Wiedeń nad pięknym modrym Dunajem

Wiedeń

Piękne cesarskie pałace, największe europejskie muzea, najstarsze kawiarnie, torty Sachera, a w operze niezwykłe spektakle i kieliszek czerwonego wina. To i wiele innych znajdziesz… w Wiedniu.

Wiedeńska starówka, czyli Innere Stadt to prawdziwy raj dla koneserów pięknej architektury. Dobrze poczują się tutaj również amatorzy słodyczy oraz panie uwielbiające zakupy. Na każdym rogu czy w zaułku, na parterach eleganckich, zabytkowych, pięknie zdobionych kamienic kuszą nastrojowe kawiarenki, herbaciarnie oraz sklepy pełne luksusowych towarów. Szyldy Hugo Boss, Louis Vouitton czy Dolce & Gabbana mówią wszystko o luksusie tego miejsca. Spacer po Wiedniu warto rozpocząć na Stephansplatz, przed katedrą św. Szczepana. Ta 140-metrowa świątynia to idealne połączenie stylu romańskiego i gotyckiego. Idealne proporcje wabią tu wszystkich turystów, którzy doceniają architektoniczne perełki. Wewnątrz zobaczyć można kryptę – grób księcia Eugeniusza Sabaudzkiego i XV-wieczny krucyfiks. Świątynia jest też ceniona za piękne widoki na miasto, bowiem z najwyższej wieży Steffl widać wszystko w promieniu 10 kilometrów (wejście kosztuje 4 Euro). Jest tu także największy dzwon Austrii Pummerin, ważący ponad 20 ton. Naprzeciwko katedry, przy ulicy Jasomirgottstrasse znajduje się Wein & Co., znany na całym świecie sklep z winem połączony z lokalem, gdzie nie płacąc za stolik, można napić się kupionego tu trunku. Turyści najchętniej kupują wina od sąsiadujących z Austrią Węgier (w szczególności tokaje) oraz trunki francuskie i włoskie.

Stąd już całkiem niedaleko do Hofburgu – ogromnego zamku Habsburgów, w którym przez ponad 600 lat (do upadku dynastii w 1918 r.) mieszkali władcy ze swoim dworami. Rozległy kompleks pałacowy tworzą budowle z różnych epok – w sumie 19 dziedzińców, ponad 2500 pokoi oraz muzea, kaplice, biblioteki i piękne ogrody. W Hofburgu koniecznie należy zwiedzić Muzeum Cesarzowej Sissi, gdzie poznać można zekranizowaną historię cesarzowej Elżbiety i jej męża Franciszka Józefa. Warto również wejść do skarbca i Museum für Völkerkunde, gdzie zgromadzono starodawne bogactwo Habsburgów. Środek kompleksu przecina reprezentacyjna aleja Ring okalająca stare miasto. Wstęp do zamku kosztuje około 10 Euro.

Od Ringu najlepiej udać się na plac Marii Teresy. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Historii Naturalnej oraz równie interesujące Muzeum Historii Sztuki, które przechowuje kolekcje płócien najsłynniejszych malarzy europejskich. Zwiedzanie tych muzeów kosztuje w zależności od pory roku od 7 do 12 Euro. Nad placem Marii Teresy góruje jej niemal 20-metrowy pomnik. Niedaleko zaś, w parku miejskim Stadtpark obejrzeć można złotą figurę ubóstwianego w Wiedniu i całej Austrii kompozytora Johanna Straussa.

W Wiedniu warto też wybrać się na Naschmarkt, targ ciągnący się wąskim pasem między Linke Wienzelle i Rechte Wienzeile. W części spożywczej Naschmarkt znajdziemy wszystkie owoce, warzywa, sery oraz słodkości. Produkty regionalne to pamiątka, którą koniecznie trzeba z Wiednia przywieźć!

Po długim, intensywnym dniu, spędzonym na zwiedzaniu miasta, warto wybrać się do Prateru, największego parku w Wiedniu. Habsburgowie polowali tu niegdyś na dzikie zwierzęta, dziś można bezpiecznie pospacerować po alejkach lub zjeść kawałek tortu w jednym z pobliskich lokali. Wiedeń bowiem jest nie tylko stolicą Austrii, ale także matką kawiarni, tortów i wszelkich pysznych słodkości. Turystom – łasuchom na pewno nie będzie się tutaj nudzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here