Morze czy góry? To pytanie z pewnością nie raz pada w Waszych domach przy okazji planowania wakacji. Bez względu na to, który kierunek wybierzecie, musicie odpowiednio przygotować się do urlopu. Podpowiemy, co spakować w góry, jaka odzież outdoorowa będzie niezbędna podczas trekkingu czy biwakowania pod górskimi szczytami.
Nawet osoby z małym doświadczeniem w trekkingu, wiedzą, że pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna i trudno ją przewidzieć. Oczywiście, zanim wyruszycie na szlak, należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody, co nie zwalnia Was z zabrania na trekking odpowiedniej odzieży górskiej.
Odzież w góry – jakimi zasadami kierować się przy jej doborze?
Zmienne warunki atmosferyczne oraz to, że w góry zazwyczaj wyruszamy rano, kiedy temperatura jest znacznie niższa niż w południe, wymusza na nas dobry nawyk – ubierania na tzw. cebulkę. Choć warstwowa odzież kojarzy się z zimowymi wyprawami, latem również zda egzamin na szlaku i w czasie wspinaczki. Świetnym rozwiązaniem będzie odzież z odpinanymi rękawami, kapturem, którą można szybko i łatwo „przerobić” na letnią, wygodniejszą wersję.
Górskie ubrania warstwowe powinniśmy zestawić w następujący sposób:
-
pierwsza warstwa najbliżej ciała – bielizna termoaktywna lub koszulka techniczna odprowadzająca pot i wilgoć,
-
druga warstwa – lekki softshell lub longsleeve, mające izolować od zimna,
-
trzecia warstwa – odzież wierzchnia o właściwościach przeciwdeszczowych, chroniących przed zimnem, wiatrem.
Każda z warstw oraz pozostałe elementy odzieży w góry nie mogą krępować ruchów, powinny być dopasowane do naszego rozmiaru i posiadać funkcjonalne rozwiązania takie jak dodatkowe kieszonki, możliwość regulacji czy łatwego schowania odzieży górskiej w plecaku. Pamiętaj, aby na szlak nie wybierać sztywnych materiałów np. jeansu, który ogranicza ruchy i zupełnie nie sprawdzi się podczas trekkingu. Zamiast nich załóż lekkie outdoorowe spodnie, najlepiej takie z możliwością odpięcia nogawek.
Odzież puchowa – czy sprawdzi się podczas letniego trekkingu?
Puchowa odzież outdoorowa to propozycja nie tylko na zimowe ekspedycje w góry. Doskonała termoregulacja naturalnego puchu sprawia, że świetnie dopasowuje się on do potrzeb naszego organizmu i warunków, jakie panują na zewnątrz. Kupując puchową kurtkę, warto upewnić się, w jakim zakresie temperatur najlepiej sprawdzi się dany model – ta sama zasada będzie dotyczyć innych elementów ubrań outdoorowych wykonanych z puchu, a także śpiwora, który musimy mieć ze sobą, jeśli planujemy nocleg pod namiotem czy w schronisku.
Niewątpliwą zaletą odzieży puchowej jest jej lekkość i wysoki wskaźnik kompresji, co sprawia, że podczas trekkingu ubrania z puchu są niezwykle wygodne i praktycznie nie wpływają na wagę plecaka. Profesjonalna odzież alpinistyczna np. kurtka polskiej marki PAJAK wykonana z gęsiego puchu waży nawet mniej niż 300 gramów, co zdecydowanie zachęca, aby zabierać ją na każdą wyprawę, nawet tę mniej ekstremalną.
Jakie obuwie wybrać na letni trekking?
Trekking to okazja do zdobycia nowych rekordów w pokonywaniu długości tras i stawiania kroków. Żadna wycieczka nie będzie udana, jeśli w czasie chodzenia i wspinaczki obuwie będzie sprawiało dyskomfort, a nawet ból. W górach obowiązkowo nosimy buty trekkingowe, nawet jeśli trasa, którą ma się do pokonania, wydaje się być prosta. Latem również łatwo o poślizgnięcie się, dlatego warto wybierać modele, które usztywniają piętę i dobrze przylegają do stopy. Wbrew pozorom dobrym wyborem będzie obuwie o niskiej cholewce, które zapewnia mniejsze zmęczenie nogi i redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych urazów. Przydatne będą buty z bieżnikiem, który zda egzamin jednakowo przy podejściach, jak i podczas schodzenia. Dobre obuwie to nie wszystko – ważną rolę w górach odgrywają również skarpety – polecamy wybierać te wysokie, koniecznie wykonane z odpowiednich dzianin takich jak wełna merino czy bawełna.
Ochrona przed słońcem w górach
Zdarzają się dni w górach, kiedy słońce daje się we znaki i konieczna jest ochrona skóry i oczu przed promieniowaniem UV. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, najlepiej takie, które posiadają atesty i są przeznaczone do sportowych aktywności. Podczas letniego trekkingu, nie możemy zapomnieć o nakryciu głowy, który będzie chronił przed ewentualnym udarem słonecznym czy przegrzaniem organizmu.
Gdzie zakupić najlepszej jakości odzież w góry?
Wybierając się na trekking, koniecznie skompletujcie odzież i akcesoria, które nie będą jedynie jednorazowe. Wiemy, że złapiecie górskiego bakcyla i już będąc na szczycie, będziecie planować kolejne wyprawy, również te, które zrealizujecie jesienią i zimą. Polecamy, aby w waszej sportowej garderobie znalazła się odzież outdoorowa marki PAJAK, która będzie niezawodna podczas wypraw górskich, zarówno tych, które odbędą się latem, jak i zimą. Ich puchowe kurtki, śpiwory czy kamizelki zostały przetestowane w trudnych warunkach atmosferycznych przez czołowe osobowości ze świata zimowych sportów, dlatego wiemy, że przypadną do gustu także Wam i sprawią, że do każdej górskiej wyprawy będziecie świetnie przygotowani.