Hiszpania – śladami Gaudiego

Hiszpania-Barcelona

Hiszpania reklamowana jest głównie jako kraina wiecznego słońca. Jednocześnie jest to jeden z bardziej zróżnicowanych krajobrazowo krain geograficznych. Niekwestionowaną jej wizytówką jest strojny i dumny Madryt – stolica Hiszpanii ale i mody światowej. Jednakże tym, którzy chcą przekonać się o tym, jak atrakcyjna potrafi i może być Hiszpania, polecamy odwiedzenie, niemniej popularnej Barcelony. To miasto, w którym urodził się, tworzył i zmarł, jeden z wybitniejszych architektów tamtejszych czasów – Antonio Gaudi.

[divider]

Planując wczasy w Hiszpanii, z pewnością nie raz usłyszymy, że najlepszym obszarem do wypoczynku są tu słynne Wyspy Kanaryjskie (popularnie określane jako „Kanary”) bądź też Wyspy Balearskie (często mówi się o nich „Baleary”). Jest to oczywiście niekwestionowana wskazówka. Obszary te obfitują bowiem, w liczne atrakcje turystyczne i zachwycają swoją malowniczością. Wyspy Kanaryjskie odwiedzane są głównie dla swoich malowniczych plaż i cudnej słonecznej pogody. Poza tym w ich pejzaż, wkomponowują się również liczne aktywne (i nie tylko) wulkany. Rok rocznie przybywa tu blisko 8 mln turystów. To imponujący wynik. Najbardziej oblegane z Wysp Kanaryjskich są: Fuerteventura – druga co do wielkości wyspa archipelgu; Lanzarote – wyspa wulkaniczna najeżona pięknymi kolczastymi opuncjami; Teneryfa, La Palma, La Gomera oraz El Hierro – wszystkie one charakteryzuje wyjątkowa malowniczość oraz piękne piaszczyste plaże. Z kolei Baleary przyciągają licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, słonecznymi plażami oraz malowniczymi zakątkami i zabytkowymi miastami. Należą do nich: Majorka – wspaniałe krajobrazy i ogromna liczba różnego rodzaju obiektów zabytkowych; Minorka – z przepięknymi i dość dobrze zachowanymi budowlami prehistorycznymi; Ibiza – kusząca licznymi barami i dyskotekami czynnymi niekiedy przez całą dobę; Formentera – cisza, spokój i długie plaże to główne atuty tej części Balearów. Jednakże, nie tylko te hiszpańskie wyspy, warto odwiedzić w czasie pobytu w Hiszpanii. Wiele emocji dostarczy nam bowiem również pobyt w Barcelonie. To właśnie tu, tworzył jeden ze słynniejszych architektów na świecie Antonio Gaudi. To co zasługuje na uwagę, odnośnie samej jego osoby, to fakt, iż potrafił on wynajdywać najbardziej skuteczne rozwiązania i dokonywać bardzo precyzyjnych wyliczeń oraz pomiarów bez użycia komputerów (!). We współczesnym świecie – naszpikowanym tego typu technologiami – nie byłoby nawet o tym mowy.

Będąc w Barcelonie, warto obejrzeć – znajdujący się w centrum miasta – niesamowity dowód kunsztu architektonicznego tego mistrza. Jest to jego dom mieszkalny architekta. Ściana frontowa przypomina kształtem fale morskie, zaś z balkonów zwisają wodorosty. Nasz pobyt w Barcelonie, może też uświetnić wizyta w Kościele Świętej Rodziny. Jest to kolejny przykład nieograniczonej wyobraźni przestrzennej i estetycznej Gaudiego. Projekt zajął mu 40 lat i jak dotąd uznawany jest za dzieło jego życia. Jego budowę rozpoczęto 120 lat temu i nadal nie została ona ukończona. Przebywając swoją podróż śladami Mistrza Gaudiego, warto też odwiedzić takie budowle jak: pałac księcia Güell, piękny park księcia Güell oraz dom La Pedrera. Wszystkie te obiekty, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak zatem widać, Hiszpania to coś o wiele więcej niż tylko słoneczne plaże. Nasze wczasy w Hiszpanii, mogą okazać się świetną okazją do spędzenia czasu wolnego w bardzo różny sposób. Tym samym, zyskujemy okazję do poznania tego kraju z innej – nieco mniej znanej – perspektywy.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!