Finlandia: tajemnica tysiąca jezior

Finlandia

Finlandia w pigułce

Oficjalna nazwa tego kraju brzmi Republika Finlandii. Obowiązujący na jego obszarze język to: fiński oraz szwedzki. Polski turysta może tam wjechać bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy nam ważny dowód osobisty lub paszport. W trakcie naszej podróży, może nam towarzyszyć także nasz ukochany pupil. Musimy jednak posiadać dla niego specjalny europejski paszport. Bezpośrednio z Polski do Finlandii najlepiej dostać się samolotem. Do naszej dyspozycji są między innymi PLL LOT, Finnair oraz Blue1. Możemy tam też wybrać się autokarem – Warszawy do Tallina a stamtąd promem do Finlandii. A czy wiesz, dlaczego warto jechać do Finlandii?

Tysiąc jezior i nie tylko

Finlandia to wyjątkowo malownicza i dość specyficzna kraina. Jest to główny powód, dla którego warto się tam wybrać. Jej obszar w 1/3 pokrywają jeziora i to właśnie one, składają się na niepowtarzalny krajobraz Finlandii. Najlepszą ilustracją tego, jest Pojezierze Fińskie. Jego obszar wypełniają: jeziora, kanały, kaskady, katarakty oraz wodospady, zatoczki. Poprzecinane lasami, nadają niesamowity wygląd temu obszarowi. Jak podają niektóre źródła, na obszarze Finlandii znajduje się łącznie blisko 180 000 – różnej wielkości – jezior. Z tego też względu, Finlandia bardzo często bywa określana jako „Kraina Tysiąca Jezior”. To także na obszarze Finlandii, znajduje się jedna z najgęściej zaludnionych metropolii, jaką są Helsinki, będące jednocześnie stolicą tego kraju. Symbolem miasta, stała się jedna z piękniejszych sakralnych budowli na świecie. Jest nią katedra Uspienska z 13 strzelistymi, pozłacanymi wieżami zakończonymi okrągłymi kopułami.

Pobyt w Finlandii to również tak zwane „białe noce”. Zjawisko to ma związek z aktywnością magnetyczną słońca. Obszarem, gdzie zjawisko to występuje przez całą zimę, jest rozległa i ustronna Laponia.

Ciekawostki o Finlandii

Czy wiesz, że:

W Finlandii najbardziej rozpowszechnioną formą spędzania czasu wolnego jest kąpiel w saunie? W ten sposób relaksują się zarówno całe rodziny, jak i grupy przyjaciół. Co ciekawsze, wiele spotkań biznesowych także odbywa się w saunie. Na obszarze kraju znajduje się blisko 2mln. tego typu obiektów.

W Finlandii mówienie sobie po imieniu, to dowód ogromnej zażyłości z drugą osobą? Finowie przywiązują bowiem o wiele większą wagę do zdobytych tytułów zawodowych i naukowych. Taki sposób zwracania się do siebie, traktują jako wyraz szacunku do drugiej osoby.

Na obszarze Finlandii, znajduje się główna siedziba firmy Nokia? Budynek zolaklizowany jest w mieście Tampere.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here