Kreta – najciekawsze atrakcje – TOP 10

Heraklion Kreta TOP10
Heraklion Kreta TOP10

Kreta to wyspa, którą często za cel obierają turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Nic dziwnego, ponieważ jest miejscem, w którym można odpocząć, a przy okazji zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Co zatem oferuje Kreta? Jakie najciekawsze atrakcje znajdziemy na tej pięknej wyspie?

Kreta jest największą wyspą grecką, która położona jest na morzu Egejskim – pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Pomimo że jest ona stosunkowo mała, nie brakuje na niej atrakcji oraz różnorodnych krajobrazów, które potrafią zaprzeć dech w piersiach.

Na Krecie mieszka nieco ponad pół miliona osób, jednak samych turystów w ciągu roku jest znacznie więcej. Największe miasta wyspy to między innymi Iraklion, Chania, Retimno oraz Agios Nikolaos. Co ważnie, od pokoleń na wyspach uprawia się między innymi drzewka oliwne, cytrusy oraz winorośla, a tutejsza kuchnia obfituje w ryby, owoce morza i wspaniałe wina.

Kreta – miejsce, które warto zobaczyć. Nasze TOP 10.

1. Miasto Chania

Miasto Chania to dawna stolica Krety i obecnie drugie co do wielkości miasto na wyspie. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc, które urzeka między innymi za sprawą niewielkiego portu, wspaniałej architektury oraz plątaniny licznych wąskich uliczek, które można bez końca przemierzać wzdłuż i wszerz. Marmurowe placyki, kościoły, niewielkie kamienice czy neoklasycystyczna hala targowa sprawiają, że miasto to z chęcią odwiedzają turyści.

Chania Kreta TOP 10
Chania Kreta TOP 10

2. Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria jest położony w południowo-zachodniej części wyspy i jest najdłuższym wąwozem w Europie. Łącznie mierzy on 18 kilometrów, a punkt wyjścia nie znajduje się przy punkcie wejścia, dlatego też turyści powinni zwiedzać go z przewodnikiem.

Samaria Kreta TOP10
Samaria Kreta TOP10

3. Rethymon

Rethymon to kolejne miasto kreteńskie. Jest ono położone na północnym wybrzeżu, mniej więcej na półmetku drogi pomiędzy Chanią o Heraklionem. Wyróżnia się on między innymi wenecką zabudową oraz piaszczystą plażą, która mierzy aż 12 kilometrów. Obowiązkowymi atrakcjami są na przykład fontanna Rimondi, meczet Nerandzes, latarnia morska, a także port.

Rethymon Kreta TOP10
Rethymon Kreta TOP10

4. Heraklion

Heraklion, tudzież Iraklion, ponieważ również tak mówi się na obecną stolicę Krety to miasto, które zamieszkuje ponad 150 tysięcy osób. Weneckie mury nadają temu miejscu uroku, a masywny fort Kastro Koule pięknie prezentuje się od strony morza. Najważniejsze atrakcje stolicy to między innymi: katedra Agios Titos (Św. Tytusa), Agios Minas (największy kościół na wyspie), bastion Martinengo, Muzeum Historii Naturalnej, zabytkowy ratusz, fontanna Morosiniego, czy chociażby klasztor Św. Piotra i Pawła.

Z całą pewnością należy także zwiedzić w stolicy Muzeum Archeologiczne, które oferuje setki artefaktów pochodzących z licznych kreteńskich wykopalisk. Bilety wstępu kosztują od 5 do 10 Euro, jednak przy zwiedzaniu Knossos, warto zakupić bilet łączony, który uprawnia do obu atrakcji. Jego cena wynosi od 8 do 16 Euro. Ważność z kolei zachowuje przez trzy dni.

Heraklion Kreta TOP10
Heraklion Kreta TOP10

5. CretAquarium

CretAquarium to miejsce wyjątkowe. Położone jest 15 kilometrów na wschód od stolicy. Jest to akwarium, które zbudowano na początku XXI wieku, które zawiera aż 32 zbiorniki położone w kilku budynkach. Przez kilkadziesiąt panoramicznych okien można oglądać ponad 4 tysiące morskich okazów, łącznie z rekinami. Cała wizyta w tym miejscu trwa około półtorej godziny i kosztuje od 6 do 9 Euro za osobę.

CretAquarium Kreta TOP10
CretAquarium Kreta TOP10

6. Balos

Laguna Balos to swoista wizytówka Krety i jedna z najbardziej znanych plaż na wyspie. Aby dostać się na nią, należy skorzystać z rejsu promem, które – w sezonie turystycznym – odpływają z portu Kissamos po godzinie 10 i powracają około 18. W lipcu i sierpniu dodatkowo oferowany jest rejs o 12.30, a koszt biletu wynosi od 13 do 27 Euro.

Balos Kreta TOP10
Balos Kreta TOP10

7. Elafonisi

Elafonisi to kolejna plaża na Krecie, która zajmuje stałą pozycję w rankingach najpiękniejszych plaż europejskich i światowych. Turystów zachwyca jej różowy piasek i niespotykany kolor wody.

Elafonisi Kreta TOP10
Elafonisi Kreta TOP10

8. Jaskinie Dikte i płaskowyż Lassithi

Według starożytnych Greków, jaskinia Dikte była miejscem, w którym narodził się Zeus. Jest on położona w południowo-wschodniej części płaskowyżu Lassithi.

Lassithi Kreta TOP10
Lassithi Kreta TOP10

9. Klasztor Moni Arkadiou

Wspomniany klasztor to miejsce szczególne dla mieszkańców wyspy. Jest on symbolem walki o wolność i buntu przeciwko tureckiej okupacji. Fasada nieustannie przypomina o tragedii, jaka się tam wydarzyła. Do klasztoru można wejść z biletem, który kosztuje 3 Euro.

Moni Arkadiou Kreta TOP10
Moni Arkadiou Kreta TOP10

10. Plaża Vai

Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić na Krecie jest plaża Vai, która posiada największy w Europie las palmowy. Ze względu na dość wysokie ceny i popularność przyjazd w to miejsce warto zaplanować wcześniej. Plażę najlepiej zwiedzić, kiedy hotel znajduje się we wschodniej części Krety.

Vai Kreta TOP10
Vai Kreta TOP10

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!