Na skróty
Choć Warmia i Mazury to kraina kojarzona przede wszystkim z jeziorami, nie brak tu również ciekawych placówek muzealnych. Gdzie warto się wybrać, by w czasie wycieczki poszerzyć swą wiedzę na temat tego regionu, a przy okazji spędzić czas w ciekawy sposób? Oto kilka propozycji.
Muzeum Sportu w Olsztynie
Olsztyn może się pochwalić licznymi placówkami muzealnymi, przy czym jedną z tych najchętniej odwiedzanych jest Muzeum Sportu. Mieści się ono w Hali Urania, a od 2009 roku jego patronem jest Marian Tadeusz Rapacki – działacz sportowy i trener kajakarstwa. W muzeum tym można poznać sylwetki znanych sportowców związanych z Olkuszem, Warmią i Mazurami, można też ujrzeć sporo archiwalnych fotografii. Dla tych, których sport i jego dzieje są pasją, będzie to niezwykle ciekawe miejsce.
„Chata Mazurska” w Sądrach
Muzeum Regionalne „Chata Mazurska” w Sądrach to jedna z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po Warmii i Mazurach warto się uważniej przyjrzeć. To małe, prywatne muzeum, może się pochwalić ciekawymi zbiorami etnograficznymi. Dzięki nim turyści odwiedzający Sądry mogą zdobywać wiele ciekawych informacji na temat historii mazurskich osad oraz ich folkloru. Jakie ciekawostki przyciągają tu uwagę? Zachwyca stara mazurska chata oraz zabytkowe meble, intrygują sprzęty, w których dawniej korzystano w mazurskich gospodarstwach domowych. Cała kolekcja ma ogromną wartość, nic wiec dziwnego, że cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów.
Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie
Barczewo przyciąga licznymi atrakcjami, choć dla wielu osób najważniejsze są tu pamiątki związane z Feliksem Nowowiejskim – twórcy melodii do słów „Roty” Marii Konopnickiej. Zwiedzanie Barczewa warto zatem zacząć od wizyty w Muzeum Nowowiejskiego, w którym można zobaczyć sporo ciekawych pamiątek po kompozytorze. Fotografie, nuty i rękopisy tworzą tu ciekawą kolekcję, której warto poświecić swój czas. Muzeum to jest dodatkowo znane z organizacji licznych koncertów i wydarzeń kulturalnych, które również cieszą się sporym zainteresowaniem.
Leśniczówka Pranie
Leśniczówka Pranie może się pochwalić malowniczą lokalizacją oraz bliskością jeziora Nidzkiego. Jest ona miejscem bardzo ważnym dla tych, którzy cenią sobie twórczość poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który odwiedzić leśniczówkę w 1950 roku i tak polubił to miejsce, że wielokrotnie nie niego wracał. Leśniczówka, w której powstało wiele dzieł poety, jest dziś znana jako Muzeum Gałczyńskiego. Kto zajrzy na tutejszą wystawę, ten sporo pamiątek po poecie, a przede wszystkim nacieszy się unikalną atmosferą tego miejsca.
Skansen w Olsztynku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to atrakcja, która może zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas. Na powierzchni około 100 ha zgromadzono blisko 70 zabytków architektury, dzięki którym można przekonać się, jak dawniej wyglądało życie codzienne na warmińskiej lub mazurskiej wsi. Kameralna atmosfera i malownicza okolica sprawiają, że spacery po tym muzeum każdemu turyście sprawią wiele radości.
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Dla tych, których interesuje historia i sztuka, nie lada gratką będzie wystawa prezentowana w murach krzyżackiego zamku w Kętrzynie. Nie brak tu ciekawych przykładów rzemiosła artystycznego oraz zabytków, które w ciekawy sposób przedstawiają historię miasta i jego najbliższej okolicy. Zachwyca kolekcja rzeźb z końca XV wieku oraz chorągwie pogrzebowe, wrażenie robi też kolekcja sprzętów cynowych, pochodzących z XVIII-XX wieku. Zbiór monet i banknotów z okresu międzywojennego, kolekcja pieczęci miejskich i cechowych – oto kolejne powody, dla których warto zwiedzić muzeum w Kętrzynie.
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Wycieczki po terenie województwa warmińsko-mazurskiego są świetną okazją do zapoznania się z postacią Mikołaja Kopernika. Jednym z tych miast, z którymi związał się znany astronom, był Frombork. W tym mieście znajduje się sporo atrakcji związanych z Kopernikiem, w tym placówka muzealna, w której można zdobyć sporo cennych informacji na jego temat. Czym może się pochwalić Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku? Przede wszystkim historią, która zaczyna się w 1912 roku, kiedy to powstała pierwsza sala wystawowa. Dziś ekspozycja poświęcona astronomowi składa się z wielu ciekawych pamiątek i sprzętów, które pomagały mu w prowadzeniu obserwacji. A że w pobliżu czeka słynna Wieża Kopernika i planetarium, Frombork staje się niezwykle atrakcyjnym celem podróży dla osób zainteresowanych astronomią.
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Ta placówka muzealna może się pochwalić wspaniałą siedzibą. Jest nią zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie, w którym kilka lat swego życia spędził Mikołaj Kopernik. Zamek sam w sobie jest ważną atrakcją, a jego wieża świetnie sprawdza się jako punkt widokowy. W zamkowych murach czekają z kolei ciekawe wystawy, dzięki którym można poznać dzieje Warmii i Mazur. Nie brak tu ciekawych dzieł sztuki i zabytków pochodzących z wykopalisk archeologicznych, spore wrażenie robi też kolekcja gotyckiej rzeźby. O Koperniku przypomina oddzielna wystawa oraz wykonana przez astronoma tablica astronomiczna z 1517 roku, która do dziś zdobi ścianę zamkowego krużganka.
Warmia i Mazury to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz pięknych zabytków. Kto chce poznać dzieje tego regionu, ten powinien tak zaplanować trasę podróży, by znaleźć czas w najważniejszych placówkach muzealnych. Można dzięki nim poznać znane osoby związane z Warmią i Mazurami, nacieszyć się widokiem cennych dzieł sztuki i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądało życie codzienne mieszkańców tutejszych wsi i miast.