Kołobrzeg
Dworzec PKP w Kołobrzegu został otwarty w 1859 roku, kiedy uruchomiono połączenie kolejowe między Szczecinem a Gdańskiem. W 1904 roku, w okresie rozwoju kurortu, powstał obecny obiekt o dość osobliwej formie. Budynek wzniesiony z cegły, z elementami konstrukcji szkieletowej, wyróżnia się imponującą, ponad 17-metrową, wieżą zegarową. W 2023 roku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja dworca, która przywróciła historyczne detale, jednocześnie nadając wnętrzom nowoczesny wygląd.
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski to miasto, które pełniło niegdyś kluczową rolę w transporcie kolejowym, stanowiąc stację graniczną pomiędzy zaborem rosyjskim i pruskim. Dworzec, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, został wpisany do rejestru zabytków i sklasyfikowany jako najdłuższy dworzec kolejowy w Europie. Współczesny stan budynku jest jednak daleki od jego pierwotnej świetności – obiekt został częściowo wyremontowany, lecz prace wstrzymano z uwagi na brak środków finansowych.
Żary
Żary znane są z monumentalnego zespołu zamkowo-pałacowego, ale mogą też pochwalić się neogotyckim dworcem kolejowym z 1846 r., który jest jednym z największych tego typu obiektów w województwie lubuskim. Kilka lat temu przeprowadzony został częściowy remont dworca. Niestety wciąż sprawia on wrażenie nieco zapomnianego.
Nieborowice
Nieczynna stacja kolejki wąskotorowej w Nieborowicach w województwie śląskim powstała w 1899 r. Została wyłączona z użytku w wyniku wstrzymania ruchu pasażerskiego w 1991 r. i od tego czasu popada w ruinę. W okresie letnim porośnięty dziką roślinnością dworzec wygląda niczym sceneria z książki lub filmu i zainspirowała już niejednego fotografa. W 2023 r. pojawiły się szanse na gruntowny remont oraz adaptację obiektu na placówkę kulturalną, jednak konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.
Nowe Skalmierzyce
Dworzec w Nowych Skalmierzycach to jeden z najpiękniejszych obiektów infrastruktury kolejowej w Polsce. Wzniesiony został w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Był niegdyś jednym z najważniejszych punktów na mapie transportowej Wielkopolski. Po 1918 r., w wyniku zmian politycznych i gospodarczych, dworzec stracił na znaczeniu. Dziś stacja czeka na przywrócenie dawnej świetności, a ambitne plany samorządu zakładają wykorzystanie budynku do celów kulturalnych, m.in. jako sali koncertowej czy miejsca dla organizacji społecznych.
Jaka jest przyszłość polskich dworców kolejowych?
Polskie dworce kolejowe to nie tylko węzły komunikacyjne, ale również ciekawe obiekty architektoniczne, które mają swój niepowtarzalny klimat. Remonty tych budynków pozytywnie wpływają na komfort podróżnych. Modernizacja infrastruktury dworcowej to jednak nie wszystko. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej rozwiązań w sferze technologii i cyfryzacji, które ułatwiają podróżowanie.
EuroPodróże to aplikacja, która sprawia, że rezerwacja i zakup biletów na pociągi w Polsce i Europie stają się wyjątkowo proste. W kilka chwil możesz wyszukać i porównać połączenia, a także kupić bilet – zarówno przez formularz, jak i za pośrednictwem infolinii. Po dokonaniu płatności bilet trafi do Ciebie mailowo i SMS-em. Dzięki takim innowacjom podróżowanie staje się jeszcze bardziej komfortowe.