Riwiera Turecka – najpiękniejsze miejsca – TOP10

Mamure Kalesi Turcja
Mamure Kalesi Turcja

Riwiera Turecka – najpiękniejsze miejsca – TOP10

Wiele osób uwielbia podróże. Jest to niezwykłe spędzenie czasu, w przepięknych miejscach, w których można odpocząć i coś obejrzeć. Świat słynie z wielu przepięknych miejsc, które każdego człowieka zachwycą. Dla jednego będą to piramidy, dla innego niezwykłe dzieła przyrody. Dla jednego będą to starożytne ruiny, dla innego kąpiel w przejrzyście czyściutkim jeziorze.

Riwiera Turecka – TOP10

To jedno z najpiękniejszych miejsc, chętnie odwiedzanych przez rozmaitych turystów. To właśnie tam można znaleźć ogromną ilość miejsc, dopasowanych do wymogów każdego członka rodziny. Jest to pas wybrzeża, w którym nie tylko możemy wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie, lecz także obejrzeć piękne miejsca, zaś kurorty rozsiane po całym wybrzeżu chętnie nas przyjmą, by nas nakarmić i przenocować. Rozciąga się ona od brzegów Antalyi aż po Mersin, a raczej jego zachodnią część.

Co oferuje nam Riwiera Turecka?

1. Myra – miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie. Historia mówi, że biskup Mikołaj, znany na całym świecie, zaczynał właśnie od Myry, z której pochodził. Do dziś znajduje się tam pusty grobowiec. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wyglądał, przed Świątynią Noel Baba, stoi jego pomnik, na którym przytula dzieci. Ogromną atrakcją tego miejsca są grobowce skalne, w których można obejrzeć reliefy oraz inskrypcje. Na skałach grobowców wyryte są postacie zmarłych i ich rodzin. W tym pięknym mieście warto także zwiedzić ruiny teatru rzymskiego oraz łaźnie. Ciekawym miejsce jest również twierdza, która została postawiona na terenie akropolu licyjskiego.

Myra Turcja
Myra Turcja

2. Kekova – niezwykle piękna bezludna wyspa, przyciągająca turystów zatopionym miastem Apollonia. Znalazło się ono pod wodą z powodu trzęsień ziemi. Niestety nie da się po nim chodzić, ponieważ faktycznie znajduje się pod wodą. Zwiedzanie go odbywa się z łodzi. Mimo tak ograniczonego sposobu zwiedzania wszystkie elementy owego miasta robią wrażenie na zwiedzających. Znajdujące się pod wodą schody, kolumny czy rozmaite zabudowania, wielu osobom bardzo poruszają wyobraźnię. Pływanie i nurkowanie są tam surowo wzbronione. Jedyne, co można obejrzeć, to niezwykłe elementy miasta, które ogląda się w wyznaczony sposób.

Kekova Turcja
Kekova Turcja

3. Anamur – niewielkie miasto znajdujące się niedaleko Alanyi. Największą jego atrakcją jest starożytny Anamurion, czyli niewielkie miasteczko. Wszystkie budowle są doskonale zachowane, dzięki czemu można je niemal w szczegółach obejrzeć. Oprócz tego urokliwego miasteczka, do zwiedzania są także ruiny nekropolii, w której znajdują się piętrowe grobowce. Anamur słynie także ze starych łaźni rzymskich, z doskonale zachowanymi marmurowymi zlewami. Niewielki spacer dalej i spokojnie obejrzymy miejsce, w którym odbywały się konkursy muzyczne, zwane odeon. Na niedalekim wzniesieniu, doskonale widoczne są fragmenty teatru rzymskiego oraz akweduktu. Dla pasjonatów starożytnych mozaik doskonałym miejscem do obejrzenia są kościoły bizantyjskie oraz prywatne mieszkania, w których takie mozaiki się znajdowały.

Anamur Turcja
Anamur Turcja

4. Twierdza Mamure Kalesi – to fantastyczne miejsce dla pasjonatów starożytnych ruin. Znajduje się w pobliżu Anamurionu, bo dzieli je ledwie 6 km. To ogromna forteca niemal w całości zachowana, która służyła do obrony przed piratami. Jest największą budowlą tego rodzaju, w całym basenie Morza Śródziemnego. Do obecnej chwili można oglądać wszystkie wieże, które zachowały się w niemal doskonałym stanie. Nie wszystkie są w całości, jednak wszystkie można spokojnie jeszcze obejrzeć, i wiedzieć, jak wyglądały. Można wejść na bardzo wysoką basztę, z której doskonale się ogląda panoramę okolicy. Twierdza wciąż posiada fosę, w której spokojnie pływają żółwie. Można je także obejrzeć z murów baszty. Posiada ona trzy dziedzińce i na jednym z nich wciąż stoi bardzo dobrze zachowany meczet. Cechą charakterystyczną tego miejsca są plaże, ciągnące się wzdłuż twierdzy. Dzięki temu po zwiedzaniu można odpocząć nad wodą.

