Największy, najważniejszy, najbardziej królewski – Londyn

Londyn

Londyn to jedno z najnowocześniejszych i najpiękniejszych miast na świecie. Tutaj w Westminsterze znajduje się siedziba rządu, rezydencja królowej w pałacu Buckingham, pierwszorzędne narodowe galerie sztuki o ogromnej sławie, najlepsze muzea i teatry. Dzisiejszą pozycję zawdzięcza licznym, często burzliwym przemianom, bowiem od fortu rzymskiego, poprzez wielkie średniowieczne miasto przeszedł do gregoriańskiej elegancji i wiktoriańskiej potęgi.

[divider]

Stolica Wielkiej Brytanii ma wszystko – zabytki, sztukę, wydarzenia kulturalne i sportowe, centra rozrywki i biurowce, w których unosi się woń wzniosłych przedsięwzięć i inwestycji. Spacer po Londynie warto rozpocząć od City podążając od kolumny Monumentu do finansowego serca stolicy, gdzie znajduje się XVII- wieczny budynek Banku Anglii. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi piękny kościół St. Stephen Walbrook wyróżniający się doskonałymi proporcjami, zdobną kopułą i masywnym, rzeźbionym ołtarzem. Na szczególną uwagę w tej dzielnicy Londynu zasługuje również katedra św. Pawła. Wielki kościół projektu Ch. Wrena do dziś stanowi główny symbol ducha oporu stolicy Wielkiej Brytanii podczas nalotów w 1940 roku i wciąż dominuje nad otoczeniem masywną wspaniałością. Turyści mogą oglądać zarówno wnętrze katedry, jak i pokonując 560 stopni, udać się na górną galerię widokową, pokrytą malowidłami ściennymi. Stąd roztacza się dobry widok w głąb nawy głównej i właśnie z tego miejsca cały świat oglądał ceremonię zaślubin księcia Karola z Dianą Spencer.

Następnym obowiązkowym punkcie na mapie Londynu jest Westminster – centrum turystyczne miasta. Na tym obszarze znajdują się gmach Parlamentu, Big Ben oraz pałac Buckingham. Przed tym ostatnim już od rana gromadzą się tłumy, aby obserwować zmianę warty gwardii królewskiej na dziedzińcu. Po zwiedzaniu centrum warto udać się do British Museum, jednego z największych muzeów świata! Zbiory zostały rozmieszczone na trzech piętrach, więc niezbędne jest posiadanie planu całości, by wybrać najbardziej interesujące dzieła – zobaczenie całości w jeden dzień jest niemożliwością. Wśród głównych atrakcji muzeum znajdują się Marmury Elgina (fryz z Partenonu datowany na V w. p.n.e.) , Skarb z Sutton Hoo, Fryzy asyryjskie i Kamień z Rosetty.

Alternatywą British Museum dla turystów może być Natural History Museum, które nie jest już wyłącznie szeregiem szklanych witryn i gablot. Większa część muzeum jest zmodernizowana i przystosowana do grup zwiedzających. Największą popularnością cieszą się tu rekonstrukcje dawnych stworów, m.in. dinozaurów, które swoją okazałością robią ogromne wrażenie.

Będąc w Londynie nie wolno również zapomnieć o historycznym więzieniu – Tower of London. Główną atrakcją są tu cztery wysokie wieżyczki centralnej White Tower, otaczające złowieszcze wejście do Bramy Zdrajców.

Po intensywnym zwiedzaniu Londyn oferuje wypoczynek w jednym z uroczych parków – Hyde Park lub Kensington Park albo dalszy ciąg aktywności w słynnym domu towarowym Harrods, przy którym bledną wszystkie inne centra handlowe.

W tym fascynującym mieście warto zwrócić uwagę na perełki, które często pomijane są w przewodnikach po stolicy królewskiej. Ciekawym dodatkiem do słynnych punktów, którymi niewątpliwie są Big Ben, Tower of London i pałac Buckingham, z pewnością będą National Portrait Gallery, Bloomsbury, Green Park oraz londyńskie ZOO. Miasto zaprasza o każdej porze roku, a turyści mogą być pewni, że atrakcji nie zabraknie.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!