarskie zarówno dla początkujących amatorów białego szaleństwa, jak i dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Sprzyjający jest również klimat umiarkowany, który zapewnia dobre warunki śniegowe dzięki odpowiedniej wilgotności i ograniczonych ujemnych temperaturach. Niektóre rejony wysokogórskie są dostępne przez cały rok, inne w okresie od grudnia do kwietnia. Średnie temperatury stycznia wynoszą do (-10)°C w górnych partiach Alp oraz do (-1)°C w niższych rejonach.
Narciarskie regiony w Austrii
W Austrii aż 7 regionów oferuje warunki narciarskie dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Najwyższe góry i najtrudniejsze trasy można znaleźć w Tyrolu, najłagodniejsze stoki oferuje Górna i Dolna Austria. Łącznie do dyspozycji gości jest ok. 2826 km tras łatwych, 4411 km tras średniej klasy trudności i ok. 1100 km tras trudnych. Na szczyty szlaków zjazdowych wozi turystów 1190 wyciągów orczykowych, 863 wyciągi krzesełkowe oraz ok. 400 zamkniętych wyciągów wagonikowych i szynowych.
Tyrol
Region położony w zachodniej części kraju oferuje turystom najwięcej tras zjazdowych w kraju, oraz ich największe urozmaicenie. Region znany jest, jako raj dla snowboardzistów. Przedział wysokości tutejszych gór, to pomiędzy 550 i 3440 m n.p.m. Największą atrakcją regionu jest pięć lodowców, które nie tylko umożliwiają uprawianie narciarstwa, ale też oferują malownicze widoki. Z uwagi na popularność Tyrol charakteryzuje się też zadbanymi trasami i bogatą infrastrukturą.
Podstawowe informacje:
Długość tras: 1217 km łatwych, 2005 km średnich i 530 km trudnych, trasy biegowe i snowboardowe
Wyciągi: 514 orczykowych, 394 krzesełkowe, 178 wagonikowych
Główne ośrodki: Arlberg (jeden z najbardziej znanych na świecie), Achensee, Ischql (jeden z największych w Austrii, 238 km tras), Alpbachtal, Axamer Lizum, Berwang, Brixen im Thale, Ellmau, Fieberbrunn, Gerlos, Hintertuxer Gletscher, Hochfügen, Hochzillertal, Hopfgarten – Itter – Kelchsau – Wörgl – SkiWelt, Kals – GG Resorts Kals-Matrei, Kitzbühel – Kirchberg, Kössen, Kühtai, Mayrhofen, Nauders, Obergurgl – Hochgurgl, Oetz – Hochötz, Panoramabahn Kitzbüheler Alpen, Pitztaler Gletscher – Rifflsee, Scheffau, Serfaus – Fiss – Ladis, Sölden, Söll, St. Anton am Arlberg, St. Johann in Tirol, Stubaier Gletscher, Tux – Finkenberg, Waidring, Westendorf, Wildschönau, Zell am Ziller.
Zakwaterowanie: kwatery prywatne od 20 euro za dobę, pensjonaty od 30 euro, hotele – 38-415 euro za dobę.
Ceny: opłaty dzienne za karnet na wyciągi w większości dużych ośrodków około 40-45 euro, wyciągi w małych miejscowościach od 10 euro dziennie dla dzieci i 22 euro dla dorosłych. Karnet 6-dniowy 100-250 euro.
Inne atrakcje: ponad 200 torów saneczkowych, 160 lodowisk i około 2000 tras wycieczkowych, liczne lokale gastronomiczne, małe knajpki z muzyką ludową i grzanym winem, zwiedzanie Insbrucku, baseny termalne, kompleksowe ośrodki odnowy biologicznej, wspinaczki po zamarzniętych wodospadach i nurkowanie pod lodem, pola golfowe, jazda konna, loty balonem i paralotnią.
