piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Finlandia: tajemnica tysiąca jezior
Finlandia

Finlandia: tajemnica tysiąca jezior

Finlandia w pigułce

Oficjalna nazwa tego kraju brzmi Republika Finlandii. Obowiązujący na jego obszarze język to: fiński oraz szwedzki. Polski turysta może tam wjechać bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy nam ważny dowód osobisty lub paszport. W trakcie naszej podróży, może nam towarzyszyć także nasz ukochany pupil. Musimy jednak posiadać dla niego specjalny europejski paszport. Bezpośrednio z Polski do Finlandii najlepiej dostać się samolotem. Do naszej dyspozycji są między innymi PLL LOT, Finnair oraz Blue1. Możemy tam też wybrać się autokarem – Warszawy do Tallina a stamtąd promem do Finlandii. A czy wiesz, dlaczego warto jechać do Finlandii?

Tysiąc jezior i nie tylko

Finlandia to wyjątkowo malownicza i dość specyficzna kraina. Jest to główny powód, dla którego warto się tam wybrać. Jej obszar w 1/3 pokrywają jeziora i to właśnie one, składają się na niepowtarzalny krajobraz Finlandii. Najlepszą ilustracją tego, jest Pojezierze Fińskie. Jego obszar wypełniają: jeziora, kanały, kaskady, katarakty oraz wodospady, zatoczki. Poprzecinane lasami, nadają niesamowity wygląd temu obszarowi. Jak podają niektóre źródła, na obszarze Finlandii znajduje się łącznie blisko 180 000 – różnej wielkości – jezior. Z tego też względu, Finlandia bardzo często bywa określana jako „Kraina Tysiąca Jezior”. To także na obszarze Finlandii, znajduje się jedna z najgęściej zaludnionych metropolii, jaką są Helsinki, będące jednocześnie stolicą tego kraju. Symbolem miasta, stała się jedna z piękniejszych sakralnych budowli na świecie. Jest nią katedra Uspienska z 13 strzelistymi, pozłacanymi wieżami zakończonymi okrągłymi kopułami.

Pobyt w Finlandii to również tak zwane „białe noce”. Zjawisko to ma związek z aktywnością magnetyczną słońca. Obszarem, gdzie zjawisko to występuje przez całą zimę, jest rozległa i ustronna Laponia.

Ciekawostki o Finlandii

Czy wiesz, że:

W Finlandii najbardziej rozpowszechnioną formą spędzania czasu wolnego jest kąpiel w saunie? W ten sposób relaksują się zarówno całe rodziny, jak i grupy przyjaciół. Co ciekawsze, wiele spotkań biznesowych także odbywa się w saunie. Na obszarze kraju znajduje się blisko 2mln. tego typu obiektów.

W Finlandii mówienie sobie po imieniu, to dowód ogromnej zażyłości z drugą osobą? Finowie przywiązują bowiem o wiele większą wagę do zdobytych tytułów zawodowych i naukowych. Taki sposób zwracania się do siebie, traktują jako wyraz szacunku do drugiej osoby.

Na obszarze Finlandii, znajduje się główna siedziba firmy Nokia? Budynek zolaklizowany jest w mieście Tampere.

Review Overview

User Rating: Be the first one !

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

One comment

  1. W Finlandii byliśmy samochodem. Zaskoczyło nas to, że kierowcy jeżdżą tam bardzo poprawnie. Kraj wart zwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *