Czarnogóra na wakacje. 10 największych atrakcji Czarnogóry.

Czarnogóra - najciekawsze miejsca - TOP 10

Czarnogóra-TOP10

Czarnogóra jest niewielkim i młodym krajem, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Kusi ona niesamowitymi i pięknymi górzystymi krajobrazami, lazurową wodą Morza Adriatyckiego oraz urokliwą architekturą miasteczek. Kraj ten jest idealny dla ludzi ceniących aktywność (wspinaczki i spacery górskie, rafting) oraz dla tych, którzy lubią lenistwo na plaży. Poradnik ten pokaże Ci, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Czarnogórze.

O Czarnogórze słów kilka

Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim nad Morzem Adriatyckim. Jej bezpośrednimi sąsiadami są: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania i Kosowo. Republika Czarnogóry powstała w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry w 2006 roku, a jej powierzchnia wynosi 13 812 km2. Większość powierzchni tego kraju, to tereny górzyste, a najwyższym szczytem jest Zla Kolata mierząca 2534 m n.p.m. Językiem urzędowym jest język czarnogórski, walutą- euro, a dominującą religią – prawosławie.

Sprawdź: wczasy w Czarnogórze.

Czarnogóra ma atrakcje, które przyciągają całe rodziny, miłośników historii, plażowiczów oraz amatorów mocnych wrażeń. Nasze TOP10 Czarnogóry wygląda następująco:

Wyspa Świętego Stefana

Wyspa Św. Stefana - Czarnogóra - TOP10
Wyspa Św. Stefana – Czarnogóra – TOP10

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych czarnogórskich atrakcji należy Wyspa Świętego Stefana. Ta skalista wysepka położona jest w centralnej części wybrzeża Czarnogóry na południe od Budvy. W XV wieku znajdowała się tu osada rybacko-handlowa otoczona murami obronnymi. Mieszkańcy wysepki zostali przesiedleni w głąb lądu w latach 50 XX wieku, a ona sama została przekształcona w kompleks hotelowy. Obecnie utrudnione jest zwiedzanie samego kompleksu (lecz nie niemożliwe), a wysepkę można obserwować ze stałego lądu. Niestety na nocleg w hotelu na wysepce mogą sobie pozwolić najbogatsi, którzy mają również dostęp do spa, wypożyczalni łodzi, dostęp do plaż strzeżonych.

Zatoka Kotarska

Zatoka Kotorska - Czarnogóra - TOP10
Zatoka Kotorska – Czarnogóra – TOP10

Należy do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Czarnogórze, gdyż ze względu na swoje niezwykłe widoki porównywalna jest do norweskich fiord. Wpisana nawet ona została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zatoka Kotarska przybrała językowaty kształt oraz mocno wcięła się w ląd. Składa się ona z kilku zalewów (Topaljski, Tivatski, Risanski, Kotorski), które są połączone cieśninami. Znajduje się na niej dziewięć wysepek, a brzegi opasane są pasmami gór Lovcen. Linia brzegowa zatoki wynosi 100 km, a najgłębsze miejsce sięga 45 m głębokości.

Monaster Ostrog

Monaster Ostrog - Czarnogóra - TOP10
Monaster Ostrog – Czarnogóra – TOP10

Monaster Ostrog jest to prawosławny klasztor oraz jeden z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest to, że część klasztoru wbudowana jest w skałę. Klasztor ten został założony w XVII przez Wasilija Jovanovica biskupa prawosławnego, który wraz ze swoimi mnichami skrył się w tym miejscu przed natarciem Turków. Kompleks Monsater Ostrog składa się z dwóch części: Monstera Dolnego, który stanowi część mieszkalną dla zakonników i Monastera Górnego, w którym znajduje się m.in. dom pielgrzyma. Główną częścią klasztoru jest cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. W tym obiekcie znajdują się jeszcze dwie, ale mniejsze cerkwie: Krzyża Świętego i św. Nowomęczennika Stanka.

