Od dawna Pomorze Zachodnie słynie z walorów sanatoryjno – uzdrowiskowych. Zdziwiony jednak będzie ten, kto spodziewa się tu „krainy emerytów”. Atrakcje przyrodnicze, ciekawe zabytki architektury świeckiej i sakralnej, a przede wszystkim liczne imprezy kulturalno – rozrywkowe powodują, że każda aktywna osoba znajdzie tu coś dla siebie.
Do Wolina, miasteczka które użyczyło swojej nazwy całej wyspie i parkowi narodowemu, warto przyjechać w lipcu na Festiwal Słowian i Wikingów, by obejrzeć widowiska historyczno – batalistyczne, pokazy średniowiecznego rzemiosła czy odwiedzić prawdziwy obóz wikingów. Można także wybrać się na rejs repliką starodawnej łodzi czy posłuchać muzyki celtyckiej w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych. Przepiękną panoramę miasta podziwiać można z wieży bazyliki archikatedralnej św. Mikołaja, zbudowanej w XII wieku, która z pewnością należy do najcenniejszych zabytków Wolina.
Dalej koniecznie odwiedzić trzeba Świnoujście – jedyne w Polsce miasto położone aż na 44 wyspach! Jako uzdrowisko funkcjonuje od niemal dwóch stuleci dzięki odkryciu źródeł solankowych i bogatych złóż borowinowych. Dziś leczy się tu choroby układu krążenia oraz choroby płuc. Panoramę Świnoujścia i pobliskiego Ahlbecku (leżącego już po niemieckiej stronie granicy) najlepiej podziwiać z najwyższej w naszym kraju latarni morskiej, na której szczyt wiedzie 300 krętych schodków. W mieście warto także zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa Morskiego, w którym obejrzeć można ekspozycję poświęconą historii miasta, stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli.
Amatorzy pieszych wędrówek powinni udać się do Karsiboru – znajduje się tam bowiem niesamowity rezerwat niespotykanych w Polsce ptaków „Karsiborska Kępa”. Świnoujście oferuje turystom także wiele atrakcji kulturalnych, jak lipcowa FAMA – Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej oraz Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, który odbywa się co roku w pierwszej połowie sierpnia. W tym samym miesiącu są tutaj także organizowane Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu „Czegoś” z Piasku.
Punktem obowiązkowym pobytu na Wolinie jest jego stolica – dumne Międzyzdroje, urocze miasteczko będące głównym ośrodkiem Pomorza Zachodniego. Wyjątkową atmosferę miasta tworzy mieszanka dawnej architektury i nowoczesności; piękne drewniane domy i hotele ukryte są pośród wysokich drzew rosnących przy promenadzie. Z piaszczystej, białej plaży wychodzi w może długie na 400 metrów molo. Międzyzdroje to także idealne miejsce na spróbowanie swoich sił w różnych sportach: szybowania na lotni lub surfingu we wszystkich jego odmianach.
Miasto to było niegdyś nazywane filmową stolicą Polski, gdyż od 1997 roku odbywał się tu Festiwal Filmowy, który gromadził wszystkie gwiazdy polskiej sceny i filmu. Wprawdzie imprezę w ostatnich latach przeniesiono do Trójmiasta, ale to tu pozostała słynna Promenada Gwiazd z odciskami dłoni znanych aktorów i twórców filmowych. W pobliskim Muzeum Figur Woskowych oprócz podobizn aktorów można zobaczyć postaci ze świata polityki i sfotografować się z samym Napoleonem, Chopinem czy Michaelem Jacksonem.
Miłośnicy przyrody chętnie wybiorą się na wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych utworzonego w latach 60’ Wolińskiego Parku Narodowego, który obejmuje znaczną część wyspy Wolin, z najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego, unikatową deltą Świny i przebogatym światem fauny i flory. Przez malownicze nadmorskie wzgórza można dotrzeć na leżącą bezpośrednio nad brzegiem Bałtyku górę Gosań, z której rozciąga się niesamowity widok na wody Zatoki Pomorskiej. Do innych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego należy Jezioro Turkusowe, Piaskowa Góra oraz Jezioro Czajcze. Wyspa Wolin to niewyczerpane źródło atrakcji i miejsce idealne zarówno dla biernych, jak i aktywnych turystów.