Moskwa – największe miasto Rosji, największe miasto Europy, naj…

Moskwa

Stolica Rosji, Moskwa, to nie tylko największe miasto tej europejsko – azjatyckiej potęgi, ale również, a może przede wszystkim jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych i wreszcie turystycznych na świecie. Większość odwiedzających Rosję poznaje ją tylko w Moskwie, gdzie jednak bez problemu można znaleźć kwintesencję rosyjskości, jej charakter i obyczaje.

[divider]

Zwiedzanie Moskwy najlepiej jest zacząć od Kremla. To nie tylko najbardziej centralna część stolicy, ale też jej najstarszy teren – serce Moskwy i serce Rosji. Kreml – potężny, majestatyczny zamek położony na Wzgórzu Borowickim, bezsprzecznie jest jednym z najpiękniejszych architektonicznych zespołów świata. To tu mieszkali książęta moskiewscy, stąd rządzili carowie rosyjscy, tu odbywały się koronacje władców i to właśnie Kreml jest po dziś dzień siedzibą prezydentów Federacji Rosyjskiej. W każdą sobotę w południe odbywa się tutaj uroczysta parada pułku gwardii prezydenckiej, która przyciąga zarówno turystów, jak i samych mieszkańców Moskwy.

Do wnętrza zamku wchodzi się przez dwie baszty: Troicką i Borowicką, jednak najstarszą basztą w systemie murów jest Tajnicka. W środku nie wolno pominąć gmachu Arsenału, budynku Senatu oraz placu Katedralnego. Warto zwiedzić sobór Zwiastowania (prywatna świątynia domu panującego) oraz sobór Archangielski (miejsce spoczynku największych książąt i carów rosyjskich). Unikalną atrakcją podczas zwiedzania Kremla jest wysłuchanie hymnu Rosji, wydzwanianego przez kremlowskie kuranty od 1996 roku.

Właściwym centrum Moskwy jest Plac Czerwony i to właśnie on powinien być drugim punktem na mapie zwiedzania stolicy Rosji. Ta rozległa płaszczyzna urzeka czerwonymi murami kremlowskimi i bajkową bryłą soboru Wasyla Błogosławionego. Świątynia Opieki Matki Bożej na fosie (sobór Wasyla Błogosławionego), razem z placem stanowią najbardziej rozpoznawalną wizytówkę Moskwy i Rosji w świecie. Wnętrze kościoła z ołtarzem głównym jest poświęcone Opiece Matki Boskiej, którą symbolizuje chusta Maryi otaczająca wiernych. Mówi się, że architektoniczny projekt świątyni miał być odbiciem Nowej Jerozolimy.

Kolejną godną polecenia atrakcją w Moskwie jest Państwowe Muzeum Historyczne znajdujące się również przy Placu Czerwonym. Jego zbiory robią ogromne wrażenie na odwiedzających, jednak żeby je dobrze poznać, trzeba poświęcić 3-4 godziny. Przed gmachem muzeum stoi konny pomnik marszałka Żukowa – bohatera ZSRR, niezastąpionego dowódcy frontów z czasów II wojny światowej.

Kilkadziesiąt metrów stąd znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie płonie wieczny ogień i pełniona jest całodobowa warta honorowa. Turyści chętnie zatrzymują się w tym miejscu oddając hołd wydarzeniom i bohaterom historii. Aby jednak poczuć w pełni rosyjski klimat należy udać się do cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Putinkach na placu Puszkina. Podobny charakter oddają cerkwie Wszystkich Świętych oraz św. Jerzego.

Prawdziwą moskiewską perełką jest Klasztor Nowodziewiczy, jeden z najpiękniejszych rosyjskich monasterów. Klasztor znajduje się w zakolu rzeki Moskwy, nieopodal stadionu Łużniki i został wzniesiony na wzór Kremla. Wejście do kompleksu wiedzie od strony północnej przez charakterystyczną cerkiew Przemienienia Pańskiego. We wnętrzu warto zobaczyć XVI – wieczne freski, dzwonnicę z 1690 roku oraz wielki ikonostas.

Ostatnio dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Moskwę cieszy się Kołomiestoje – stara wiejska rezydencja monarsza, która wraz z rozległymi terenami zielonymi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Moskwa jednak to nie tylko zabytki, skanseny i nowoczesne kompleksy. Będąc w stolicy Rosji koniecznie trzeba zapoznać się z jej ofertą rozrywkową. Miasto szczyci się najlepszymi teatrami, operami i baletami, ale również organizuje dużo koncertów muzyki młodzieżowej. Od nastolatków, do osób w starszym wieku – Moskwa jest atrakcyjna dla każdego turysty.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!