Ciekawe miejsca w Poczdamie – atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Ciekawe miejsca w Poczdamie
Ciekawe miejsca w Poczdamie

Zwykle myśląc o miastach znajdujących się w Niemczech, naszą pierwszą myślą bywa Berlin lub Monachium. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia – również tych mniej oczywistych. Jedną z takich miejscowości z całą pewnością jest Poczdam: miasto turystów, miłośników kultury, ale również… studentów. Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Poczdam – Niemcy z innej strony

Poczdam znajduje się we wschodnich Niemczech, bardzo niedaleko Berlina. Często osoby przyjeżdżające na kilka dni do stolicy kraju, poświęcają jedno popołudnie właśnie na wypad do Poczdamu. To błąd, zarówno według jego mieszkańców, jak i pod względem zabytków oraz atrakcji turystycznych, Poczdam ma do zaoferowania jeszcze więcej niż Berlin! Co charakteryzuje to niesamowite miasto?

Poczdam leży nad Hawelą, jest stolicą i największą miejscowością Brandenburgii. Od kilku lat przeżywa swoisty renesans: odwiedzają go setki turystów, pragnących zobaczyć słynny kompleks pałacowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie wciąż jest miejscem intrygującym i mało znanym w świadomości przeciętnego Europejczyka. Warto to zmienić: w Poczdamie naprawdę można się zakochać!

Poczdam – zwiedzanie

Od czego zacząć zwiedzanie Poczdamu? Z pewnością wspomniany wyżej kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci. Jego głównym punktem jest wakacyjna rezydencja Fryderyka II Wielkiego z XVIII wieku, pełniąca rolę symbolu miasta. Cały kompleks parkowy jest większy od nowojorskiego Central Parku!

Sanssouci nie da się zwiedzić w jeden dzień – to aż trzysta hektarów do obejścia i zobaczenia. Siedem pałaców (w tym Neue Kammern, gdzie pierwotnie mieściła się oranżeria), Świątynia Przyjaźni, młyn, Nowa Oranżeria, chiński pawilon i rzymskie łaźnie. Fryderyk II Wielki marzył, by to miejsce pozwoliło mu odpocząć od trosk i niepokojów związanych z władzą. Dziś z tej sielskiej atmosfery Sanssouci może skorzystać każdy turysta.

Choć to Sanssouci jest prawdziwą wizytówką Poczdamu, najwięcej turystów odwiedza Cecilienhof. To tutaj odbywała się Konferencja Poczdamska, dla miłośników historii to zwykle pierwsze miejsce, które chcą zobaczyć w tym mieście. Rezydencja Cecilienhof wybudowana jest w stylu angielskim. Pałac posiada naprawdę imponujące rozmiary: to aż sto siedemdziesiąt sześć pokojów i pięćdziesiąt pięć kominów. Znaleźć go można nieopodal rzeki Haveli, w parku Neuer Garten.

Nietypowe miejsca w Poczdamie

Inną fascynującą atrakcją turystyczną Poczdamu jest niewątpliwie dzielnica holenderska. Powstała dla rzemieślników z Niderlandów, którzy osiedlili się tutaj w XVIII wieku, sprowadzeni przez cesarza. To sto trzydzieści cztery ceglane budynki ze spadzistymi dachami i zielono-białymi okiennicami, tworzące klimat, dzięki któremu można poczuć się jak w Amsterdamie. Przez lata zaniedbywana, jakiś czas temu dzielnica została poddana renowacji: dziś znajdziemy tu urocze kawiarnie i zaciszne puby, oraz sklepiki z lokalnymi pamiątkami. Na końcu znajduje się Nauener Tor – brama miasta, zbudowana w połowie XVIII wieku i będąca pierwszą w Niemczech budowlą neogotycką na wzór angielski.

Z kolei Aleksandrówka to dzielnica Poczdamu, która powstała na pamiątkę przyjaźni prusko-rosyjskiej. W czasach napoleońskich na Berlin ruszyły połączone wojska francusko-rosyjskie; nie udało się jednak zdobyć miasta, a Niemcy pojmali około tysiąc rosyjskich żołnierzy. Sześćdziesięciu dwóch z nich założyło chór, który przetrwał do czasów sojuszu prusko-rosyjskiego. Wtedy Fryderyk Wilhelm III wybudował kolonię dla rosyjskich żołnierzy, którzy zdecydowali się zostać w Poczdamie. Do dziś można tu spróbować rosyjskich potraw, a dwanaście drewnianych obejść zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj również: Ciekawe miejsca w Poczdamie, czyli co warto zobaczyć i zwiedzić?

