Stolica Grecji nabrała zupełnie nowego kształtu po igrzyskach olimpijskich w 2004 roku. To wydarzenie sprawiło, że Ateńczycy zmobilizowali się do walki o godność starożytnej potęgi. Jeszcze przed kilkoma laty miasto przyciągało jedynie jednostki, które traktowały Ateny jako dodatek do wypoczynku na wyspach. Dziś, po powstaniu nowych stref ruchu dla pieszych i specjalnej otoczki Akropolu, miasto na nowo przyciąga turystów zainteresowanych historią i kulturą Grecji.
[divider]
Współczesność i starożytność stapiają się w Atenach w jedną całość. Niezapomniane są chwile spędzone na ławce w Ogrodach Narodowych, na Kerameikos czy też na trawniku przy Świątyni Hefajstosa. Zwiedzanie miasta trzeba tu bardzo dobrze zaplanować (szczególnie wiosną i latem) gdyż doskwierający upał może odebrać całą przyjemność z pobytu w tym niezwykłym miejscu. Większość turystycznych atrakcji stolicy Grecji można zwiedzić podczas spacerów (przedpołudniowych lub wieczornych) – antyczne budowle i średniowieczne kościoły są bowiem usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Akropolu, w dzielnicy Starego Miasta Plaka.
Sercem starożytnych Aten była Agora, czyli plac na planie kwadratu, na którym odbywał się targ oraz liczne zgromadzenia – stąd też najlepiej rozpocząć poznawanie miasta. Dzisiejszy wygląd placu pochodzi najpewniej z przełomu ery starożytnej i nowożytnej. Tu zobaczyć można wspomnianą już Świątynię Hefajstosa, która jest najlepiej zachowaną budowlą sakralną w całej Grecji! To niezwykłe miejsce kultu greckiego boga ognia pochodzi z II połowy V w. p.n.e. i aż do 1834 roku pełniło funkcję kościoła.
Z Agory już bardzo blisko na Akropol – najsłynniejsze miejsce starożytnej Grecji. Grecy traktują je jak pomnik narodowy, a dozorcy nie pozwalają na tym terenie nawet na zjedzenie kanapki. Do dziś ze starożytnych zabytków zachowała się jedynie Brama Beulego, Propyleje, świątynia Nike, Partenon oraz Erechtejon.
Blisko wejścia na Akropol znajduje się wejście na nagą skałę, gdzie niegdyś odbywały się zgromadzenia Najwyższego Trybunału Aten; to miejsce to Areopag. Stąd roztacza się niepowtarzalna panorama agory.
Obowiązkowym punktem zwiedzających Ateny jest też Łuk Hadriana, znajdujący się przy ruchliwej ulicy Leoforos Amalias. Jest to licząca prawie 2000 lat, 18-metrowa brama – pomnik rzymskiego cesarza Hadriana.
Jeśli chodzi o architekturę sakralną, to nie wolno ominąć XVII- wiecznego kościółka Agia Dinami. Świątynia wciąż jest bardzo chętnie odwiedzana przez wiernych, którzy często zostawiają tabliczki wotywne z podziękowaniami za wymodlone łaski. Inną ciekawą świątynią jest, odnowiony w latach 50. ubiegłego wieku mały, bizantyjski kościół Kapnikarea z XI wieku.
Prawdziwą gratką dla turystów w Atenach może stać się Plac Omonia (czyli Plac Zgody) – to z pewnością najgłośniejszy zakątek Aten, które trudno zaliczyć do cichych i spokojnych miast. O każdej porze dnia i nocy pełno tu grupek młodzieży, a gwar panuje nie tylko na placu, ale również pod nim, ponieważ stacja metra Omonia jest największym węzłem komunikacyjnym w całym mieście.
Warto udać się także na Plac Sindagma (Plac Konstytucji), gdzie przed Pałacem Królewskim (dziś siedziba prezydenta i parlamentu) żołnierze trzymają wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pod placem jest najokazalsza ateńska stacja metra, gdzie wystawiono liczne znaleziska archeologiczne, na które natrafiono podczas prac budowlanych.
Oby Ateny coraz częściej stawały się atrakcją samą w sobie, a nie jedynie dodatkiem to wczasów wypoczynkowych na plaży – potencjał, historia i kultura są tu w każdym zakamarku i zasługują na duży szacunek i poświęcenie wielu godzin uwagi.