Jak wybrać buty turystyczne i trapery w sklepie online?

buty turystyczne

Dobre buty turystyczne to podstawa wyposażenia na pieszą wycieczkę. Bez względu na to czy planujesz spacer po lokalnym parku, leśnej ścieżce, górskim szlaku czy terenach wokół jeziora, bez odpowiednich butów narażasz się na wszelkiego rodzaju kontuzje, przemarznięcie, ale też brak wygody i otarcia stóp w najmniej spodziewanych miejscach. Na co, poza wygodą, warto jednak zwrócić uwagę wybierając buty turystyczne i czym kierować się poszukując odpowiedniego modelu w sklepie online, bez możliwości przymierzenia buta na miejscu?

Dobre buty turystyczne to podstawa wyposażenia na pieszą wycieczkę. Bez względu na to czy planujesz spacer po lokalnym parku, leśnej ścieżce, górskim szlaku czy terenach wokół jeziora, bez odpowiednich butów narażasz się na wszelkiego rodzaju kontuzje, przemarznięcie, ale też brak wygody i otarcia stóp w najmniej spodziewanych miejscach. Na co, poza wygodą, warto jednak zwrócić uwagę wybierając buty turystyczne i czym kierować się poszukując odpowiedniego modelu w sklepie online, bez możliwości przymierzenia buta na miejscu?

buty turystyczne

Wysokość cholewki a ochrona przed kontuzją

Jeszcze kilka lat temu buty trekkingowe i turystyczne kojarzyły się przede wszystkim z ciężkim obuwiem za kostkę, co spowodowało że wiele osób rezygnowało z bezpiecznego i przystosowanego do wypraw terenowych obuwia na rzecz lżejszych butów sportowych. Producenci obuwia outdoorowego zauważyli jednak zmieniające się trendy i szybko dostosowali swoje oferty, dzięki czemu dziś możemy bez problemu wybierać spośród lekkich butów trekkingowych z niską cholewką, a cięższych i przystosowanych na trudniejsze warunki butów wysokich.

Wybierając pomiędzy lekką konstrukcją butów niższych, a typowymi traperami, warto pamiętać że te pierwsze nie są obuwiem całkowicie uniwersalnym. Takie buty będą przede wszystkim dedykowane do pieszych wycieczek miejskich, spacerów po parkach i lasach, a także letnich wycieczek po łatwiejszym terenie.

Z solidną cholewką i wygodną podeszwą zapewnią wygodę chodzenia na długich trasach, a dzięki zastosowaniu materiałów syntetycznych, wysokogatunkowej skóry, membrany Gore-Tex i innych rozwiązań technicznych znacznie lepiej radzą sobie przy zmiennych warunkach pogodowych niż typowe obuwie sportowe i miejskie. Buty z wyższą cholewką, czyli typowe trapery, to przede wszystkim obuwie przystosowane na wyprawy w trudniejszy teren lub na zimę – dzięki podwyższeniu cholewki za kostkę lepiej radzą sobie z zabezpieczeniem stawu przed kontuzjami i chronią stopy przed wychłodzeniem i przemoczeniem. Są sztywniejsze i cięższe, ale dobrze dopasowane nie powinny ograniczać wygody poruszania się.

Buty turystyczne dopasowane do warunków pogodowych

Dopasowanie butów trekkingowych do pogody będzie jedną z najważniejszych kwestii, ale przy zakupach online może być nieco trudniejszym wyzwaniem. Z tego też względu warto zwrócić szczególną uwagę na opisy dostarczane przez producentów oraz rodzaj materiałów wykorzystanych przy produkcji butów – pozornie może wydawać się, że buty z niską cholewką będą raczej dostosowane na wiosnę i lato, a te z wyższą na jesień i zimę, ale w praktyce zarówno jedne, jak i drugie mają swoje miejsce w określonych warunkach.

Buty na cieplejsze miesiące powinny być lekkie i oddychające – zwróć uwagę na materiał wykonania i konstrukcję buta. Dobrym pomysłem na lato są wszelkie połączenia skóry zamszowej i tkaniny, gwarantujące dobrą oddychalność stopy. Połączone z membraną Gore-Tex lub inną technologią wodoodporną sprawdzą się przy nagłej ulewie w górach, ale też nie spowodują pocenia się stopy przy nieco wyższych temperaturach na zewnątrz. Jedyną sytuacją, w której takie buty nie zdadzą egzaminu będą warunki bardzo wilgotne oraz zima – zamsz i tkanina nie ochronią wystarczająco dobrze przed niskimi temperaturami, a przy ciągłym moknięciu materiał przepuści w końcu wilgoć na skarpetę i stopę.

Znacznie lepszą opcją będzie na zimę połączenie skóry nubukowej bądź licowej z membraną wodoodporną oraz ciepłymi skarpetami wzmacniającymi ochronę przed chłodem. Buty trekkingowe całkowicie pozbawione membrany pozostaw jedynie na wyprawy w bardzo ciepłych i suchych warunkach – możesz bez problemu wybrać te z wyższą cholewką, jeśli preferujesz lepsze usztywnienie stopy, nie obawiając się jednocześnie przegrzewania się stopy. Szeroki wybór butów turystycznych na każdą pogodę znajdziesz w sklepie Addnature.pl

Pamiętaj o podeszwie

Jeśli nie masz możliwości przymierzenia butów turystycznych, dokładne sprawdzenie rozmiaru wkładki i porównanie jej z tabelą rozmiarów konkretnego producenta to pierwszy krok w stronę wyboru dopasowanych butów. Aby jednak były wygodne musisz zwrócić też uwagę na samą konstrukcję podeszwy – ze względu na potrzebę lepszej amortyzacji, przyczepności i wygody w zróżnicowanym terenie, poruszanie się w nich może odbiegać od tego, do czego przyzwyczaiły nas typowe buty sportowe.

W butach trekkingowych zwykle spotkasz się z określeniem sztywności buta – podeszwy elastyczne to obuwie na łagodne i dobrze utrzymane szlaki, lekko usztywnione sprawdzą się w tradycyjnej turystyce górskiej, natomiast mocno usztywnione na wymagające wycieczki z ciężkim plecakiem. Zawsze dobieraj obuwie na podstawie terenu, po jakim się poruszasz – miękkie i elastyczne mogą wydawać się opcją najwygodniejszą, ale przy wymagającym szlaku i dużym obciążeniu nie zapewnią żadnej amortyzacji dla stopy i sprawią więcej bólu, niż wygody chodzenia.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!