Poczdam – atrakcje

Ze względu na coraz liczniejsze zainteresowanie zwiedzających, Poczdam dysponuje potężną infrastrukturą turystyczną. Setki barów, restauracji, kawiarni, czy lokalnych sklepów z pamiątkami sprawiają, że naprawdę jest w czym wybierać. Poczdam słynie z pysznej kawy, oraz najlepszych serników – pod adresem Mittelstraße 39 znajduje się jedna z najlepszych sernikowni w Niemczech. Smak jej wypieków pozostaje z miłośnikami słodkości na długo!

Ze względu na mnogość instytucji kulturalnych i edukacyjnych, Poczdam jest także wymarzonym miastem dla studentów. Wiele osób rozważających studia w Niemczech ostatecznie decyduje się właśnie na Poczdam. Miasto tętni młodością i studenckim życiem, również po zmroku. Warto wybrać jedną z lokalnych uczelni – to gwarantuje niezapomniane przeżycia i najwyższą jakość zdobywania wiedzy.

Akademik w Poczdamie – idealny wybór dla studentów

Część osób, które pragną podjąć studia w Poczdamie, może zniechęcać fakt, że to jedno z najdroższych miast w całej Republice Federalnej Niemiec – co przy zasobności studenckiego portfela może być sporym wyzwaniem. Na szczęście, wynajem prywatnego mieszkania nie jest jedyną opcją na rynku. Można spróbować również zamieszkać w akademiku.

Idealnym rozwiązaniem są prywatne akademiki BaseCamp w Poczdamie. To perfekcyjne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przepłacać, ale nie odpowiada im również typowo studencki standard państwowych akademików. BaseCamp to apartamenty w korzystnej cenie, zapewniające pełny komfort pracy i studiowania. Dzięki nim można mieszkać w naprawdę dogodnych warunkach, nie tracąc przy tym nic z ducha radosnego życia studenckiego.

Poczdam
Poczdam

BaseCamp w Poczdamie leży tuż obok kampusu uniwersyteckiego oraz większości instytutów badawczych. Można do nich dojechać rowerem lub świetnie działającą w Poczdamie komunikacją miejską. Co więcej, jedynie trzydzieści minut pociągiem zajmuje podróż do Berlina – dla studentów ta mekka imprez jest więc wyjątkowo łatwo dostępna.

BaseCamp Poczdam – wspólnota i prywatność

W BaseCamp apartament wybiera sam student – w zależności od zasobności kieszeni i tego, jak bardzo chce integrować się z innymi mieszkańcami i mieszkankami. Do wyboru jest więc Studio: w pełni umeblowany pokój ze średnim łóżkiem i Wi-Fi, lecz współdzieloną kuchnią, ale także identyczna opcja z kuchnią prywatną. Inną wersją jest natomiast Studio XL, gdzie pokój zostaje wyposażony w duże łóżko.

BaseCamp nie pozwala również zapomnieć, na czym polega prawdziwe studenckie życie – na zabawie i zdobywaniu nowych doświadczeń. W każdej placówce również tej poczdamskiej znajduje się ekipa Basemanagerów: ludzi, którzy pomogą ogarnąć się w akademickiej rzeczywistości, znajdą budynek uniwersytetu, ale i wytłumaczą, skąd bierze się pościel w akademiku, lub czemu akurat nie działa Wi-Fi. Pracownicy obsługi dostępni są całą dobę. Z kolei BaseBuddies rekrutują się z samych mieszkańców – to osoby, które pomagają rozkręcać studenckie życie w akademiku, poprzez organizację licznych imprez integracyjnych i wydarzeń kulturalnych.

Studia w Niemczech bez stresu

BaseCamp to również wszelkie udogodnienia mieszkaniowe: jest tutaj punkt odbioru paczek, wypożyczalnia rowerów, pokój do cichej nauki, pralnia, sala fitness, a nawet… kino. Dodatkowo, dla BaseCamp ważna jest ekologia: dba o energooszczędne oświetlenie w budynku, dostępność koszy do segregacji odpadów, a także tak zwane zielone dachy, zwiększające ilość roślinności w mieście.

Jeśli więc rozważać studia w Poczdamie to akademik BaseCamp to wybór idealny: w przystępnej cenie, z odpowiednimi udogodnieniami i możliwością poznania nowych znajomych. Może sprawić, że studiowanie tutaj nabierze jeszcze więcej kolorów i dostarczy jeszcze więcej przeżyć, które po latach będą jednymi z najpiękniejszych wspomnień z młodości. Daj ich sobie jak najwięcej!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!