Sztokholm – stereotypy a duma Szwedów

Sztokholm

Czy Sztokholm ze swoją „ciemną” stroną i niezbyt pochlebnymi opiniami na temat obyczajów, incydentów i przestępców naprawdę zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast malowniczej Skandynawii? Najwyraźniej tak, skoro Szwedzi co roku notują rekordy w sektorze turystyki przyjazdowej i cieszą się z niesłabnącej popularności wizytówki ich kraju. Sztokholm nazywany jest często „Wenecją Północy”. Nazwę tę zawdzięcza usytuowaniu na czternastu z 24 000 wysp archipelagu Sztokholmskiego. Wszystkie wyspy połączono ze sobą 54 mostami.

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od zabytkowej, XIII- wiecznej starówki, która po dziś dzień jest miejscem spotkań, handlu oraz kultury. Stare Miasto jest raczej zwarte, nieco mniejsze niż podobne dzielnice w innych europejskich miastach. Całą starówkę można zwiedzić poruszając się wyłącznie pieszo, ponieważ teren jest objęty strefą wyłączającą ruch kołowy (podobnie jak w Krakowie). Podziwiając wąskie, brukowane uliczki otoczone średniowiecznymi i renesansowymi budynkami warto zatrzymać się na kawę lub zrobić kilka fotografii. Zdecydowanie największą atrakcję tej części miasta stanowi Zamek Królewski, który wciąż jest siedzibą szwedzkiego monarchy. Budynek jest również miejscem pracy urzędników oraz departamentów parlamentu. Ponadto mieszczą się w nim aż trzy muzea. Przy okazji wizyty na zamku warto zobaczyć zmianę warty. Ceremonia odbywa się w wyznaczonych godzinach, przed głównym wejściem. Szczególna oprawa towarzyszy temu wydarzeniu podczas świąt narodowych oraz w rocznicę urodzin króla (30 kwietnia).

Inną ciekawą budowlą na Starym Mieście jest katedra Storkyrkan – najstarszy kościół w Gamla Stan, nazywany także „Wielkim kościołem”. XIII- wieczna świątynia usytuowana jest zaraz przy zamku królewskim. Właśnie w tej świątyni od wieków korowani są kolejni władcy Szwecji.

Nieopodal warto również zwiedzić Muzeum Nagrody Nobla, którego ekspozycja związana jest z ponad 100- letnią tradycją wręczania tej prestiżowej nagrody. Oddzielne sale poświęcone są również samemu fundatorowi wyróżnienia – Alfredowi Noblowi.

Będąc w Sztokholmie nie wolno ominąć Muzeum Historii Naturalnej, które od 194 lat jest niemal najczęściej odwiedzanym obiektem muzealnym w Europie. Muzeum to jest ogromne i przedstawia unikatowe eksponaty w ramach wystaw „Ewolucja”, „Skarby Ziemi”, Klimat”, Życie wodne” itd.

Prawdziwą perełką w Sztokholmie jest także Muzeum Astrid Lindgren. Junibacken (Czerwcowe wzgórze) znajduje się na wyspie – turyści chcący zwiedzić muzeum mogą dostać się tam jednym z często kursujących wodnych autobusów. Wyspa jest rajem dla miłośników popularnej Pippi. Można tu zobaczyć Willę Śmiesznotkę i dosiąść słynnego konia w kropki.

Po bajecznych doznaniach warto udać się do najstarszego skansenu na świecie, który znajduje się na wyspie Djurgarden. Skansen jest swoistą Szwecją w miniaturce. Znajdziemy tu warsztaty, chaty, rzemieślników, a wszystko jest żywe, namacalne i prawdziwe. W skansenie jest również ogród zoologiczny, w którym mieszkają gatunki zwierząt występujących w Skandynawii, m.in. renifery, niedźwiedzie, foki, jelenie, konie, wilki i zwierzęta hodowlane.

Godnym uwagi obiektem jest także wieża telewizyjna Kaknas, która mierząc 155 metrów, do niedawna była najwyższą wieżą w całej Skandynawii. Wieża emituje sygnał prawie wszystkich szwedzkich stacji radiowych i telewizyjnych. Konstrukcja jest dostępna dla turystów – na 28. piętrze znajduje się restauracja oraz taras widokowy, z którego rozpościera się panoramiczny widok na całe miasto, a w bezchmurny dzień widoczność dochodzi do 50 km!

Sztokholm zachwyca niezależenie od stereotypów i niepochlebnych głosów. Turyści chętnie zwiedzają Skandynawię, a żeby poczuć jej szczególny klimat, Sztokholm zdaje się być miejscem wręcz idealnym. Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwiedzaniem tego pięknego miasta jest fakt z dnia na dzień taniejących biletów lotniczych do Szwecji i sąsiednich krajów północy. Przestań więc wierzyć plotkom i przekonaj się sam o unikalnym uroku wielobarwnej stolicy Szwecji.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!