Niebanalna Kopenhaga

Kopenhaga

Klimatyczny port, wielka aglomeracja, stolica kunsztu, romantyczny urok – te i wiele innych określeń na myśl przynoszą to piękne, europejskie miasto – Kopenhagę. Tu koncertu dowolnej muzyki można wysłuchać w parku, w kościele modlić się przy filiżance aromatycznej kawy, a sztukę podziwia się w niestandardowo zaaranżowanych muzeach.

[divider]

Kopenhaga to także miasto rowerów i spośród wielu dostępnych środków komunikacji, ten jeden będzie najszybszy, niezawodny, a zarazem pozwoli poczuć prawdziwą atmosferę stolicy Danii. Miasto to bowiem niedawno otrzymało zaszczytny tytuł „Rowerowego Miasta”. Nic w tym dziwnego, bowiem rowerów jest tutaj kilkadziesiąt razy więcej niż samochodów! Na amatorów dwóch kółek czekają tysiące rowerów w wypożyczalniach oraz ponad 300 km ścieżek rowerowych. Jedna z największych wypożyczalni mieści się na ulicy Bernstorffs – gdzie przy dworcu głównym, naprzeciwko ogrodów Tivoli skąd warto rozpocząć zwiedzanie. Ogrody Tivoli to niesamowity park rozrywki, który o każdej porze roku przyciąga rzesze turystów. Głównymi atrakcjami są kolejki, domy strachu oraz gigantyczny (jeden z największych w Europie) Rollercoaster. Po dużej dawce adrenaliny na początku drogi warto udać się w nieco spokojniejszy klimat, który zapewni nam stare miasto. Centralnym punktem zabytkowej części Kopenhagi jest Radhuspladsen z ponad 100-letnim ratuszem pełniącym funkcję wieży widokowej. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest szczyt budowli; wieńczy ją bowiem Zegar Świata Jensa Olsena, pokazujący kalendarz juliański i gregoriański, konstelacje gwiezdne oraz daty zaćmień Księżyca i Słońca.

W centrum warto odwiedzić dwa najsłynniejsze i najstarsze kopenhaskie kościoły: Helligandskirken i Skt. Nikolai. W ich bezpośrednim otoczeniu nie dziwi widok turystów i mieszkańców stolicy Danii popijających piwo, kawę lub jedzących lunch czy kolację.

Stąd blisko już do nietypowej, niezwykle malowniczej uliczki Skt. Pauls, charakteryzującej się stojącymi w szeregach żółtymi parterowymi domami. Są to jedne z najstarszych zabytków w Kopenhadze, datowane na XVI wiek. Inicjatorem ich budowy był król Christian IV, który chciał nimi zachęcić marynarzy do osiedlania się w stolicy Danii. Za panowania tego władcy powstał jeszcze jeden niezwykle ważny zabytek Kopenhagi – Rosenborg Slot. Jest to przepiękny, renesansowy kompleks pałacowy, który dziś jest siedzibą Muzeum Narodowego Danii. Ekspozycja związana jest głównie z panującymi kolejno władcami, a najciekawszą część muzeum stanowi podziemny skarbiec. Pałacowe ogrody łączą się bezpośrednio z najstarszym parkiem Kopenhagi – Kongens Have , który od lat jest głównym miejscem spotkań jej mieszkańców.

Stąd rowerem można dojechać do wielkiej atrakcji koneserów piwa – słynnego browaru Calsberg. Z myślą o turystach otworzono Centrum Wystawowe Carlsberga, gdzie podczas zwiedzania przewodnik opiekuje się nami, opowiada historie tego miejsca, zdradza sekrety warzenia piwa, na koniec pozostawia nas w obszernym barze serwującym najlepsze gatunki lokalnego trunku. Całość do złudzenia przypomina nasz rodzimy browar w Żywcu (a może to żywiecki przypomina ten kopenhaski…?).

Dla turystów spragnionych wrażeń estetycznych, punktem obowiązkowym na mapie stolicy Danii jest kompleks pałacowy Christiansborg. Ta przepiękna siedziba duńskiej monarchii spłonęła niemal doszczętnie pod koniec XVIII wieku. Obecne zabudowania pochodzą z pocz. XX w., większość z nich zajmują biura rządu i parlamentu. Dla potrzeb turystów udostępniono Muzeum Stajni Królewskich, Muzeum Teatralne i ukrytą w ogrodzie Bibliotekę Królewska z rękopisami największych twórców literatury.

Niezależnie od tego z którego punktu rozpoczynamy penetrację Kopenhagi, ostatecznie trzeba dotrzeć do Nyhavn, jednego z bardziej urokliwych miejsc tego miasta. Nazwa tej ulicy podzielonej wzdłuż kanałem oznacza Nowy Port. W niezliczonych, kolorowych kamienicach mieszczą się modne restauracje i kawiarnie, w których można smacznie i stosunkowo niedrogo zjeść. W jednym z domów pod numerem 67 mieszkał niegdyś znany w Europie bajkopisarz, Hans Christian Andersen. Z Nyhavn warto wybrać się na krótki rejs statkiem po porcie oraz pięknych kanałach Kopenhagi. Z tej perspektywy turyści najlepiej odkrywają prawdziwe piękno miasta, jego tajemniczość, urok i wszechobecną harmonię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here