Ziemia Salzburska i Salzkammergut
Region graniczący w dwoma sąsiadami Austrii – Niemcami i Włochami, charakteryzujący się drugą co do długości liczbą tras zjazdowych oraz nowoczesną infrastrukturą. Na uwagę zasługują szczególnie wyciągi, których jest tu wiele, podobnie, jak duże zróżnicowanie tras narciarskich. Prawdziwą perłę regionu stanowi lodowa jaskinia Eisriesenwelt, jedna z wielu w rejonie Wysokich Taurów. Region posiada najdłuższe w Austrii wodospady lodowe, największy park narodowy w Europie – Wysokie Taury, najdłuższy lodowiec i najwyższy szczyt kraju. Ziemia Salzburska oferuje doskonałe warunki do uprawy narciarstwa biegowego.
Podstawowe informacje:
Długość tras: 814 km łatwych, 1074 km średnich i 221 km trudnych, trasy biegowe i snowboardowe
Wyciągi: 285 orczykowych, 213 krzesełkowe, 117 wagonikowych
Główne ośrodki: Ski amadé, Flachau-Wagrain-St. Johann/ Alpendorf, Zauchensee-Flachauwinkel-Kleinarl, Radstadt-Altenmarkt, Eben, Filzmoos, Goldegg, Gastein, Großarltal, Hochkönig, Region Schladming Dachstein, Zell am See-Kaprun, Zell am See/Schmittenhöhe, Kaprun/Kitzsteinhorn i Maiskogel, Obertauern, Kitzbühel, Zillertalarena, Skiarena Wildkogel Weißsee Gletscherwelt/Uttendorf, Nagelköpfel, Piesendorf, Rauris, Lofer, Schneewinkel, Unken-Heutal, Lungau, Werfenweng, Region Dachstein West, Abtenau, Postalm, Skischaukel Gaißau – Hintersee, Dürrnberg/Zinkenkogel, St. Leonhard koło Salzburga
Zakwaterowanie: kwatery prywatne od 25 euro za dobę, pensjonaty od 35 euro, hotele – 45-430 euro za dobę.
Ceny: opłaty dzienne za karnet na wyciągi 22-45 euro dla dorosłych oraz 11-22 euro dla dzieci. Karnet 6-dniowy przeciętnie 100-210 euro dla dorosłych.
Inne atrakcje: region obfituje w tętniące życiem ośrodki turystyczne z dostępnymi nocnymi lokalami, dyskotekami i ofertą gastronomiczną. Dla miłośników sportów ekstremalnych dostępne są specjalne trasy skialpejskie oraz ponad 2000 km tras biegowych. Lodowiska do uprawiania łyżwiarstwa, curlingu i hokeja, wspinaczki po lodowcu i zamarzniętych wodospadach uzupełnia oferta aktywności sportowej pod dachem, ośrodków rekreacji i basenów.
Vorarlberg
Region usytuowany przy granicy z Niemcami i Szwajcarią, charakteryzujący się stosunkowo wysokimi szczytami w zakresie od 700 do 2100 m n.p.m. mały obszar rekompensuje duże urozmaicenie, w tym trasy austriacko-szwajcarskie. Wadą tego regionu jest przede wszystkim nieco wyższy koszt wszelkich atrakcji, wyciągów, noclegów czy wypożyczalni sprzętu, a także mniejsza liczba tras o dużym stopniu trudności w porównaniu z innymi obszarami. Z drugiej strony region ten jest znacznie mniej uczęszczany, a więc oferuje przyjazne warunki wypoczynku z dala od tłumów turystów. Vorarlberg posiada wiele nowoczesnych wyciągów oraz doskonałą kuchnię i świetnie przygotowaną bazę noclegową.
Podstawowe informacje:
Długość tras: 348 km łatwych, 411 km średnich i 152 km trudnych, trasy biegowe i snowboardowe
Wyciągi: 125 orczykowych, 109 krzesełkowe, 35 wagonikowych
Główne ośrodki: Arlberg, Brandertal, Bregenzenwald, Damuls – Mellau, Grosses Walsertal, Kleinwalsertal, Klostertal, Dolina Laternser Tal, Montafon, Warth-Schrocken.
