Czarnogóra na wakacje. 10 największych atrakcji Czarnogóry.

Czarnogóra - najciekawsze miejsca - TOP 10

Czarnogóra - Atrakcje TOP10
Czarnogóra - Atrakcje TOP10

Czarnogóra jest niewielkim i młodym krajem, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Kusi ona niesamowitymi i pięknymi górzystymi krajobrazami, lazurową wodą Morza Adriatyckiego oraz urokliwą architekturą miasteczek. Kraj ten jest idealny dla ludzi ceniących aktywność (wspinaczki i spacery górskie, rafting) oraz dla tych, którzy lubią lenistwo na plaży. Poradnik ten pokaże Ci, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Czarnogórze.

O Czarnogórze słów kilka

Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim nad Morzem Adriatyckim. Jej bezpośrednimi sąsiadami są: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania i Kosowo. Republika Czarnogóry powstała w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry w 2006 roku, a jej powierzchnia wynosi 13 812 km2. Większość powierzchni tego kraju, to tereny górzyste, a najwyższym szczytem jest Zla Kolata mierząca 2534 m n.p.m. Językiem urzędowym jest język czarnogórski, walutą- euro, a dominującą religią – prawosławie.

Czarnogóra ma atrakcje, które przyciągają całe rodziny, miłośników historii, plażowiczów oraz amatorów mocnych wrażeń. Nasze TOP10 Czarnogóry wygląda następująco:

Wyspa Świętego Stefana

Wyspa Św. Stefana - Czarnogóra - TOP10
Wyspa Św. Stefana – Czarnogóra – TOP10

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych czarnogórskich atrakcji należy Wyspa Świętego Stefana. Ta skalista wysepka położona jest w centralnej części wybrzeża Czarnogóry na południe od Budvy. W XV wieku znajdowała się tu osada rybacko-handlowa otoczona murami obronnymi. Mieszkańcy wysepki zostali przesiedleni w głąb lądu w latach 50 XX wieku, a ona sama została przekształcona w kompleks hotelowy. Obecnie utrudnione jest zwiedzanie samego kompleksu (lecz nie niemożliwe), a wysepkę można obserwować ze stałego lądu. Niestety na nocleg w hotelu na wysepce mogą sobie pozwolić najbogatsi, którzy mają również dostęp do spa, wypożyczalni łodzi, dostęp do plaż strzeżonych.

Zatoka Kotarska

Zatoka Kotorska - Czarnogóra - TOP10
Zatoka Kotorska – Czarnogóra – TOP10

Należy do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Czarnogórze, gdyż ze względu na swoje niezwykłe widoki porównywalna jest do norweskich fiord. Wpisana nawet ona została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zatoka Kotarska przybrała językowaty kształt oraz mocno wcięła się w ląd. Składa się ona z kilku zalewów (Topaljski, Tivatski, Risanski, Kotorski), które są połączone cieśninami. Znajduje się na niej dziewięć wysepek, a brzegi opasane są pasmami gór Lovcen. Linia brzegowa zatoki wynosi 100 km, a najgłębsze miejsce sięga 45 m głębokości.

Monaster Ostrog

Monaster Ostrog - Czarnogóra - TOP10
Monaster Ostrog – Czarnogóra – TOP10

Monaster Ostrog jest to prawosławny klasztor oraz jeden z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest to, że część klasztoru wbudowana jest w skałę. Klasztor ten został założony w XVII przez Wasilija Jovanovica biskupa prawosławnego, który wraz ze swoimi mnichami skrył się w tym miejscu przed natarciem Turków. Kompleks Monsater Ostrog składa się z dwóch części: Monstera Dolnego, który stanowi część mieszkalną dla zakonników i Monastera Górnego, w którym znajduje się m.in. dom pielgrzyma. Główną częścią klasztoru jest cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. W tym obiekcie znajdują się jeszcze dwie, ale mniejsze cerkwie: Krzyża Świętego i św. Nowomęczennika Stanka.

