Do urokliwych zakątków, przepięknych plaż i legendarnych zabytków, jakie posiada Turcja, nie trzeba nikogo przekonywać. Kraj ten dumnie zwany pomostem łączącym Europę i Azję oferuje wiele ciekawych miejsc, zarówno dla turystów spragnionych słońca i wypoczynku, jak i miłośników historii oraz współczesnych przemian. Największą popularnością wśród kuracjuszy cieszy się Riwiera Turecka oraz Riwiera Egejska, których nazwy choć często stosowane są jako synonimy, to jednak różnią się swym położeniem geograficznym. Warto poznać walory każdej z nich, świadomie zaplanować wyjazd wakacyjny oraz w pełni korzystać z oferty regionu.
Precyzyjna topografia
Już na samym wstępie należałoby doprecyzować położenie obu tytułowych regionów, aby swobodnie je odróżniać i nie stosować ich nazw zamiennie. Riwiera Egejska to zachodnia część pasu wybrzeża nad Morzem Egejskim, do którego należą miejscowości wypoczynkowe od Izmiru, poprzez Kusadasi, Didim, Cesme, Mugla, Bodrum aż po Marmaris. Często jest też nazywana Wybrzeżem Egejskim.
Riwiera Turecka położona jest w południowo – zachodniej części kraju w basenie Morza Śródziemnego od prowincji Antalya w kierunku Belek, Side i Alanyi.
Wybrzeże Egejskie – kolebka historii w kameralnym wydaniu
Zachodnie tereny Turcji to tereny graniczące z Grecją, co znalazło swoje odbicie w historycznej spuściźnie oraz licznych zabytkach antycznych, których wartość ma znaczenie nieocenione dla historyków, badaczy i naukowców, a dla turystów jest okazją do poznania zamierzchłej przeszłości. To właśnie te rejony oferują turystom, lubiącym łączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem historii, wiele miejsc godnych zwiedzenia.
Efez to starożytne miasto, położone ok. 75 km od Izmiru, wpisane w 2015 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO z uwagi na historyczne znaczenie. Był to najważniejszy port Morza Śródziemnego z dużą liczbę zabytków, które obecnie przenoszą zwiedzających w realia świata starożytnego. Widok ruin dawnego miasta, rozlegle rozciągających się na ogromnym terytorium na długo pozostaje w pamięci. Świątynia Artemidy, będąca jednym z siedmiu cudów świata, po której pozostały skromne fragmenty zabudowy, Wielki Teatr przy zbiegu ulicy Marmurowej i drogi Arkadyjskiej czy Biblioteka Celsusa wraz z Bramą Mazeusa i Mitridiusza, Drogą Kuretów, Świątynią Hadriana oraz innymi, niemniej okazałymi zabytkami to kompleks, który zadziwia swą monumentalną strukturą. Dla wielbicieli historii to nie lada gratka i fascynujące przeżycie godne polecenia. Warto dodać, iż teatr nadal czynnie funkcjonuje, licznie gromadząc publiczność m.in. na corocznych Efeskich Festiwalach Muzycznych. Efez to również wyjątkowe miejsce dla chrześcijan, gdzie przez ponad dekadę mieszkała Maria z Nazaret, która ponoć zakończyła tu swój żywot.
Do równie ciekawego miejsca, którego nazwa słusznie kojarzy się z pergaminem, należy dawny Pergamon, dziś , wpisany w 2014 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przypuszczalnie to właśnie tu ulepszono sposoby produkcji tego rodzaju podłoża pisarskiego, czyniąc miasto ważnym ośrodkiem produkcyjnym. Wartym zobaczenia jest akropol z częściowo zrekonstruowanymi elementami ruin świątyni Trajana, który jest jedyną budowlą pamiętającą czasy cesarstwa rzymskiego.
Nie można w swych wojażach zapomnieć o trzecim, co do wielkości mieście w Turcji, które swą rozpoznawalność zyskało dzięki narodzinom Homera – to Izmir (dawnej Smyrna). Choć konkuruje z miastem Chios, to ze względu na imię poety Melesigenes, pochodzące od rzeki Meles, płynącej nieopodal miasta Smyrna, wygrywa tą potyczkę historyczną. Ciosem dla miasta był ogromny pożar po pierwszej wojnie światowej, który pochłonął znaczną część miasta, w tym centrum całkowicie. Patrząc na to odbudowane ze zgliszcz miasto nastawić się należy na przewagę współczesnej architektury, a większość zabytków można obejrzeć, odwiedzając Muzeum Archeologiczne.