Zakwaterowanie: kwatery prywatne od 30 euro za dobę, pensjonaty od 40 euro, hotele – 50-400 euro za dobę.
Ceny: opłaty dzienne za karnet na wyciągi 20-46 euro dla dorosłych oraz 14-27 euro dla dzieci. Karnet 6-dniowy przeciętnie 130-220 euro dla dorosłych.
Inne atrakcje: region oferuje także ponad 300 km tras biegowych, lodowiska, curling, tory saneczkowe i aktywność pod dachem. Jest tu także wiele tras do wycieczek pieszych oraz bardzo bogata oferta gastronomiczna.
Karyntia
Kraina 1270 jezior i słońca, idealna na narty i do zażywania kąpieli, zarówno tych słonecznych, jak i w ciepłych basenach termalnych. Miejsce świetne na zimowe wczasy i wypoczynek po pracy dzięki bogatej ofercie zdrowotno-relaksacyjnej. Wiele cyklicznych imprez dla narciarzy i turystów, piękne widoki z tras na lodowcu.
Podstawowe informacje:
Długość tras: 164 km łatwych, 447 km średnich i 75 km trudnych
Wyciągi: 109 orczykowych, 49 krzesełkowych, 20 wagonikowych
Główne ośrodki: Bad Kleinkirchheim, Heiligenblut, Katschberg, Lavanttal, Molltar, Nassfeld Hermagor, Spittal an der Drau, Turracher Hohe, Villacher Skiberge, Weissensee.
Zakwaterowanie: kwatery prywatne w cenie od 34 euro za dobę, pensjonaty od 30 euro, hotele – 30-350 euro za dobę.
Ceny: opłaty dzienne za karnet na wyciągi 26-53 euro dla dorosłych oraz 14-27 euro dla dzieci. Karnet 6-dniowy przeciętnie 119-275 euro dla dorosłych.
Inne atrakcje: region bogaty w jeziora, atrakcyjny do pieszych wycieczek, oferuje też źródła termalne idealne do kąpieli relaksacyjnych, sauny, centra odnowy biologicznej. Wiele zimowych atrakcji od lodowisk, po jazdę konna i kuligi. Oferta przelotów paralotnia i balonem, bogata oferta rozrywkowo-gastronomiczna.
Pozostałe regiony:
Styria – region duży powierzchniowo, ale tylko częściowo przystosowany do uprawiania narciarstwa. Jego główną zaletą jest niewielkie zaludnienie i stosunkowo niskie ceny zakwaterowania oraz opłat związanych z obsługą turystyczną. Główne ośrodki, to Ausseerland – Salzkammergut, Donnersbacher Tauern, Murtal, Ramsau am Dachstein i Schladming-Dachstein. Region oferuje idealne warunki dla biegaczy, tory saneczkowe, snowrafting, jazdę na nartach za koniem oraz słynną skocznię Mitterndorf. Nie brakuje też licznych ośrodków odnowy, bogatej oferty uzdrowiskowej Salzkammergut, najwyżej położonego basenu termalnego oraz wielu miejsc do zwiedzania.
Górna i Dolna Austria – region leżący najbliżej Polski z takimi ośrodkami, jak Pyhrn-Priel-Gebiet, Semmering czy Otscherland oferujący zaledwie 126 km tras różnych stopni trudności oraz około 200 km tras biegowych. Zaletą tych ostatnich jest przede wszystkim przepiękna przyrodniczo okolica, przez którą przebiegają. W Semmering funkcjonuje tor saneczkowy, a w całym regionie wiele lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Opłaty dzienne za karnet na wyciągi 27-38 euro dla dorosłych oraz 14-20 euro dla dzieci. Karnet 6-dniowy przeciętnie 147-180 euro dla dorosłych.