Kanion Tary

Kanion Tary - Czarnogóra - TOP10
Kanion Tary – Czarnogóra – TOP10

Kolejną atrakcją w Czarnogóra top 10 jest Kanion Tarty. Jest to najdłuższy kanion w Europie, który ciągnie się 150 kilometrów, a głębokość dochodzi nawet do 1300 m. Podobnie jak Zatoka Kotarska, Kanion Tary został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest most Durdevića. Most ten został wybudowany przed II wojną światową, a jego długość wynosi 365 metrów. W najwyższym miejscu wynosi 172 m. Most ten często można zobaczyć w różnych produkcjach filmowych. Kanion Tary to również popularne miejsce miłośników raftingu.

Jaskinia Lipska

Jaskinia Lipska - Czarnogóra - TOP10
Jaskinia Lipska – Czarnogóra – TOP10

W pobliżu niewielkiej miejscowości Lipa znajduje się efektowna jaskinia. Niesamowitej atmosfery dodają tam liczne stalaktyty, stalagmity oraz strumyczki i jeziorka. Długość korytarzy wynosi 1200 metrów a temperatura w jaskini waha się od 0-180. Miejsce to ma niesamowity klimat i coraz częściej wpisywane jest przez turystów na trasę swoich wycieczek.

Budva

Budva - Czarnogóra TOP10
Budva – Czarnogóra TOP10

Dla miłośników zarówno plażowania, jak i zwiedzania poleca się Budvę. Jest to jedno z najstarszych miast położonych na wybrzeżu czarnogórskim oraz najbardziej popularny kurort. Początki tego miasta sięgają aż V w. p.n.e. Miejska legenda głosi, iż miasto zostało założone przez fenickiego herosa Kadmosa, który został wydalony z Teb. Najstarsza część miasta znajduje się na skalnym cyplu otoczonym murami obronnymi wybudowanymi przez Wenecjan. Będąc w Budvie warto zobaczyć takie zabytki jak: Cytadela, Konkatedra św. Jana Chrzciciela, najstarszą zabudowę w mieście, czyli Kościół Santa Marjia in Punta, Cerkiew św. Sawy, Cerkiew św. Trójcy i inne.

Podgorica

Podgorica - Czarnogóra - TOP10
Podgorica – Czarnogóra – TOP10

Największe miasto i zarazem stolica Czarnogóry położone między rzekami Ribnica i Morača. Powstanie miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoje kolonie. Obecnie jest najważniejszym ośrodkiem kulturowym i gospodarczym Czarnogóry. Będąc w tym mieście, warto poświęcić czas na zwiedzenie ruin fortecy osmańskiej z XV w., Monaster Dajbabe (męski klasztor), mosty (nowoczesny nad Moracą i stary kamienny nad Ribnicą) oraz wieżę zegarową z 1667 roku.

Stary Bar

Stary Bar - Czarnogóra TOP10
Stary Bar – Czarnogóra TOP10

Ruiny tego starożytnego miasteczka położone są u stóp góry Rumija, 5 km od Baru. Stary Bar założony został VI przez Rzymian i nazywał się Antibarum. Z czasem miasto to zostało przejęte przez Słowian. W okolicy Starego Baru znajduje się najstarsze drzewo oliwne. Jego wiek szacuje się na 2500 lat. Atrakcja ta przeznaczona jest głównie dla osób uwielbiających spacery i zwiedzanie, gdyż na to miasteczko należy przeznaczyć około dwóch godzin.

Plaża Jaz

Plaża Jaz - Czarnogóra TOP10
Plaża Jaz – Czarnogóra TOP10

Plaża Jaz to jedna z najbardziej znanych plaż na wybrzeżu czarnogórskim i położona ona jest na tak zwanej Budvanskiej Rivierze. Jej długość liczy ok. 1200 m i jest ona największą plażą w Czarnogórze. Część plaży przeznaczona jest dla miłośników nudyzmu. Znana jest również z licznych koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych.

Ulcinj

Ulcinj - Czarnogóra TOP10
Ulcinj – Czarnogóra TOP10

Kolejnym znanym kurortem jest miasto Ulcinj. Miasteczko to leży nad Morzem Adriatyckim i sąsiaduje bezpośrednio z albańską granicą. Ulcinj powstało w V wieku p.n.e., a więc zalicza się do jednych z najstarszych czarnogórskich miast. Oprócz zażywania słonecznych kąpieli warto znaleźć czas, aby zwiedzić stare miasto.

Sprawdź aktualne ceny wycieczek do Czarnogóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here