Ubezpieczenie turystyczne – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

ubezpieczenia turytyczne

Twój urlop zbliża się wielkimi krokami? A może po prostu jedziesz gdzieś na weekend? Nigdy nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Ubezpieczenie podróżne

Ostatnie miesiące zdominowane są przez światową pandemię koronawirusa, co znacząco odbiło się na branży turystycznej. Wciąż jednak choć część z nas organizuje mniejsze lub większe urlopy, a za pewien czas wszystko wróci do normy i ponownie będziemy mogli wyjeżdżać niemal bez ograniczeń. Dlatego też temat związany z ubezpieczeniami turystycznymi wciąż jest aktualny. Każda podróż wiąże się z różnego rodzaju przygotowaniami czy planowaniem, zaskakująco wielu z nas na tym etapie pomija jednak kupno polisy. Ubezpieczenie turystyczne nie jest dodatkiem do wakacji, a jednym z kluczowych jego elementów – dzięki temu zapewniasz sobie i swoim bliskim niezbędną pomoc podczas wyjazdu, a do tego zabezpieczysz się na wypadek mnóstwa nieprzewidzianych okoliczności. Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

To jedno z najczęstszych pytań, które padają przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia podróżnego. Na wstępnie trzeba podkreślić, że wybór jest naprawdę ogromny, jeśli więc poświęcisz choć kilka chwil na poszukiwania, z pewnością znajdziesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Przede wszystkim pamiętaj, aby w miarę możliwości nie kierować się ceną ubezpieczenia. Nie szukaj najtańszej polisy, gdyż zazwyczaj gwarantuje ona najmniejszy poziom ochrony – a przecież nie o to chodzi w ubezpieczeniu. Do tego miej na uwadze, że przy podróży do niektórych miejsc na świecie ubezpieczenie turystyczne jest obligatoryjne. Zazwyczaj w takim przypadkach odgórnie ustalone jest, jakie warunki musi spełniać polisa. Czasem jednak w takiej sytuacji gwarantowany poziom ochrony bywa niewystarczający, zawsze czytaj więc dokładne warunki umowy, aby nie spotkała cię niemiła niespodzianka.

Dość duże znaczenie przy wyborze oferty ubezpieczeniowej ma to, w jaki sposób się ubezpieczasz. Zazwyczaj są dwie możliwe drogi – ubezpieczenie kupione bezpośrednio u ubezpieczyciela oraz ubezpieczenie nabyte za pośrednictwem biura podróży. Przy planowaniu wyjazdu z zewnętrznym organizatorem zwykle zapewnia on polisę ubezpieczeniową, niestety często poziom ochrony jest zaledwie minimalny. W praktyce sprawia to, że w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia gwarantowana pomoc bywa ograniczona. Dlatego też zapoznaj się szczegółowo z oferowaną polisą, nierzadko najlepszym rozwiązaniem jest kupno dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jeśli sam jesteś organizatorem swojego wyjazdu, wybór i nabycie polisy leży całkowicie po twojej stronie. Zgodnie z popularną opinią na wyjazdy do innych krajów europejskich konieczne jest ubezpieczenie turystyczne na kwotę co najmniej 30 000 euro, a przy podróżach na inne kontynenty co najmniej 60 000 euro.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

W rzeczywistości podstawowym kryterium wyboru ubezpieczenia, a także najważniejszym elementem każdej polisy jest jej zawartość. Zależnie od tego, co zawiera twoje ubezpieczenie turystyczne, różny może być stopień gwarantowanej ochrony. Absolutną podstawą w przypadku każdego wyjazdu są polisy zawierające następujące ubezpieczenia:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – w ramach tego ubezpieczenia znajdują się np. pokrycie kosztów leczenia oraz wizyt lekarskich,
  • ubezpieczenie NNW – polisa ta zapewnia ci ochronę w wypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie assistance – w skład tego ubezpieczenia wchodzi m.in. pokrycie kosztów leczenia.

Nie można pominąć faktu, że ubezpieczenie turystyczne może zawierać w sobie także inne polisy. Zależnie do tego, jakie masz plany na czas wyjazdu, adekwatnie dobierz ochronę dla siebie i swoich bliski. I nigdy nie zapomnij kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!