Podziemne korytarze, tajemnicze zamczyska i wspaniałe pałace, a wszystko otoczone piękną przyrodą – to prawdziwy magnes, który w okolice Sandomierza ściąga co rok większe rzesze turystów. Z pewnością warto do nich dołączyć.
Jakie atrakcje przygotował dla nas ten region? Zamek w Baranowie Sandomierskim często nazywany jest małym Wawelem. Budowla z przełomu XVI i XVII wieku wniesiona według projektu Gucciego początkowo należała do rodu Leszczyńskich, później do Wiśniowieckich, wreszcie do Lubomirskich i Krasickich. Historię ma zatem bogatą, a wnętrza zapierają dech w piersiach. Innym ważnym zabytkiem Baranowa jest XVII – wieczny kościół Jana Chrzciciela, w którym warto zwrócić uwagę na secesyjną polichromię oraz barokowe, świetnie zachowane rzeźby św. Kingi i św. Kazimierza.
Stąd dobrze jest się udać do zespołu klasztornego Dominikanów w Tarnobrzegu. Zabudowania okala piękny park krajobrazowy, w którym chronione są rzadko spotykane w Polsce, pięknie kwitnące drzewa, m.in. tulipanowiec i miłorząb japoński. Do niedawna w mieście istniała także największa w Europie kopalnia odkrywkowa siarki – obecnie odbywa się tu rekultywacja terenów pokopalnianych, a w zalanym wyrobisku ma wkrótce powstać zalew.
W Ujeździe, niewielkiej miejscowości położonej około 50 km od Sandomierza podziwiać można ruiny jednego z najpiękniejszych w Polsce zamków – pałacu zwanego Krzyżtopór. Ruiny, ale jakże ogromne, tajemnicze i romantyczne! Dobrze zachowane elementy zbudowanego w XVII wieku pałacu Ossolińskich mówią o założeniu architektonicznym typu „kalendarz”. Pałac bowiem miał tyle dziedzińców, ile pór roku, tyle sal reprezentacyjnych ile miesięcy, tyle komnat ile tygodni, tyle wież ile dni w tygodniu oraz tyle okien ile dni w roku. Nad wejściem głównym umieszczono literę „W” symbolizującą, że miejsce to prawdopodobnie ma trwać wiecznie. To magiczny zamek, szczególnie dla turystów z historyczną wyobraźnią.
Warto udać się także w Góry Pieprzowe, zwane również Pieprzówkami. Te leżące na granicach Sandomierza wzniesienia uformowały się niemal 500 milionów lat temu i są najstarszymi (zaraz po Sudetach) górami w Polsce. Góry są objęte ochroną, jako rezerwat geologiczno – przyrodniczy. Co ciekawe, na jego terenie między licznymi skarpami, wąwozami i rozpadlinami rośnie około 15 gatunków dzikiej róży. Egzotyczny nazwa całej krainy związana jest z barwą kambryjskich łupków, przypominających kolorem pieprz.
Dla głodnych atrakcji turystów z pewnością interesujące będzie zwiedzanie Staszowa, klasztoru Kamedułów w Rytwianach, pałacu w Kurozwękach i Szydłowa z rezydencją króla Zygmunta III Wazy. Warto także zahaczyć o pałac w Grabkach Dużych oraz zatrzymać się w Cisowsko – Orłowińskim Parku Krajobrazowym położonym w południowo – wschodniej części Gór Świętokrzyskich.
Przez region przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, oraz wpisany na listę UNESCO Szlak Architektury Drewnianej. Historyczne położenie ziemi sandomierskiej w Małopolsce, jej walory kulturowe i przyrodnicze oraz wyjątkowo klimat sprawi, że każdy turysta poczuje się tu jak w prawdziwym raju.