Mamure Kalesi Turcja
Mamure Kalesi Turcja

5. Aspendos – wspaniałe miejsce, znajdujące się w odległości 45 km od Antalyi. Jak wielu miejscach w tym regionie, również tu można podziwiać ruiny antycznego miasta. W tym mieście wciąż istnieje najlepiej zachowany teatr rzymski, który zaprojektował rzymski architekt Zenon. Z powodzeniem mógł on pomieścić 20 tysięcy widzów, co świadczy o jego sporych rozmiarach. Miasto może się także pochwalić pozostałościami bram, prowadzących do centrum. Wokół wciąż można podziwiać fontanny oraz akropol i stadion. Największym i najlepiej zachowanym zabytkiem jest dwupiętrowy akwedukt. Mimo sporych strat wciąż w wielu miejscach można podziwiać jego pełną wysokość.

Aspendos Turcja
Aspendos Turcja

6. Olympos – wspaniałe miasto, które może się pochwalić wieloma zabytkami. Można w nich podziwiać starożytne łaźnie czy fontanny, a także grobowce z sarkofagami, o niezwykle pięknych rzeźbieniach. Można tu także podziwiać fragmenty teatru rzymskiego, skrzętnie ukryte pośród bujnej roślinności, a także ruiny mostu kamiennego oraz filary, które pozostały po jońskiej świątyni. Największą atrakcją tego pięknego miasta jest fakt, że na małej plaży, mają tu swoje miejsca lęgowe żółwie morskie. Ciekawy spacer, do Płonącej Góry pozwoli na zapoznanie się z legendą, iż była ona miejscem powolnej śmierci potwora. Historia opowiada, iż potwór o trzech głowach Chimera, właśnie tam zakończył swój żywot.

Olympos Turcja
Olympos Turcja

7. Termessos – przepiękne miasto, zawierające niemal w całości zachowane ruiny antycznego miasta. To tu zobaczymy pozostałości drogi kolumnowej, fragmenty świątyni Hadriana, a także mury obronne. W tym pięknym mieście obejrzymy także rzymski teatr, który był tylko przebudowany przez nich, a także dwie świątynie. Według opowieści jedna z nich była wybudowana na cześć Zeusa a druga dla Artemidy. Miasteczko to w sposób bardzo ciekawy otoczone jest grobowcami niezwykle ozdobnymi i ciekawymi. Największy i najbardziej znany grobowiec, należy do Alketasa. Jest też najbardziej zdobiony.

Termessos Turcja
Termessos Turcja

8. Antalya – najbardziej znane na tym terenie miejscowość. Jest ona skupiona na turystach, którzy po wielu trudach zwiedzania, wracają do niej, by odpocząć. Mimo to nie jest pozbawiona zabytków, ponieważ najdziemy w niej biały meczet Ulu Camii oraz Dom derwiszy. Wirujący Derwisze to muzułmański zakon, który powstał w 13 wieku. Ci niezwykli ludzie wyuczyli się medytacji w ruchu. Trochę przypomina to bączka, ponieważ w ciągłym ruchu, są w stanie się uspokoić, wyciszyć i medytować. Dla chętnych istnieje możliwość skorzystania z takiego tańca, by bardziej wczuć się w sytuację, jak wyglądało ich życie.

Antalya Turcja
Antalya Turcja

9. Konya – to właśnie w tym miejscu powstał zakon Wirujących Derwiszy i dokładnie tu można odwiedzić grób ich założyciela. W tym niezwykłym mieście znajduje się kilka meczetów oraz Muzeum Mewlewitów, przykryty ciekawa niebieską kopułą.

Konya Turcja
Konya Turcja

10. Side – przepiękne malutkie miasteczko, w którym nad samym morzem znajdują się pozostałości świątyni Apollina. Doskonały do obejrzenia jest także teatr, w którym często odbywały się pokazy cyrkowe. Właściwie był on przeznaczony głównie do pokazów cyrkowych.

Side Turcja
Side Turcja

Riwiera Turecka to wspaniałe miejsce, szczególnie dla turytów spragnionych obejrzenia starożytnych ruin. Jest ona bowiem bogata w takie miejsca.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!