Pośród niepozornych wzgórz Beskidu Niskiego kryją się prawdziwe skarby. Znajdują się tu bowiem dziesiątki przepięknych drewnianych cerkwi, równie zachwycające są grupy skał o fantazyjnych kształtach, a swoich miłośników mają tu także skanseny i rezerwaty przyrody.
Swoją wędrówkę po Beskidzie Niskim najlepiej rozpocząć od rezerwatu Skamieniałe Miasto znajdującym się na południe od Ciężkowic. Legenda głosi, że teren ten powstał na skutek kary boskiej nałożonej na niegościnnych mieszkańców, a tajemnicze odgłosy wydobywające się nocą ze skał do jęki pradawnych gospodarzy zaklętych w kamienie. Przez rezerwat przebiega dobrze oznakowany szlak pieszy (jego przejście zajmuje około 50 minut).
W odległości kilkunastu kilometrów na południowy zachód znajduje się kolejne skalne miasto – „Diable Skały”. W połowie szlaku leży jaskinia Diabla Dziura, do której wchodzić mogą jednak tylko doświadczeni grotołazi. Według legendy zostało w niej ukryte złoto zrabowane przez niegdysiejszych kupców.
Kolejnym atrakcyjnym miejscem w Beskidzie Niskim jest Nowy Sącz wraz ze swoim Parkiem Etnograficznym. Tu na obszarze ok. 20 hektarów zgromadzono 70 rozmaitych obiektów, w tym zagrody chłopskie, dwory szlacheckie, cerkiew grekokatolicką oraz tradycyjną szkołę ludową. W większości budynków poznać można kulturę górali sądeckich, Łemków, Lachów i Pogórzan.
Warto także odwiedzić Miasteczko Galicyjskie, którego zwiedzanie pozwala przenieść się 120 lat wstecz kiedy to Galicja była częścią Austro – Węgier. Oprócz stylowej zabudowy zobaczyć tu można także karczmę podającą potrawy regionalne, sklep kolonialny oraz warsztaty żydowskich krawców.
Popularnym miasteczkiem w tym regionie jest słynąca ze swojej działalności uzdrowiskowej Krynica – Zdrój. Warto tu iść na spacer do parku zdrojowego, wypić wodę leczniczą w pijalni czy wjechać na Górę Parkową kolejką linowo – szynową.
Będąc w Beskidzie Niskim koniecznie trzeba poznać uroki Magurskiego Parku Narodowego, w którym żyje w naturalnych warunkach wiele dużych ssaków, m.in. wilki, niedźwiedzie i rysie. Uroku okolicy dodają zabytkowe drewniane cerkwie oraz ślady po łemkowskich wsiach, wyludnionych podczas akcji przesiedleńczej „Wisła”. Osobliwością geologiczną znajdującą się tuż przy granicy parku jest rezerwat Kornuty. Obejmuje on zbocza z ostańcami skalnymi oraz dwie udostępnione turystom jaskinie.
Na głodnych wrażeń czeka Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zamek Kamieniec oraz rezerwat „Prządki” i skansen w Sanoku. W tym ostatnim spędzić można nawet kilkanaście godzin uczestnicząc w warsztatach tkackich, garncarskich, szewskich i kowalskich, a jeśli akurat trafimy na Festiwal Pieśni i Muzyki Ludowej „Na pograniczach” lub znany w całym kraju Regionalny Jarmark Folklorystyczny możemy być pewni tradycyjnej ludowej zabawy do białego rana.