Widoczny z wielu punktów Kotliny Jeleniogórskiej, Skalnik to niezwykle popularny
szczyt Sudetów Zachodnich. Znajdując się w paśmie Rudaw Janowickich, szczyt ten posiada dwa wierzchołki, z których tylko jeden może być najwyższy. Jak się okazuje, ostatnie odkrycia zmieniły coś, co wielu uważało za prawdę. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce to jest majestatyczne, na które prowadzi wiele tras. I tutaj pojawia się pytanie – którą z nich wybrać?
Skalnik – co warto o nim wiedzieć?
Szczyt ten jest miejscem urokliwym w swojej estetyce, pozwalając na ujrzenie wielu pięknych i fascynujących widoków. Nie jest wysoki, przez co jest dostępny dla każdego –
najwyższy punkt znajduje się 945 m n.p.m., rozprzestrzeniając się następnie w południowo-środkową część Rudaw Janowickich.
W ostatnich latach Skalnik stał się wyjątkowo popularny, gdyż okazało się, że zmienił się stary porządek rzeczy, co do wysokości jego wierzchołków. Przez dziesiątki lat przyjęło się, że wierzchołek z ruinami wieży widokowej jest tym, który jest najwyższy – dlatego właśnie tam znajduje się możliwość otrzymania okolicznościowej pieczątki zdobycia szczytu, jak i sama tabliczka go opisująca.
Jak się jednak okazuje, dokładne pomiary wykazały, że to południowo-zachodni wierzchołek, który posiada piękne skałki, jest wyższy. O dziwo, pokonuje swojego bliźniaka jedynie o 30 centymetrów! Możliwe, że to nawet dobrze. Nowy, zwycięski wierzchołek, posiada ładniejszą okolicę i większą dostępność światła, co jest ważne turystycznie.
Jaką trasę wybrać?
Na oba wierzchołki Skalnika można dostać się w podobne sposoby, przez co nie trzeba rezygnować z ujrzenia jednego z nich. Czym charakteryzują się różne trasy?
Szlak z Czarnowa
Czarnów to niewielka miejscowość, w której znajduje się świątynia Hare Kryszna, stanowiąc świetną atrakcję przed zdobywaniem szczytu.
Co ważne, na skraju mieściny znajduje się spory parking, na którym można zostawić swój samochód.
Po tym czeka na podróżnika
2,2 km lekkiej wspinaczki, która nie powinna zająć więcej, niż godzinę. Trasa prowadzi od szlabanu w prawo, gdzie trafimy na bardzo gęsto położone drzewa, gdzie niewiele widać. Następne tabliczki są bardzo widoczne i już po paru zakrętach trafiamy w upragnione miejsce. Niewielka zmiana kierunku pozwoli trafić także na Ostrą Małą. Jest to trasa najkrótsza, przez co też najczęściej wybierana. Jak się okazuje, nie jest jednak jedyną. Jakie jeszcze opcje pozostają?
Inne ze szlaków
Na
Skalnik dostać można się również na inne sposoby. Skąd warto zacząć?
- Kowary – tutaj trasa oznaczona jest jako zielona i trwa 2h i 16 minut.
- Przełącz nad Średnicą – trudniejsza trasa, oznaczona jako czerwona, trwająca 1h i 36 minut.
- Janowice Wielkie – łatwa, jednak długa trasa, która trwa 3h i 42 minuty.
Jak się przygotować?
Jak przy każdej wyprawie górskiej, warto wyposażyć się w wygodne i dostosowane do pogody ubranie.
Kluczem będą tutaj buty, które nie pozwolą na łatwą kontuzję – warto wybrać opcje ponad kostkę, gdyż stanowi to dodatkową ochronę. Jeśli chodzi o samą specyfikę większości z możliwych tras, są one stosunkowo łatwe, przez co nie potrzeba dodatkowych przygotowań w tym zakresie.
O czym jeszcze pamiętać?
- Pieczątka – na wierzchołku można podejść do specjalnej skrzynki z pieczątkami, aby potwierdzić swój wyczyn dotarcia na sam szczyt.
- Komunikacja miejska – jeśli planujemy wycieczkę bez własnego pojazdu, najbliższymi miejscami są Kowary, Gruszków i Bukowiec.
- Dodatkowe atrakcje – warto przy okazji wycieczki zwiedzić wiele ciekawych miejsc i widoków, takich jak punkt widokowy Ostra Mała lub formację skalną Konie Apokalipsy.
Jak widać,
Skalnik to ciekawy szczyt, który w ostatnich latach znów stał się popularny. Jest to jednocześnie miejsce, dookoła którego znajdzie się wiele dodatkowych atrakcji. Wybrać się tam zawsze warto, aby choć raz spojrzeć na świat z tego pięknego miejsca.