Bezpieczeństwo w Albanii
Albania jest malowniczym krajem, leżącym na południu Europy. Dostęp do dwóch mórz (Adriatyckie i Jońskie), czysta woda, nawet 290 słonecznych dni w roku i piękne, piaszczyste plaże coraz skuteczniej zachęcają turystów do spędzania wakacji w tym kraju. Jednak nie jest ich jeszcze aż tak dużo jak w Chorwacji, gdyż Albania jest stosunkowo mało popularna turystycznie. Dzięki temu ceny w Albanii są wciąż konkurencyjne. Osoby, które jeszcze nigdy nie były w Albanii, zastanawiają się głównie nad tym, czy jest tam bezpiecznie. Patrząc na opinie tych, którzy stamtąd wrócili, można stwierdzić, że tak. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Albanii.
Wakacje w Albanii – o czym pamiętać?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że Polakom do wjazdu na teren tego kraju wystarczy dowód osobisty lub paszport. Nie ma konieczności posiadania wizy. Każdy Polak może przebywać w Albanii 90 dni w ciągu 180, licząc od dnia przyjazdu. Przydatne będzie nauczenie się przynajmniej podstawowych zwrotów w języku albańskim, ponieważ mało kto mówi tam po angielsku. Dobrze jest również poznać choć trochę panujące tam zwyczaje, takie jak witanie się przez podanie ręki, zdejmowanie butów przed wejściem do czyjegoś domu czy gesty. Należy wiedzieć, że nasze kręcenie głową na „nie”, w Albanii oznacza „tak”, a „nie” to gest uniesienia głowy lub samych brwi. Panuje tam szacunek do osób starszych i kobiet, jednak kobiety nie powinny wyzywająco się ubierać i spacerować nocą, gdyż jest to odbierane jako szukanie towarzystwa. Większość Albańczyków to wyznawcy islamu. Niemało jest także wyznawców prawosławia i katolików. Nikt jednak specjalnie nie afiszuje się ze swoją religią. Lepiej nie pytać po polsku o drogę, gdyż słowo to w tamtejszym języku oznacza narkotyki. W całej Albanii mogą zdarzać się okresowo przerwy w dostawie prądu i wody, trwające nawet kilka godzin w ciągu dnia.
Służba zdrowia w Albanii
W Albanii występują raczej te same choroby co w naszej części Europy, więc nie są wymagane żadne szczepienia przed wyjazdem. Jednak w każdej chwili coś może się wydarzyć i pojawi się potrzeba skorzystania z tamtejszej służby zdrowia. Niestety, jest ona na bardzo niskim poziomie. Wizyta w prywatnej przychodni kosztuje 20-30 euro. Warto więc uważać na siebie i na to co się kupuje, je i pije. Pić należy tylko wodę przegotowaną lub w butelkach. Ubezpieczenie medyczne nie jest obowiązkowe, ale MSZ zaleca, by je wykupić. Dzięki niemu można w razie czego skorzystać z leczenia w prywatnej klinice. Należy przy tym pamiętać, że do jego realizacji konieczne jest posiadanie paszportu.
Własnym autem do Albanii? Ostrożnie!
Podróżując po tym kraju swoim samochodem, należy pamiętać o ostrożności, ponieważ często łamane są tam przepisy drogowe. Na porządku dziennym jest niezważanie na sygnalizację świetlną czy wymuszanie pierwszeństwa. Pieszy lub zwierzę może nagle wtargnąć na jezdnię. Zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszają się nieoznakowani po zmroku. Tak samo nieoznakowane po zmroku są przeszkody na drogach. Należy więc przywiązywać szczególną uwagę do zasady ograniczonego zaufania. Respektowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC. Policja jednak coraz bardziej zaostrza wymagania co do przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że za nawet niewielkie wykroczenie drogowe można otrzymać nie tylko wysoką grzywnę, ale również stracić prawo jazdy i dowód rejestracyjny na pół roku. Każdy, nawet drobny wypadek wymaga zgłoszenia na policję. Serwis samochodów jest niestety słaby, również tych najbardziej znanych marek. Należy zwracać szczególną uwagę na to, jak i gdzie parkuje się auto oraz co się w nim zostawia, gdyż zdarzają się kradzieże zarówno aut jak i kosztownych przedmiotów. Drogi w Albanii są w coraz lepszym stanie, a infrastruktura wciąż jest rozbudowywana. Te w gorszym stanie oznaczone są zwykle żółtym kolorem.
Bezpieczeństwo w Albanii
Polacy, którzy byli w Albanii dość zgodnie twierdzą, że czuli się tam bezpiecznie. Chwalą czystość w hotelach i na ulicach, restauracje z dobrym jedzeniem, a także ludzi, którzy zazwyczaj są elegancko ubrani i miło nastawieni dla turystów. Polacy są również zachwyceni spokojem w miastach, nawet wieczorem i nocą. Osoby szukające miejsca na wakacje mogą pomyśleć, że pod tym względem najlepszym wyborem będzie właśnie Albania. Bezpieczeństwo turysty w tym kraju może jednak stanąć pod znakiem zapytania. Zdarza się, że turysta zostaje zaproszony na poczęstunek, podczas którego przelewa się dużo alkoholu, a potem okradziony. Pamiętać należy również o rozsądku na plażach, ponieważ zazwyczaj nie ma na nich ratowników. Niepokojący jest również brak komunikatów o stanie morza oraz badań wody na obecność e-coli. Odrębny temat to albańskie góry.
Góry? Lepiej się tam nie wybierać.
Położone na północy Albanii góry kuszą oczywiście turystów. Lepiej jednak nie dawać się pokusie, zwłaszcza jeśli jest się samemu lub z dzieckiem. Po pierwsze, nie ma tam jakichś szczególnych atrakcji. W ogóle nie kultywuje się w tym kraju jazdy na nartach, więc nie ma tras ani wyciągów. Nie ma nawet wytyczonych szlaków do wędrówek. Może też urwać się zasięg w telefonie. Po drugie, w Albanii nie ma czegoś takiego, jak polski GOPR. To, plus niedziałający telefon z powodu braku zasięgu może spowodować brak jakiejkolwiek pomocy jeśli coś się stanie. Po trzecie zaś, góry są miejscem nielegalnych hodowli maku i konopi. Hodowle te są pilnie strzeżone przez uzbrojonych wartowników. Niestety jeszcze istnieją miejsca, gdzie żyje się wg XV-wiecznego prawa wendetty. Wiele rodzin zagrożonych honorową zemstą jest tam odciętych od świata. Niemal każdy ma tam broń. Jeśli jednak bardzo chce się wybrać w albańskie góry, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:
- nie wolno iść w góry samemu – należy iść w kilka osób, a najlepiej dołączyć do grupy z miejscowym przewodnikiem;
- nie wolno zbaczać z wytyczonych dróg;
- nie wolno zatrzymywać się, zwłaszcza po to, by zabrać autostopowiczów;
- noce należy spędzać tylko w hotelach lub pensjonatach;
Warto pamiętać również o tym, że w albańskie góry nie powinny wybierać się osoby niepełnosprawne czy też dzieci. Będąc na wakacjach z taką osobą lub dzieckiem, szczególnie małym, lepiej zrezygnować z wizyty w górach.
Podsumowując Albania jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Pamiętając o wszystkich wyżej wymienionych informacjach można tam przeżyć naprawdę wymarzone wakacje. Jest to zdecydowanie kraj wart uwagi, zwłaszcza dla osób, które w najbardziej znanych miejscach Europy już były i chcą doświadczyć czegoś nowego.