Warmia, choć z pewnością mniej popularna od sąsiadujących z nią Mazur, jest równie ciekawa przyrodniczo i hojnie obdarowana różnego rodzaju zabytkami – w szczególności pokrzyżackimi.
Perłą tego nieco zapomnianego regionu jest Frombork – miasto nad Zalewem Wiślanym przyciągające turystów zainteresowanych miejscem, w którym Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Życie tego najsłynniejszego mieszkańca miasta skupiało się w obrębie Wzgórza Katedralnego, które dziś jest imponującym kompleksem religijno – obronnym w całości udostępnionym do zwiedzania. Jego największym skarbem jest XIV- wieczna bazylika archikatedralna ze starymi organami, zaliczanymi do najdoskonalszych w Polsce. Miłośnicy astronomii mogą udać się do odnowionego ostatnio planetarium i wahadła Foucaulta, dzięki któremu obserwować można ruch obrotowy Ziemi. Frombork słynie też z organizowania rejsów statkami wycieczkowymi po całym Zalewie Wiślanym oraz wycieczek wodolotem. Regularne rejsy odbywają się codziennie w sezonie turystycznym (od maja do września). Zimą natomiast (o ile jest naprawdę mroźna) atrakcję stanowią wyprawy bojerami po wodach skutych grubym lodem.
Z Fromborka warto wybrać się do cichego, rzadko uczęszczanego Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Obszar chroniony gwarantuje turystom spokój i różne rozrywki. Można tu bowiem wejść na Dylewską Górę (najwyższe wzniesienie Warmii), podziwiać Jezioro Francuskie lub spędzić dzień w luksusowym ośrodku SPA, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wypoczywających na Warmii Pań.
W regionie na uwagę zasługują także zabudowania w małym miasteczku Nidzica. To tutaj w XIV wieku powstał zamek krzyżacki, swego czasu jeden z najpotężniejszych i najpilniej strzeżonych. Dziś fortyfikacje stanowią siedzibę wielu instytucji, z których najważniejszymi są Muzeum Ziemi Nidzickiej oraz Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Z Nidzicy w dalszą podróż najlepiej udać się kajakiem – rzeki Omulew i Łyna nadają się do tego wręcz idealnie.
Zamek Krzyżacki znajduje się także w Olsztynku. Z krzyżackiej twierdzy pozostały do dziś jednak jedynie dwa skrzydła, w których mieści się zespół szkół średnich. Stąd już niedaleko do Olsztyna, największego miasta regionu, stolicy województwa warmińsko – mazurskiego. Olsztyn, ważny ośrodek przemysłowy i akademicki położony jest malowniczo nad 15 jeziorami – to swoisty rekord na skalę Polski, jak również gwarancja udanych i niezapomnianych wakacji. Olsztyn to także miasto muzyki. Latem odbywają się tu rozmaite festiwale: jazzowy, bluesowy, poezji śpiewanej, szantowy i muzyki organowej. Warto zatrzymać się tu na dłużej i potraktować miasto jako jedną z najlepszych baz wypadowych wyposażonych w nieźle funkcjonującą sieć obiektów noclegowych i gastronomicznych, oferujących swoje usługi po cenach niższych niż na przykład nad morzem.
Ostatnim punktem obowiązkowym Warmii jest Gietrzwałd znany z utrzymującego się tutaj od stuleci kultu maryjnego. Tutejsze sanktuarium maryjne od lat jest prężnym ośrodkiem religijnym. Miejsce to ma wiele uroku. W miejscu objawień znajduje się źródełko z wodą uważaną za uzdrawiającą. Jest ona odprowadzana do kamiennych czasz wspieranych przez anioły z twarzami miejscowych chłopców, którzy pozowali artyście. Nawet jeśli domniemane wartości wody gietrzwałdzkiej są przesadzone, warto zrobić sobie tu zdjęcie czy przystanąć by na chwilę odpocząć.
Warmia, choć zaniedbana i nieco pomijana w planach rozwoju turystyki i infrastruktury, wciąż ma się czym pochwalić i zaprasza turystów do zwiedzania niepowtarzalnych zabytków. Sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, warto przyjechać choć raz, by przekonać się o prawdziwym uroku tych stron.