Małe Vaduz w małym Liechtenstein

Vaduz

Mimo statusu miasta stołecznego, Vaduz przypomina raczej małe, skromne miasteczko aniżeli wielką, tętniącą życiem metropolię. Spacer z jednego końca miejscowości na drugi zajmuje niewiele czasu, chyba, że chce się zatrzymać w miejscach wartych odwiedzin. Vaduz stanowi centrum kraju zarówno w sensie geograficznym, jak i politycznym, zatem bez względu na cel i długość odwiedzin w księstwie Lichtenstein i tak w końcu trzeba będzie znaleźć się w jego części centralnej.

Co zasługuje na szczególną uwagę w stolicy tego państwa? Z pewnością na pierwszym miejscu jest Schloss Vaduz, czyli zamek miejski. Nie jest on co prawda otwarty dla turystów, ale warto jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się tej imponującej twierdzy z bliska. Zamek został zbudowany w XVI wieku i do dziś jest siedzibą rodziny książęcej Liechtensteinów. Stanowi historyczne centrum kraju. Największa część zamku pochodzi z XVI wieku, natomiast najstarsze bramy i baszty z XII wieku. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na całe miasto oraz pobliskie góry. Stąd biegnie też wiele szlaków pieszych i rowerowych dla amatorów aktywnego spędzania czasu.

Drugim unikatowym obiektem w Vaduz jest Muzeum Filatelistyczne, znajdujące się w centrum miasta tuż obok informacji turystycznej. Samo muzeum jest niewielkie, ale posiada piękną kolekcję znaczków, zbieraną od ponad 100 lat.

Całkiem niedaleko znajduje się również Muzeum Sztuki, którego ekspozycja prezentuje zarówno historyczne działa, jak i te bardziej współczesne. Stąd udać się można także do Narodowego Muzeum księstwa Lichtenstein, które zaprasza do obejrzenia wystaw poświęconych historii i kulturze ludowej państwa.

W centrum warto odwiedzić także neogotycką katedrę św. Floriana. W świątyni na szczególną uwagę zasługuje arcyksiążęca krypta grobowa. Niedaleko stąd, szczególnie w okresie letnim warto wejść do parku miejskiego oraz przysiąść w jednej z uroczych, kameralnych kawiarenek, które przyciągają aromatem świeżo parzonej kawy oraz zapachem ciasta. W takim miejscu najpełniej poczuć można klimat malutkiego – wielkiego Vaduz.

Na największą ilość atrakcji mogą liczyć turyści, którzy odwiedzą Vaduz 15 sierpnia. Wtedy odbywa się tu wielkie święto narodowe Lichtensteinu. Co roku organizuje się parady oraz pokazy sztucznych ogni. Turyści mogą także degustować wina, pochodzące z książęcych winnic, ale odbywa się to jedynie w ramach grup zorganizowanych. Święto narodowe łączy się z licznymi spektaklami teatrów ulicznych oraz koncertami muzyki klasycznej oraz jazzowej. Atmosfera święta panuje tu właściwie przez cały sierpień, dlatego turyści najchętniej odwiedzają Vaduz właśnie w drugim miesiącu wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here