Dla turystów kochających góry, a nieco znudzonych Zakopanem i jego okolicami poleca się dziś rzadko odwiedzane Góry Sowie. Bardzo długa historia i żywe tradycje oznaczają, że warto także zobaczyć dokładnie jakie skarby kryją doliny i kotliny górskie na tych terenach. Są tu zabytki, budowle, kościoły i piękne miejscowości letniskowe. Szczególnie warto zwiedzić zamknięte kopalnie, czynne obecnie jako muzea w Nowej Rudzie, czy też słynne podziemne sztolnie hitlerowskie projektu Riese w Walimiu i Głuszycy, „Muchołapkę” w Ludwikowicach Kłodzkich, Twierdzę Srebrnogórską, zaporę w Lubachowie oraz wiadukt w Zdrojowisku. Atrakcji jest jednak znacznie więcej.
Szczególnym punktem wędrówek po Górach Sowich musi być Zamek Grodno położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Niedaleko warto też odwiedzić wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy.
Koniecznie trzeba wybrać się do Wambierzyc. To mała miejscowość kultowa czterech narodów: Polaków, Czechów, Morawian i Niemców z sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin. Zwiedza się tutaj barokowe sanktuarium, ruchomą szopkę ( 800 figurek, 300 ruchomych) i bardzo ciekawy skansen z małym ZOO i mnóstwem nagromadzonych eksponatów.
Warte rozważenia jest także wybranie się na przejazd brzegami Jeziora Bystrzyckiego z przejściem wiszącą kładką ( o długości 118 metrów), piciem wody zawierającej srebro ze starej kopalni i zwiedzaniem zapory wodnej na Bystrzycy.
Miłośników historii przyciągną na pewno obiekty ,,Riesse”- są to : ,,Podziemne Fabryki Walimia „, ,,Podziemne Miasto Osówki” i ,,Kompleks Włodarz”. Razem z towarzyszącymi im budowlami naziemnymi stanowią wielką tajemnicę z czasów II Wojny Światowej. Wędrówka po podziemiach i powierzchni daje wiele emocji.
Infrastruktura turystyczna i sportowa z roku na rok się rozrasta i ulega modernizacji. Na terenie Gór Sowich znajduje się wiele wyciągów i tras narciarskich, a także dobrze przygotowanych szlaków rowerowych. Ponadto w Górach Sowich znajduje się gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych, prowadzących w większości po najciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo miejscach.
Atuty Gór Sowich ich urok i piękno zostało doceniane na przestrzeni ostatniego stulecia, w momencie wzmożonego zainteresowania turystyką, modą na aktywniej spędzany czas wolny, chęć poznawania zagadek i tajemnic tych urokliwych gór. Dziś znów Góry te są popularne i coraz częściej odwiedzane zarówno przez amatorów górskich wędrówek, jak i osoby uprawiające turystykę kwalifikowaną.