Tatry i Pieniny gratką dla rodziny

Tatry

Podhale wraz z Tatrami i Pieninami to niezwykle malowniczy region o bogatej kulturze ludowej. Zimą można tu poszaleć na tatrzańskich stokach, a latem zdobyć któryś ze szczytów. Zarówno dorośli, jak i dzieci zachwycą się dziką górską przyrodą, wspaniałymi widokami oraz licznymi zabytkami. Po wędrówkach warto odpocząć w klimatycznych karczmach słuchając góralskich przyśpiewek.

Penetrację tego terenu można rozpocząć od Dębna. Tu unikatową na skalę światową atrakcją jest drewniany kościółek św. Michała Archanioła wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jego wnętrze zdobią prawie 600- letnie malowidła, jeszcze starsze rzeźby oraz piękny ołtarz.

Stąd tylko kilka kilometrów do Czorsztyna, dawnej miejscowości położonej w dolinie Dunajca, dziś zalanej przez wody jeziora. Największą atrakcją Czorsztyna są surowe ruiny zamku z XIV wieku. Kiedyś warownia była ośrodkiem władzy królewskiej, dziś jej fragmenty stanowią gratkę dla spragnionych autentyczności turystów.

Niedaleko Czorsztyna skorzystać można z niebywałej atrakcji, jaką jest kajakowy spływ Dunajcem. Wyprawa rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych – Kątach dokąd najwygodniej dojechać autobusem. Udział w spływie nie wymaga specjalnych przygotować i ekwipunku, jednak należy zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanego deszczu. Trasa spływu liczy 15 kilometrów mimo, że w linii prostej do końcowej przystani w Szczawnicy jest ponad dwukrotnie bliżej.

Udając się w stronę Zakopanego warto zatrzymać się w Białce Tatrzańskiej, która wraz z sąsiednią Bukowiną tworzy największy ośrodek podhalańskiego folkloru i tradycji góralskich, a jednocześnie jedną z najlepszych w Polsce baz dla miłośników sportów zimowych. Stale rozbudowywana nowoczesna infrastruktura narciarska oraz łagodne i dobrze naśnieżone stoki sprawiają, że w sezonie przybywają tu tysiące turystów z Polski i krajów ościennych.

Docierając do zimowej stolicy Polski, Zakopanego, w pierwszej kolejności należy udać się na Krupówki – główny trakt miasta. Można tu obejrzeć regionalne kramy, spróbować góralskiej kuchni lub zrobić sobie zdjęcie z owczarkami lub owieczką. Tuż obok centrum, na Antałówce, funkcjonuje nowoczesny park wodny. Kąpielisko dysponuje kilkoma basenami, zjeżdżalniami, „dziką rzeką” i brodzikiem dla maluchów. Do żelaznych punktów pobytu w Zakopanem należy także wycieczka na Gubałówkę. Na górę warto wjechać odnowioną ostatnio kolejką linowo – torową.

Miłym urozmaiceniem pobytu w Zakopanem może być wycieczka kolejką linową na Kasprowy Wierch. Tu od ponad 70 lat wagoniki wwożą turystów na wierzchołek tego wysokiego na prawie 2000 m szczytu. Z tarasu widokowego przy ładnej pogodzie roztaczają się piękne widoki na całe Tatry Wysokie i Zachodnie. Ze szczytu można wrócić do Kuźnic pieszo szlakiem żółtym przez Halę Gąsiennicową. Zejście nie powinno trwać dłużej niż 2,5 godziny.

Ci, pozostający w górach dłużej powinni także udać się do Doliny Kościeliskiej, nad Morskie Oko czy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaprawieni turyści być może będą chcieli zaatakować Babią Górę, a może nawet i Rysy? Na miłośników intensywnych wędrówek czekają tatrzańskie granie, a dla rodzin z mniejszymi pociechami doskonałe okażą się malownicze dolinki. Pobyt w Tatrach czy Pieninach dostarczy z pewnością niezapomnianych wrażeń niezależnie od pory roku.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!