Dumny Berlin w dumnych Niemczech

Berlin

Zabytkowy i nowoczesny. Subtelny i majestatyczny. Taki właśnie jest dzisiejszy Berlin – to ostoja kultury, przedsiębiorczości i nowoczesnej myśli technicznej. Każdy turysta poczuje się tu jak w raju. Co przyciąga odwiedzających do stolicy Niemiec? Brama Brandenburska, Muzeum Pergamońskie, Reichstag, a może odbywające się co roku Międzynarodowe Targi Turystyki ITB?

[divider]

Poznawanie Berlina najlepiej rozpocząć od jego centrum. Główny trakt, aleja Unter den Linden, to z pewnością jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w tym ogromnym mieście. Zachowały się tu wspaniałe barokowe i klasycystyczne budowle, dzieła najwybitniejszych europejskich architektów. Pałace, będące niegdyś rezydencjami rodziny królewskiej, dziś stanowią obiekty użyteczności publicznej. W przepięknym barokowym gmachu dawnej Zbrojowni warto zwiedzić Niemieckie Muzeum Historyczne. Następnie można wejść do neogotyckiego kościoła projektu Karla Friedricha Schinkla, w którym dziś znajduje się kolejne interesujące muzeum.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się sławna Brama Brandenburska – prawdziwy symbol Berlina. Ta wspaniała klasycystyczna konstrukcja była świadkiem niemal wszystkich wielkich wydarzeń w mieście. Tutaj odbywały się parady wojskowe i demonstracje robotnicze. Tu również świętowano powstanie cesarstwa niemieckiego i dojście Hitlera do władzy. I właśnie tutaj 9 listopada 1989 roku upadły pierwsze części muru dzielącego miasto.

Całkiem niedaleko zwiedzić można też znane na całym świecie Muzeum Pergamońskie, które słynie ze zrekonstruowanych fragmentów zabudowy starożytnych miast, m.in. Ołtarza Zeusa i Bramy Isztar z Babilonu. Muzeum to jest jednak jedynie niewielką częścią całej Wyspy Muzeów z kompleksem obiektów gromadzących różnotematyczne ekspozycje. Ciekawym punktem stolicy Niemiec jest też wysoka na ponad 350 metrów wieża telewizyjna. Nazywana przez berlińczyków „wykałaczką”, od 50 lat jest najwyższą budowlą w promieniu 50 km.

Prawdziwą perełką na mapie Berlina jest gmach Reichstagu, który tak samo, jak Brama Brandenburska stanowi niezaprzeczalny symbol miasta i całego kraju. To stąd w 1918 roku Philipp Scheidemann proklamował powstanie Republiki Weimarskiej. Tutaj także odbywały się regularne posiedzenia Bundestagu. Ostatnia przebudowa Reichstagu przeprowadzona w latach 90’ XX wieku przeistoczyła go w nowoczesną salę posiedzeń zwieńczoną piękną kopułą z tarasem widokowym.

Godnymi polecenia obiektami w Berlinie są też Pałac Tegel (należący do najciekawszych założeń pałacowo – parkowych miasta), Nowa Synagoga (dawna główna synagoga w Berlinie), Pałac w Charlottenburgu, Kolumna Zwycięstwa oraz Ku’damm – niewątpliwie najelegantsza ulica Berlina wypełniona eleganckimi sklepami i modnymi kawiarniami.

Po wyczerpującym zwiedzaniu warto odpocząć w największym berlińskim parku – Tiergarden. Jest to niezwykle urokliwe, malownicze miejsce, które stanowi niezmiennie od lat ulubiony punkt spotkań mieszkańców miasta . Częścią parku jest olbrzymi ogród zoologiczny. Rozplanowany z rozmachem teren oferuje odwiedzającym mnóstwo atrakcji – od małpiarni, gdzie uwagę przyciągają rodziny goryli, do basenu leniwych hipopotamów.

Berlin to bogate miasto, zamieszkane przez dumnych ludzi. Czuć tu potęgę przemysłu i sprawność niemieckiej gospodarki. Nie przesłania to jednak wspaniałej kultury, sztuki, pięknej przyrody i doskonałych warunków do wypoczynku, a te argumenty z pewnością przekonają turystów do odwiedzenia tej europejskiej, cudownej stolicy.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!