piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Włochy – informator narciarski
włochy-narty

Włochy – informator narciarski

Włochy to kraj kojarzony głównie z letnim wypoczynkiem i ciepłymi wybrzeżami, a także klimatyczną Sycylią, starożytnymi zabytkami i wspaniałym jedzeniem. Niewiele osób jednak, jako pierwsze skojarzenie z tym krajem wymieni wspaniałe ośrodki narciarskie. A przecież znaczna część tego kraju pokryta jest pasmami górskimi, u nasady słynnego apenińskiego buta w okresie kalendarzowej zimy pokrytymi śniegiem. We Włoszech przeważają Dolomity, góry o niezwykłym uroku dzięki kolorom, które w promieniach słońca mienią się wyłaniając spod śniegu. Dolomity piękne są latem, ale równie czarowny widok prezentują zima, kiedy biały puch pokrywa je prawie w całości odkrywając jedynie ostre poszarpane wierzchołki najwyższych szczytów. Włochy, to także Alpy, nie tak rozległe, jak w Szwajcarii czy Austrii, ale równie monumentalne i zachęcające do uprawiania ekstremalnego narciarstwa. W północnej części kraju nie brakuje dobrze utrzymanych i znanych ośrodków narciarskich, a kiedy znudzi się już białe szaleństwo można wsiąść w samochód i udać się na południe, odpocząć od mrozu.

Włoskie Dolomity

Pasma Dolomitów rozciągają się we Włoszech na granicy z Austrią, a wysokość najokazalszych szczytów dochodzi do 3340 m. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada – 3342 m n.p.m. i Antelao – 3263 m n.p.m. O urokliwości i niepowtarzalnym charakterze tych gór może świadczyć fakt, że zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dolomity zaliczane są do pasma alpejskiego, jednak od całych Alp różnią się strukturą geologiczną. Przewaga skał dolomitowych i wapiennych sprawia, że można tu spotkać niezwykłą rzeźbę terenu. Miękkie skały drążone przez tysiąclecia przez wodę i wiatr utworzyły wiele porozrzucanych po całym obszarze skupisk szczytów, podzielonych głębokimi, łatwo dostępnymi dolinami. Takie warunki są idealne dla uprawiania narciarstwa i dlatego w tym rejonie kraju skupiły się prawie wszystkie ośrodki. Większość z nich wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i doskonale przygotowana do obsługi gości. Pod tym względem Włochy, jako kraj turystyczny nie odbiegają od oferty letniej. Można tu znaleźć zarówno nowoczesne wyciągi, jak i doskonale naśnieżone trasy narciarskie, bogatą infrastrukturę turystyczną, szerokie zróżnicowanie cenowe a przede wszystkim jedne z najpiękniejszych na świecie widok. Nie można też zapomnieć o charakterystycznej gościnności Włochów. W Dolomitach włoskich ulokowały się największe narciarskie ośrodki Europy w regionach Trentino, Alto Adige i Veneto.

Dolomiti SuperSki

Region określany ta nazwą zaliczany jest do swoistych pereł narciarstwa. Jego zaletą pomimo ogromnej rozpiętości jest objęcie wszystkich znajdujących się w regionie instalacji jedną opłatą. Wykupienie karnetu pozwala na przemieszczanie się pomiędzy 12 ośrodkami narciarskimi, w których przygotowano dla zjazdowców i narciarzy biegowych około 1200 km tras. W regionie działa też ponad 450 nowoczesnych wyciągów. Trasy przystosowane są zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy poszukują mocnych wrażeń. Ogromną zaletą jest sprzyjająca pogoda i odpowiednie warunki śniegowe. Około 80% dni w roku Dolomity są nasłonecznione, a puszysty dzięki niskiej wilgotności śnieg to idealne warunki do jazdy. Stoki znajdują się na wysokościach pomiędzy 1500 a 3300 m n.p.m., co sprawia, że pokrywa śnieżna jest całkowicie bezpieczna. Prawie wszystkie są też w nocy sztucznie naśnieżane i wygładzane dzięki pracy ponad 350 ratraków. Znajdą się też miejsca odpowiednie do uprawiania snowboaru czy carvingu.

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *