Ceny w Bułgarii 2021 – ile pieniędzy zabrać na wakacje w Bułgarii?

Bułgaria - ceny w Bułgarii
Bułgaria - ceny w Bułgarii

Bułgaria od wczesnych lat 80. jest ulubionym kierunkiem letniego wypoczynku milionów naszych rodaków. Za czasów PRL-u Polacy masowo jeździli do tego pięknego kraju Bloku Wschodniego. Na przestrzeni ostatnich 30 – 40 lat niewiele się zmieniło – dalej jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Na szczęście pod kątem infrastruktury bułgarski Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski nie odbiegają od standardów Zachodniej Europy.

Bułgaria, to nie tylko dwa słynne kurorty Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, jednak to one odpowiadają za przeszło 80% ruchu turystycznego. Te przyjemne i dobrze kojarzące się nazwy dokładnie oddające charakter tych miejsc. Długie piaszczyste plaże, słoneczne dni przez całe lato – praktycznie do końca września działają jak magnes. W 2018 roku z uroków Bułgarii skorzystało 7,5 mln Polaków. W tym roku, według najnowszych szacunków liczba ta może przekroczyć 9 mln osób.

Dzięki dużej koncentracji hoteli, pensjonatów i apartamentów nad brzegami morza czarnego ceny w Bułgarii są bardzo przystępne dla większości Polaków, zaczynają się one od 40-70 zł za dobę za pokój w kwaterze prywatnej,  przez 150 zł za hotele 3-gwiazdkowe po 350-500 zł za hotele 5-gwiazdkowe i apartamenty. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozbudowana, a przy tym nie odbiega od standardów typowo europejskich – w przeciwieństwie do reszty Bułgarii, która raczej jest krajem biednym ze słabo rozwiniętą gospodarką. Kontrast jest widoczny, gdy wybierzemy w głąb kraju. Kilkanaście kilometrów od kurortów czarnomorskich krajobrazy wyglądają jakby czas zatrzymał się w miejscu minimum 50 lat temu. To wpływa również na koszty życia, ceny w Bułgarii podstawowych produktów kształtują się na poziomie niższym niż w Polsce.

Większość ofert pobytu w Bułgarii to oferty typu All Inclusive, czyli takie w których mamy zapewnioną pełną ofertę żywieniową. Takie wczasy są obecnie jednymi z tańszych ofert większości biur podróży spośród wszystkich kierunków wakacyjnych. Ceny kształtują się mniej więcej w przedziale 2000 – 3000 zł za tydzień za osobę. Od czasu do czasu można znaleźć również prawdziwe perełki czyli oferty z pełnym wyżywieniem za niecałe 1300 zł.

Nessebar - Bułgaria
Nessebar – Bułgaria

Wśród Polaków powoli kształtuje się moda na wycieczki na własną rękę, w której to lecimy do kraju tanimi liniami lotniczymi – bilety z odpowiednim wyprzedzeniem do Burgas możemy zamówić za niecałe 150 zł (Ryanair, Wizzair), śpimy w kwaterach prywatnych – doba w pokoju dwuosobowym z dostawką i aneksem kuchennym to wydatek około 40-70 zł i spożywamy produkty lokalne, które sami sobie przygotowujemy. Na takich wczasach możemy zaoszczędzić nawet połowę tego co musielibyśmy zapłacić biurom podróży.

Decydując się na taką formę wczasów warto również zaopatrzyć się w samochód – niestety w dzisiejszych czasach bez samochodu jak bez ręki – zważywszy na fakt, że komunikacja autobusowa w Bułgarii nie stoi na najwyższym poziomie. Autem możemy poruszać się z naszym polskim prawem jazdy – gwarantują nam to przepisy unijne. Ceny w Bułgarii paliwa są minimalnie niższe niż w Polsce obecnie kształtują się na poziomie 4,6 zł za litr benzyny, jednak ten pozorną oszczędność musimy rekompensować winietami, które są obowiązkowe na wszystkich drogach krajowych po za obrębem miast. Obowiązkowe winiety dla samochodów do 3,5 tony na cały tydzień to dodatkowy koszt około 35 zł.

Odżywiając się w miejscowych restauracjach możemy wydać na dwudaniowy obiad zarówno 15 zł jak i 40 zł wszystko zależy od miejsca, wiadomo, że zarówno w stolicy jak i nadmorskich kurortach będzie najdrożej. Przykładowo kufel piwa w nadmorskich restauracjach kosztuje średnio od 4 do 10 zł, za frytki zapłacimy mniej więcej 5-7 zł. Za zupę zapłacisz ok. 7-10 zł, za zestaw obiadowy ok. 16-17 zł, za sałatkę szopską ok. 8 zł, a za kebab na talerzu ok. 25 zł. Za pełen obiad w przeciętnej cenowo restauracji zapłacisz ok. 30 zł. Jeśli chodzi o jedzenie z ulicznych budek, kebab w picie to koszt ok. 9 zł, kawałek pizzy ok. 6,50 zł. Warto czasem jednak troszkę poeksperymentować i skosztować kilku lokalnych przysmaków, a należą do nich tarator, w smaku podobne do naszego chłodnika ogórkowego – około 6-9 zł. Bułgarska kuchnia jest bardzo różnorodna ze znaczonymi wpływami zarówno kuchni greckiej jak i tureckiej. Więc w restauracjach znajdziemy dania zbliżone do naszych jednak bogatsze o przyprawy i dużą ilość pomidorów – Bułgarzy je uwielbiają.

Bułgaria Tradycyjna Potrawa
Bułgaria Tradycyjna Potrawa

Mając dostęp do kuchni w pensjonacie lub kwaterze możemy sami sobie przygotować obiad. Ceny żywności stoją na poziomie delikatnie niższym niż w Polsce. Na plus świadczy fakt, że w Bułgarii ulokowane są supermarkety znane naszego kraju, czyli między innymi niemiecki Lidl czy Kaufland. A w nich możemy zaopatrzyć się w produkty dobrze nam znane. Przykładowo ceny markowych produktów są zbliżone do naszych, butelka 2 litrowej Coli kosztuje w granicach 5 zł, 1 litr wody mineralnej ok. 2 zł, litr mleka ok. 3,5 zł, 10 jaj ok. 5-6 zł, chleb około 4 zł, kilogram cukru ok. 4 zł. Uwielbiane przez Bułgarów pomidory to koszt około 5 zł za kilogram, filet z kurczak kosztuje w granicach 20 zł za kg, a opakowanie 250g kawy mniej więcej 10 zł. Większość dużych supermarketów posiada własne linie produktów, które potrafią być tańsze nawet o połowę.

Bułgaria Tradycyjna Potrawa
Bułgaria Tradycyjna Potrawa

Życie nie kręci się tylko wokoło jedzenia. Warto również postawić na aktywną turystykę. W Bułgarii oprócz bogatej oferty zabytków, która większość powstała za czasów wpływów cesarstwa rzymskiego, można również skorzystać z dobrodziejstw nowożytnych atrakcji, a do takich należą popularne również u nas aquaparki. Ceny tych atrakcji wahają się od 40 do 70 zł za dobę. Warto również spróbować sił w sportach wodnych, popularny w Polsce windsurfing (100 zł za godzinę nauki), czy kitesurfing (200 zł za godzinę nauki) jest zdecydowanie tańszy, a przy okazji z racji małego zainteresowania również nie jest tłoczno. Turystyka spokojniejsza związana z kulturą bułgarską nie zrujnuje naszego budżetu, większość zabytków dostępna jest w kwocie nie przekraczającej 20 zł. Przykładowo wstęp do Narodowego Muzeum Archeologicznego w stolicy kraju kosztuje około 20 zł dla osoby dorosłej i 10 zł dla osoby niepełnoletniej i studenta. Muzeum Historii Naturalnej to z kolei wydatek odpowiedni 10 zł i 5 zł.

Podsumowując: Wczasy w Bułgarii są równie popularne co przeszło 30 lat temu, wpływ mają na to oprócz bardzo łagodnego klimatu z długimi i słonecznymi latami również koszty takiego wypoczynku. Są one porównywalne lub nawet nieco tańsze niż odpowiedniki ulokowane nad kapryśnym Bałtykiem. To ile pieniędzy należy zabrać na takie wczasy zależy od tego jaki mamy standard zakwaterowania. Oferty zorganizowanych przez biuro podróży wczasów zaczynają się od 600 zł za przelot i 800-900 zł za nocleg ze śniadaniami po 2500-3000zł za pełną opcję w jednej z lepszych lokalizacji. Będąc na all inclusive wystarczy nam naprawdę niewiele pieniędzy na dodatkową rozrywkę i pamiątki. Wypoczywając na własną rękę możemy przeznaczyć mniej więcej tyle pieniędzy ile przeznaczamy na życie w Polsce + koszty zakwaterowania, taki przelicznik zagwarantuje nam wczasy na wysokim poziomie.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 42

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!