Na Wybrzeżu Egejskim znaleźć można malowniczo położone kurorty wypoczynkowe dla rodzin z dziećmi, ale także dla miłośników nocnych przygód. Bodrum, Kusadaki, Marmaris czy Oludeniz to idealny raj dla plażowiczów, turystów spragnionych słońca i wodnych atrakcji oraz osób, dla których tętniące życiem bulwary to sposób na udany urlop.
Śródziemnomorski raj z tysiącem plaż
Południowo – zachodnia część Turcji, usytuowana nad Morzem Śródziemnym zwana Riwierą Turecką, to destynacja preferowana przez większą część turystów, która w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Tak popularny kierunek to doskonała okazja do zakupu po okazyjnej cenie, nie tylko w formie last minut. Plaże w tej części kraju, należą do najatrakcyjniejszych w Europie, a pas wybrzeża o długości kilkuset kilometrów jest usłany tysiącami hoteli, restauracji i klubów nocnych.
Antalya
Jako stolica Riwiery jest jednocześnie największym miastem, pięknie położonym u podnóża gór Bey oraz w zatoce o tej samej nazwie. To liczące ponad milion mieszkańców miasto doskonale wpisuje się w wakacyjne trendy Europejczyków, oferując niezliczony wybór obiektów hotelowych i gastronomicznych oraz będąc bazą wypadową do zwiedzenia okolicznych atrakcji, takich jak Wodospad Duden, kanion Köprülü, Jaskimi Karain lub starożytnych ruin Termessos czy Perge.
Alanya
Ten najpopularniejszy kurort południowego wybrzeża polecany jest głównie miłośnikom dobrej zabawy, dla których nocne eskapady mogłyby się nie kończyć. Ciekawostką jest atrakcyjna, długa plaża, na której według legend zażywała kąpieli Kleopatra. Warto wybrać się na bizantyjską wieżę obronną, z której rozpościera się niesamowity widok na panoramę miasta. Dla odmiany można się łódką udać do Jaskini Piratów, Jaskini Kochanków oraz zwiedzić Jaskinię Fosforyzującą.
Side
Urokowi tego miasta nie sposób się oprzeć ze względu na jego atrakcyjne położenie na cyplu. Już w czasach antycznych miejsce to stało się celem wypoczynku, z którego chętnie korzystali nawet Marek Antoniusz i Kleopatra. Hellenistyczny styl zabudowy cechuje wiele znajdujących się tu zabytków, tym agorę z wieloma kolumnami oraz największy w Anatolii teatr rzymski z liczbą 15 tys. miejsc. Kurort ten cieszy się dużą popularnością wśród turystów, gdyż baza noclegowa i gastronomiczna jest bardzo dobrze rozwinięta.
Kemer
Atutem tej miejscowości są plaże, które w większości wyróżniono zostały certyfikatem Błękitnej Plaży, przyznawanym przez międzynarodową instytucję Fundacja Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Krystalicznie czysta woda, zielone krajobrazy, a to wszystko w otoczeniu majestatycznych gór Taurus nie mają sobie równych o rejonie. To raj dla miłośników sportów wodnych, nurkowania i parasaillingu. Okolica oferuje wiele atrakcji, w tym zwiedzanie antycznego miasta Phaselis, ruiny Idyros czy wycieczka na szczyt Tahtali, będącego częścią Parku Narodowego Olimpos.
Belek
Luksusowe hotele z największą liczba gwiazdek, pola golfowe, na których trawa, przycięta co do milimetra, spełnia wymogi najbardziej wymagających graczy oraz wyrafinowane smaki w kuchni to walory, które przyciągają do Belek turystów, ceniących komfort i jakość usług nade wszystko. Znajdujące się tu kurorty oferują swym klientom dyskrecję, eleganckie wnętrza i spokojną atmosferę wśród lasów piniowych oraz pięknych ogrodów. To właśnie Belek jest golfową mekką dla fanów tego sportu, gdzie odnajdzie się nie tylko nowicjusz, ale także wyrafinowany gracz.
Turcja oferuje tak wiele ciekawych miejsc, że z pewnością można się tam wybrać kilka razy. Zachodni urok u wybrzeży Morza Egejskiego czy też tętniące życiem południowe tereny śródziemnomorskie? Wybór należy do Ciebie!