Kanion Tary

Kanion Tary - Czarnogóra - TOP10
Kanion Tary – Czarnogóra – TOP10

Kolejną atrakcją w Czarnogóra top 10 jest Kanion Tarty. Jest to najdłuższy kanion w Europie, który ciągnie się 150 kilometrów, a głębokość dochodzi nawet do 1300 m. Podobnie jak Zatoka Kotarska, Kanion Tary został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest most Durdevića. Most ten został wybudowany przed II wojną światową, a jego długość wynosi 365 metrów. W najwyższym miejscu wynosi 172 m. Most ten często można zobaczyć w różnych produkcjach filmowych. Kanion Tary to również popularne miejsce miłośników raftingu.

Jaskinia Lipska

Jaskinia Lipska - Czarnogóra - TOP10
Jaskinia Lipska – Czarnogóra – TOP10

W pobliżu niewielkiej miejscowości Lipa znajduje się efektowna jaskinia. Niesamowitej atmosfery dodają tam liczne stalaktyty, stalagmity oraz strumyczki i jeziorka. Długość korytarzy wynosi 1200 metrów a temperatura w jaskini waha się od 0-180. Miejsce to ma niesamowity klimat i coraz częściej wpisywane jest przez turystów na trasę swoich wycieczek.

Budva

Budva - Czarnogóra TOP10
Budva – Czarnogóra TOP10

Dla miłośników zarówno plażowania, jak i zwiedzania poleca się Budvę. Jest to jedno z najstarszych miast położonych na wybrzeżu czarnogórskim oraz najbardziej popularny kurort. Początki tego miasta sięgają aż V w. p.n.e. Miejska legenda głosi, iż miasto zostało założone przez fenickiego herosa Kadmosa, który został wydalony z Teb. Najstarsza część miasta znajduje się na skalnym cyplu otoczonym murami obronnymi wybudowanymi przez Wenecjan. Będąc w Budvie warto zobaczyć takie zabytki jak: Cytadela, Konkatedra św. Jana Chrzciciela, najstarszą zabudowę w mieście, czyli Kościół Santa Marjia in Punta, Cerkiew św. Sawy, Cerkiew św. Trójcy i inne.

Podgorica

Podgorica - Czarnogóra - TOP10
Podgorica – Czarnogóra – TOP10

Największe miasto i zarazem stolica Czarnogóry położone między rzekami Ribnica i Morača. Powstanie miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoje kolonie. Obecnie jest najważniejszym ośrodkiem kulturowym i gospodarczym Czarnogóry. Będąc w tym mieście, warto poświęcić czas na zwiedzenie ruin fortecy osmańskiej z XV w., Monaster Dajbabe (męski klasztor), mosty (nowoczesny nad Moracą i stary kamienny nad Ribnicą) oraz wieżę zegarową z 1667 roku.

Stary Bar

Stary Bar - Czarnogóra TOP10
Stary Bar – Czarnogóra TOP10

Ruiny tego starożytnego miasteczka położone są u stóp góry Rumija, 5 km od Baru. Stary Bar założony został VI przez Rzymian i nazywał się Antibarum. Z czasem miasto to zostało przejęte przez Słowian. W okolicy Starego Baru znajduje się najstarsze drzewo oliwne. Jego wiek szacuje się na 2500 lat. Atrakcja ta przeznaczona jest głównie dla osób uwielbiających spacery i zwiedzanie, gdyż na to miasteczko należy przeznaczyć około dwóch godzin.

Plaża Jaz

Plaża Jaz - Czarnogóra TOP10
Plaża Jaz – Czarnogóra TOP10

Plaża Jaz to jedna z najbardziej znanych plaż na wybrzeżu czarnogórskim i położona ona jest na tak zwanej Budvanskiej Rivierze. Jej długość liczy ok. 1200 m i jest ona największą plażą w Czarnogórze. Część plaży przeznaczona jest dla miłośników nudyzmu. Znana jest również z licznych koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych.

Ulcinj

Ulcinj - Czarnogóra TOP10
Ulcinj – Czarnogóra TOP10

Kolejnym znanym kurortem jest miasto Ulcinj. Miasteczko to leży nad Morzem Adriatyckim i sąsiaduje bezpośrednio z albańską granicą. Ulcinj powstało w V wieku p.n.e., a więc zalicza się do jednych z najstarszych czarnogórskich miast. Oprócz zażywania słonecznych kąpieli warto znaleźć czas, aby zwiedzić stare miasto.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!