Mały? Nudny? Niebezpieczny? Jaki jest Luksemburg?

Luksemburg

Mówi się, że Luksemburg jest najnudniejszym miastem Europy. Banki, ulice, bogacze, limuzyny. Luksemburg jednak jest jednym z najładniejszych, najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych państw na całym świecie, a charakter jego stolicy jest swoistą kropką nad i – w końcu nawet nazwy kraju i stolicy się zgadzają.

Luksemburg jest najmniejszym państwem Unii Europejskiej i właściwie jego stolica gromadzi piękno, luksus i wszystkie walory turystyczne całego kraju.

Wąskie  uliczki, słodkie kamienice i eleganckie skwery – tak wygląda centrum Luksemburga i jednocześnie droga wiodąca turystów na starówkę. Tu ogromne wrażenie robi budynek będący połączeniem zabytkowych murów z nowoczesnym szkłem i metalem. To Miejskie Muzeum Historii. Warto je zwiedzić warto, ponieważ ta interaktywna placówka to muzealnicze dzieło sztuki. Szczególnie wciągająca jest wystawa o miejskiej kanalizacji – można nawet zanurzyć nogi w e-rzece! Z najwyższego piętra rozciąga się rewelacyjny widok na malowniczą okolicę.

Ciekawą atrakcją jest też Pałac Wielkich Książąt, w którym mieszczą się liczne biura oraz gdzie rezyduje luksemburski parlament. Latem pałac można zwiedzać, wiosną i zimą pozostaje podziwianie go z zewnątrz. Warto wybrać się tu wieczorem, gdy budynek jest naprawdę efektownie podświetlony.

Dalej warto udać się również do Narodowego Muzeum Historii i Sztuki. Tu tradycyjne zwiedzanie łączy się z interaktywnym poznawaniem ekspozycji, która obejmuje kolekcje od prehistorii do dzieł współczesnych. Stąd niedaleko do robotniczego osiedla Grund o charakterystycznej, zabytkowej zabudowie. Tu zobaczyć można przepiękne kamieniczki (większość jest zagospodarowana na kawiarnie lub puby), a także centrum kulturalne urządzone w starym opactwie  Neumünster.

W mieście mają także siedzibę Europejski Trybunał Sprawiedliwości, sekretariat Parlamentu Europejskiego, Europejski Bank Inwestycyjny i wiele innych ważnych dla wspólnoty europejskiej instytucji. Turyści chętnie zwiedzają nowoczesne zabudowania i biorą udział w tzw. „Dniach Otwartych Drzwi”. Większość budynków instytucji europejskich zlokalizowana jest w dzielnicy Kirchberg.

Najważniejszym obiektem sakralnym w Luksemburgu jest z pewnością ichniejsza Katedra Notre Dame z początków XVII wieku. Kościół jest wspaniałym przykładem architektury późnogotyckiej, ale posiada również renesansowe elementy i ozdoby. W końcu XVIII wieku kościół otrzymał cudowny obraz Maria Consolatrix Afflictorum, świętego patrona zarówno miasta oraz narodu. To w tym kościele odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości religijne i państwowe.

Wśród innych atrakcji miasta znajdują się także pozostałości Twierdzy Luksemburg. W ostatnich latach zrekonstruowany został Fort Thungen, w którym mieści się obecnie muzeum twierdzy.

W głównej partii fortyfikacji zachował się także Fort Ober – Grunewald, Wieża Malakoff oraz Brama Eicher. Całość jest dostępna dla turystów o każdej porze roku.

Będąc w Luksemburgu warto również zwiedzić Klasztor i Teatr Kapucynów, Dzielnicę Sądową oraz kościół św. Michała (z X wieku). Miasto to nigdy nie będzie podobne do innych europejskich stolic, jednak czy to nie właśnie jego wyjątkowość powinna przyciągać znużonych przeciętnością turystów?

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!