Ceny w Grecji – ile pieniędzy zabrać do Grecji w 2019 roku?

Grecja Ceny 2019
Grecja Ceny 2019

Kryzys gospodarczy w Grecji to złożone zjawisko społeczno-ekonomiczne, które korzeniami sięga lat 70-80. Jego szczyt przypadł na lata 2010-2012, kiedy to dochodziło do gwałtownych protestów i zamieszek obywateli i pracowników sektora publicznego. Wówczas też rząd podjął działania naprawcze, a Unia Europejska zatwierdziła program pożyczek dla Grecji, które miały pomóc jej wyjść z patowej sytuacji. Jaka jest sytuacja Grecji po 9 latach od apogeum kryzysu i jaki jest wpływ tych wydarzeń na ceny w Grecji w 2019 roku?

Wpływ kryzysu na ceny

Mówiąc o wpływie kryzysu na ceny w Grecji, warto podkreślić, że był on najbardziej odczuwalny dla samych mieszkańców, w szczególności tych bezrobotnych. Wysokie podatki i duży poziom bezrobocia przyczyniały się do spadku możliwości finansowych mieszkańców. Ceny na produkty codziennego użytku i produkty spożywcze poszły nieco w górę, ale warto zaznaczyć, że ich poziom różnił się w zależności od lokalizacji – ceny na wyspach zwyczajowo są nieco wyższe od cen w Grecji kontynentalnej. Symbolem zażegnania największego kryzysu było pojawienie się prezydenta Ciprasa w krawacie w 2015 roku, co obiecał, kiedy Grecja wyjdzie z najcięższej sytuacji finansowej. U progu 2019 roku przewiduje się nieznaczne ożywienie gospodarcze w Grecji, mimo zakończenia programów pomocowych.

Ceny w Grecji dla turystów

Paradoksalnie, z punktu widzenia turystyki, powyżej opisana sytuacja, nawet w najcięższych latach kryzysu nie miała większego wpływu na sytuację w sektorze. Według danych ELSTATu (greckiego urzędu statystycznego) w 2014 roku padła rekordowa liczba turystów odwiedzających kraj (22 miliony), a w latach kolejnych rekord ten był pobijany. W 2018 roku Grecja była najczęściej wybieranym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, a najbardziej popularnymi miejscami docelowymi były wyspy: Kreta, Kos,Korfu, Zakynthos czy Rodos. Wybierając się do Grecji warto przemyśleć, czy podróżować z biurem podróży, czy na własną rękę. Ceny tak organizowanych wyjazdów różnią się, z korzyścią dla tych pierwszych.

Ceny wyjazdu z biurem podróży

Ceny wyjazdu do Grecji z biurem podróży zaczynają się już od 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że na końcową cenę takiego wyjazdu wpływa wybór udogodnień. W niektórych hotelach czy na plażach dodatkowo płatne są leżaki i ręczniki. Dodatkowe wycieczki fakultatywne nie są również wliczane w główną cenę wyjazdu i ich koszt oscyluje w granicach 30-50 EUR.

Ceny wyjazdu na własną rękę

Wyjazd do Grecji na własną rękę może wiązać się z wyższymi kosztami ale i z większą swobodą podróżowania i wyboru. Dlatego co raz więcej osób, wykorzystując popularne portale rezerwacyjne i wiadomości znalezione w Internecie, organizuje wakacje samodzielnie. Co należy uwzględnić podczas planowania takiej wyprawy?

Ceny lotów

Wybierając się do Grecji bez biura podróży najpierw warto rozeznać się w cenach lotów. Cena biletu w obie strony może się wahać od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych w zależności od wybranego miejsca docelowego, przewoźnika i terminu. Przykładowo lot z bagażem poza sezonem z budżetowymi liniami lotniczymi to łączny koszt w wysokości ok 700 zł, natomiast w wysokim sezonie ceny sięgają ok 1100 zł.

Ceny zakwaterowania

Ceny zakwaterowania w Grecji utrzymują się na względnie równym poziomie względem innych państw basenu Morza Śródziemnego. Za nocleg za osobę w apartamencie typu studio, w Grecji kontynentalnej poza sezonem zapłacić można już ok 150 zł. Warto podkreślić, że cena zależy od standardu i lokalizacji obiektu noclegowego, dlatego można znaleźć tańsze i droższe opcje. Warto podkreślić, że Grecy bardzo dbają o turystów, więc można liczyć na uprzejmość i chęć pomocy z ich strony. Wiele osób, utrzymujących się z turystyki dobrze zna język angielski, więc zapytanie o radę gospodarza, czy dogadanie się nawet w małym sklepiku, nie jest problemem na wyspach.

Ceny atrakcji turystycznych

Grecja Ceny 2019
Grecja Ceny 2019

Według porównań cen biletów wstępu do atrakcji turystycznych w Grecji ich koszt w wyniku kryzysu wzrósł, a odczuć to można najbardziej w sezonie turystycznym. Zdarza się, że poza sezonem cena atrakcji spada nawet o połowę. Przykładowo, pełna cena wstępu na Akropol to 30 EUR – obejmuje wizytę we wszystkich obiektach archeologicznych. Poza sezonem natomiast za ten sam wstęp zapłacimy już tylko 15 EUR, co stanowi znaczącą różnicę. Dla uzmysłowienia skali skoku cen na niektóre atrakcje warto podkreślić, że w kwietniu 2015 turyści mogli zwiedzać Akropol, płacąc 12 EUR.

 • Pałac Knossos – 16 EUR
 • Stanowisko archeologiczne w Delfach – 12 EUR
 • Saloniki – bilet łączony – 12 EUR
 • Teatr w Epidauros – 12 EUR

Codzienne wydatki

Podczas samodzielnego wyjazdu do Grecji, istotne będą też ceny na wypożyczenie samochodu, paliwo, czy ceny w restauracjach. Ponownie warto podkreślić, że wybór lokalizacji restauracji (centrum czy dalsza okolica) ma duży wpływ na cenę dania. Za 1-daniowy obiad, bez napoju należy liczyć ok 8-25 EUR, a za napój od 3 – 5 EUR. Dla niezmotoryzowanych alternatywą będzie podróż autobusem czy pociągiem.

 • Wypożyczenie samochodu – 30-50 EUR/dzień
 • Litr benzyny – 1,52 EUR
 • Litr oleju napędowego – 1,58 EUR
 • Autobus Ateny-Delfy – 17 EUR
 • Autobus Saloniki Meteory – 32 EUR (w dwie strony)
 • Musaka – 7 EUR
 • Salatka grecka – 6 EUR
 • Souvlaki – 10 EUR
 • Spaghetti z krewetkami – 14 EUR

Ceny jedzenia

Grecja Ceny 2019
Grecja Ceny 2019

Na końcową cenę wyjazdu wpływ mają też ceny produktów spożywczych. Jeśli podczas wyjazdu zamierzamy samodzielnie robić śniadania, czy obiady lub po prostu kupić przekąski, warto się rozeznać, jaki koszt wygenerują.

 • Chleb zwykły – ok 1 EUR
 • Kostka masła – ok 2 EUR
 • Jajka 10 sztuk – ok 3 EUR
 • Mleko – ok 1 EUR
 • Herbata 25 torebek – ok 1,5 EUR
 • Ser feta – ok 2 EUR
 • Makaron 400 g – ok 0,5 EUR
 • Pomidory kg – ok 1,2 EUR
 • Marchew kg – ok. 0.70 EUR
 • Papryka kg – ok 4 EUR

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!