Sofia – stolica na wzgórzu, na półwyspie, między morzami

Pięknie usytuowana, na samym środku Półwyspu Bałkańskiego Sofia obecnie stanowi dużą atrakcję turystyczną. Wiele w niej przestrzeni oraz gustownie odrestaurowanych z wojennych zniszczeń kamieniczek. Stolica Bułgarii jest czysta i spokojna, co raczej dziwi turystów, którzy często kojarzą ją z wizerunkiem z lat 90-tych.

W Sofii oprócz niewątpliwie wartych obejrzenia muzeów, godne polecenia są przede wszystkim stare, zabytkowe cerkwie i meczety. Rozpocząć zwiedzanie zdecydowanie należy od największej w Sofii cerkwi Soboru Aleksandra Newskiego, zbudowanej w pierwszych latach XX wieku. Budowla zachwyca swoją neorenesansową formą oraz charakterystycznymi elementami wschodniego renesansu rosyjskiego. Pod pozłacaną kopułą wieży dzwonniczej znajduje się aż 12 różnej wielkości dzwonów, które razem ważą niemal 25 ton! Gratką są również podziemia cerkwi, w których znajduje się stała wystawa ikon, starodruków oraz naczyń liturgicznych.

Nieco dalej w kierunku zachodnim stoi kolejna perła architektury sakralnej stolicy Bułgarii, a mianowicie bazylika – cerkiew Sweta Sofia. Tu uwagę przyciągają sarkofagi i wiekowe elementy fresków. Dzieje bazyliki, opisane w języku polskim, znajdziemy w przycienionej kruchcie.

Ciekawą atrakcją w tej okolicy jest Międzynarodowa Galeria Sztuki (w niedziele wstęp wolny), prezentująca malarstwo z całego świata, m.in. europejskie, afrykańskie, indyjskie oraz japońskie.

Obowiązkowo trzeba udać się na plac Narodno Sybranie, przy którym znajduje się Pomnik Wyzwolicieli, główny budynek Uniwersytetu Sofijskiego oraz Biblioteka Narodowa im. Cyryla i Metodego. Kierując się na dalej na zachód natknąć się można na Muzeum Przyrodnicze oraz unikatowe na skalę europejską Narodowe Muzeum Etnograficzne. Tu czekają na nas ciekawe ekspozycje kultury materialnej, wystawy strojów, rzemiosła artystycznego oraz prezentacje obrzędów ludu bułgarskiego.

Około 500 metrów stąd znajduje się najpiękniejszy i najstarszy park w stolicy Bułgarii – Sofijski Ogród Miejski. Na końcu parku znajduje się studnia z wodą, którą bez obaw może pić każdy spragniony mieszkaniec miasta lub turysta. Teren parku zajmują też zabudowania Teatru Narodowego oraz muzeum czołowego pisarza bułgarskiego, Iwana Wazowa.

Stąd najlepiej udać się w stronę hotelu Sheraton Balkan, by zwiedzić rotundę św. Jerzego z IV w. n.e. – pierwszą świątynię chrześcijańską zbudowaną na tych terenach. Kolejną ciekawą budowlą jest Synagoga Sofijska, największa sefardyjska synagoga w Europie. Świątynia ma kształt czworokąta nakrytego kopułą, którego cztery rogi wieńczą malutkie, urocze kopułki. Ściany tej synagogi, mieszczącej kilka tysięcy osób, zdobią przepiękne malowidła.

Turyści chętnie udają się także na bulwar Witosza, najbardziej elegancką promenadę stolicy Bułgarii. Biegnie ona od katedry Swetej Nedeli w stronę olbrzymiego Narodowego Pałacu Kultury, wykorzystywanego obecnie jako centrum konferencyjne i koncertowe. Na placu przed pałacem wznosi się pomnik 1300 lat Bułgarii. Naprzeciwko placu zaś znajdują się warte odwiedzenia arkady z modnym pasażem handlowym. Stąd można także wjechać windą na dach i podziwiać zachwycającą panoramę miasta i jego okolic.

Sofia zaprasza turystów szczególnie latem. Dlaczego? W dzielnicy Dragalewci, oddalonej o około 10 km od ścisłego centrum Sofii, w każdy letni wieczór odbywają się występy folklorystyczne dla turystów. Od godziny 19:00 aż do rozpoczęcia występów artystycznych wszystkim serwuje się typowe tradycyjne potrawy bułgarskie oraz lokalne wino. Ten argument powinien być decydujący, jeśli ktoś choć przez chwilę wahał się czy warto odwiedzić odmienioną, nowoczesną stolicę Bułgarii.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!