piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Szwajcaria – informator narciarski
Szwajcaria Góry

Szwajcaria – informator narciarski

Szwajcaria znana jest przede wszystkim z doskonałej klasy zegarków oraz banków, jednak ten neutralny i niezbyt duży kraj to wbrew pozorom także raj dla narciarzy. W stosunku do powierzchni państwa wynoszącej niewiele ponad 40 tys. km2 ilość ośrodków jest ogromna i liczy prawie 200. Kraj leżący w większości w Alpach Szwajcarskich zapewnia w nich doskonałe warunki zjazdowe, a ilość tras w największych centrach narciarskich dochodzi nawet do kilku 150. Szwajcarska precyzja i solidność przejawia się również w tej dziedzinie działalności, ponieważ większość tras oraz infrastruktura turystyczna jest doskonale przygotowana i bezpieczna. Ośrodki usytuowane są w południowej części Szwajcarii. Niestety z powodu neutralności państwo nie należy do Unii Europejskiej, dlatego obowiązują w nim dość surowe zasady dotyczące cudzoziemców. Przejazd przez granicę wymaga zmierzenia się z celnikiem, ale dopuszcza się jedynie okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Wskazane jest także posiadanie biletu powrotnego, którego mogą zażądać służby graniczne. Przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami dla turystów zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz. gov.pl w dziale Informacje konsularne. Z kolei w samych ośrodkach często obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. Jako transport udostępniane są specjalne elektryczne autobusy i taksówki, a dla turystów zorganizowano ogromne parkingi.

Najważniejsze ośrodki narciarskie

W Szwajcarii nie brakuje miejsc, w których można pojeździć na nartach, a zróżnicowanie jest tak ogromne, że znajdą dla siebie odpowiednie warunki zarówno ci, którzy preferują tłoczne kurorty i trudne trasy zjazdowe, jak i amatorzy małych miejscowości i kameralnego klimatu. Najmniej w Szwajcarii jest tras oznaczonych kolorem zielonym, natomiast nie brakuje snowparków i innych zimowych atrakcji. Wśród wymienianych, jako najlepsze i oferujące najbardziej zróżnicowane warunki znajdują się takie miejscowości, jak: Zermatt, Engelberg Titlis, Saas Fee, Laax, St. Moritz – Corviglia, Savognin, Lenk, Adelboden, Davos Klosters.

Zermatt

Najwyżej położona w kraju miejscowość rozciągająca się u stop góry Matterhornu o wys. 4478 m n.p.m. należy do największych, najbardziej docenianych i zarazem najbardziej malowniczych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Z tego powodu w sezonie można się w niej spodziewać sporych tłumów, ale także wielu atrakcji. Wioska otoczona jest najwyższymi szczytami Alp, ale szczególnym miejscem jest platforma widokowa na Małym Matterhornie. Można z niej zobaczyć 38 alpejskich szczytów przekraczających wysokością 4 tys. m. Warunki do uprawiania narciarstwa panują w tym miejscu przez cały rok, co jest z pewnością dodatkowym atutem. Kolejnym plusem dla amatorów jazdy ekstremalnej są trasy na lodowcu Theodulgletscher, przeznaczone dla doświadczonych narciarzy. Miejscowość zachęca do odwiedzenia również szansą spotkania znanych przedstawicieli tego sportu.

Informacje podstawowe:

Długość tras: 357 km

Stopień trudności tras: 36 niebieskich, 81 czerwonych, 30 czarnych

Wyciągi: 13 orczyków, 12 krzesełkowych, 21 gondolowych

Ceny: karnet całodzienny max 80 CHF (66,5 euro), mini 61 CHF (49,5) dla dzieci 70 CHF (56,7)

Zakwaterowanie: hotele 145-300 euro/doba, apartamenty 55-300 euro/doba, pensjonaty 40-150 euro/doba.

Inne atrakcje: platforma widokowa na Małym Matterhornie, trasy snowboardowe, trasy na lodowcu, tereny do freeridu i jazdy w puchu, Wollipark dla dzieci z szynową kolejką górską, snowpark z kilkudziesięcioma atrakcjami, paragliding, lodowisko, curling, kuligi, kino i kasyno.

Sezon narciarski: 06.01 – 05.31

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *