Wakacje na Pomorzu Zachodnim? Świetny wybór, atrakcji z pewnością nie zabraknie. Ale od czego zacząć?
Z pewnością można odwiedzić Dziwnów i przespacerować się pośród świetnie zachowanej XIX-wiecznej zabudowy pensjonatowej, która powstała gdy w miasteczku zaczęto eksploatować zdroje solankowe i borowinowe.
Nad samym morzem położona jest także rozsławiona legendami wieś Trzęsacz, w której ogląda się ruiny XV-wiecznego kościoła gotyckiego, niegdyś oddalonego od krawędzi klifu o ponad 2 km. Podmywające od 150 lat brzeg morze nieprzerwanie zabiera kolejne fragmenty budowli i mimo prób zabezpieczania zabytku, los pozostałej ostatniej już ściany kościoła jest raczej przesądzony.
Z Trzęsacza można pieszo lub rowerem, wzdłuż malowniczych klifów, dotrzeć do Rewala, miejscowości znanej z imprez rozrywkowych, z których największą ilość turystów przyciągają lipcowe wybory Miss Bałtyku. Niedaleko, w Niechorzu, znajduje się najpiękniejsza na polskim wybrzeżu latarnia morska. Zbudowana z czerwonej i jasnożółtej cegły na stromym klifie, 45-metrowa wieża góruje nad okolicą, którą podziwiać można z tarasu widokowego na szczycie latarni. Wieża (wraz z okalającym ją 60-letnim ogrodem) została ostatnio wpisana na listę polskich zabytków kultury.
Warto przespacerować się także po pobliskich Gryficach, które jako jedno z niewielu miast polskich zachowało średniowieczny układ ulic po dzień dzisiejszy. Idąc wzdłuż murów obronnych z XIII i XIV wieku uważni turyści zwrócą uwagę na basztę prochową oraz piękny gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny, w którym co roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.
Kto chciałby się cofnąć w czasie powinien wsiąść do drewnianego wagonu kolei wąskotorowej Ciuchcia Retro Express, która kursuje z Gryfic do Pogorzelicy przez wspomniany Rewal i Niechorze. XIX-wieczny skład porusza się z zawrotną prędkością 20 km/h, co sprzyja podziwianiu okolicy.
Pobliskie Płoty znane są z dwóch zamków. Pierwszy XIII-wieczny mieści dziś w dawnej Sali rycerskiej archiwum państwowe i bibliotekę. Trzykondygnacyjny budynek zachował renesansowy kominek i wykusze. Drugi zaś, wzniesiony w wieku XVII został rozbudowany w neorenesansowy kompleks pałacowy – w nim znajduje się tutejszy Urząd Stanu Cywilnego.
Smakosze regionalnych specjałów powinni wybrać się do Trzebiatowa na organizowany latem Festiwal i Święto Kaszy, podczas których odbywają się tu liczne koncerty i zabawy. Na rybę prosto z kutra najlepiej za to jechać do Mrzeżyna, malowniczego portu rybackiego u ujścia rzeki Regi. Pyszne ryby można zjeść również w Dźwirzynie. Między tymi dwiema miejscowościami leży Rogowo, w którym jeszcze niedawno stacjonowało wojsko i mogli wypoczywać żołnierze i ich rodziny. Częstym gościem tej okolicy w czasie II wojny światowej był Herman Goring, gdyż właśnie tutaj stacjonowała niegdyś niemiecka jednostka hydroplanów.
Pomorze Zachodnie oferuje całe pakiety atrakcji turystycznych zarówno dla młodzieży, osób starszych, jak i rodzin podróżujących i chcących wypocząć z dziećmi. Oprócz wymienionych miejsc warto zatrzymać się w Ustroniu Morskim, Bagiczu, Gąskach czy Darłówku lub Darłowie. Są to piękne, nadmorskie miejscowości, w których spokojny wypoczynek jest gwarantowany.